NarzędziaAI

Piktochart — czym jest i do czego służy?

3 min czytania
Piktochart — czym jest i do czego służy?

Nie ma lepszego sposobu, aby zaprezentować (i pomóc zrozumieć) klientom dane statystyczne, niż dobrze zaprojektowana infografika. Jeśli ich tworzenie zajmuje Ci zbyt dużo czasu — może warto skorzystać z pomocy Piktochart. W dzisiejszym wpisie przedstawimy to narzędzie i jego funkcje — a także opowiemy, jak zmieniło się w ostatnich latach dzięki sztucznej inteligencji. Miłej lektury!

Czym jest Piktochart?

Piktochart to przeglądarkowe narzędzie do projektowania graficznego, pod wieloma względami bardzo podobne do królującej w ostatnich latach Canvy. Podobnie jak jego bardziej znana konkurentka, Piktochart oddaje użytkownikom do dyspozycji tysiące szablonów i gotowych elementów graficznych — dzięki czemu nawet początkujący są w stanie tworzyć atrakcyjne materiały — oraz bardzo intuicyjny, prosty w obsłudze interfejs.

Piktochart — czym jest i do czego służy?

Zdj 1. Już na pierwszy rzut oka można znaleźć podobieństwa do Canvy — co ciekawe, Piktochart jest na rynku… o dwa lata dłużej!

Źródło: piktochart.com

Piktochart zdecydowanie jest narzędziem stworzonym z myślą o osobach, które nie mają doświadczenia z profesjonalnymi programami graficznymi — na przykład Photoshopem. Tak naprawdę każdy projekt można stworzyć przy pomocy „gotowców”, więc próg wejścia jest tak jak w przypadku Canvy bardzo niski. Co nie znaczy, że zawodowym grafikom Piktochart się nie przyda — na pewno skróci pracę przy tworzeniu prostszych, wymagających mniejszej customizacji materiałów.

Z ważnych zalet tej aplikacji na pewno trzeba wspomnieć jeszcze o tym, że bardzo dobrze spisuje się przy pracy zespołowej (członkowie zespołu mogą nie tylko edytować grafiki w jednej przestrzeni roboczej, ale też dodawać własne komentarze do elementów — tak jak w Google Docs!). Warty uwagi jest też panel Brand Assets, w którym można organizować wszystkie unikalne dla marki zasoby graficzne — od logo po czcionki i zestawienia kolorów.

Zobacz  Co to jest Sprout Social i jak wykorzystać to narzędzia w mediach społecznościowych?

Co możesz zaprojektować przy pomocy Piktochart?

Główną funkcją Piktochart — tą, dzięki której zdobył swoją popularność już lata temu — jest możliwość tworzenia infografik. To w tej „kategorii” znajdziemy najwięcej szablonów i opcji, których w Canvie może czasem brakować. Piktochart wyróżnia się zwłaszcza jeśli chodzi o projektowanie interaktywnych infografik; bez problemu dodamy np. elementy animowane lub stworzymy responsywną mapkę.

Piktochart — czym jest i do czego służy?

Zdj 2. Tak wyglądają przykładowe szablony do prezentacji danych.

Źródło: piktochart.com

Jednak przez lata obok kreatora infografik pojawiło się mnóstwo innych narzędzi. Teraz w aplikacji stworzymy tak naprawdę każdy format materiałów graficznych, jakie mogą przydać się w biznesie:

  • banery i plakaty promocyjne;
  • broszury, ulotki i wizytówki;
  • raporty, prezentacje i tzw. pitch decki;
  • profesjonalne CV;

a nawet grafiki do postów na social media.

Piktochart AI, czyli infografiki (i nie tylko) nowej generacji

Od niedawna tworzenie grafik z Piktochart jest jeszcze łatwiejsze — a to oczywiście zasługa sztucznej inteligencji. 

Piktochart AI umożliwia m.in.:

  • tworzenie całych materiałów — infografik, prezentacji czy banerów — na podstawie jedynie tekstowego promptu;
  • generowanie infografik bezpośrednio z dokumentów (narzędzie „zamienia” pełnego danych PDF-a w atrakcyjną grafikę);
  • generowanie samych obrazów na zasadzie text-to-image — które potem można wykorzystać we własnych projektach.

O tym, jak spisuje się sztuczna inteligencja w tym narzędziu można przekonać się za darmo.

Piktochart — czym jest i do czego służy?

Zdj 3. Aby wygenerować infografikę, wystarczy wybrać jej format i podać krótki prompt. Oczywiście, rezultat można potem dostosować do własnych potrzeb.

Zobacz  Wistia – czym jest ta platforma?

Źródło: piktochart.com

Czy Piktochart jest płatny?

Piktochart działa według podobnego modelu co Canva. Większość podstawowych opcji dostępnych jest za darmo — włącznie ze wszystkimi szablonami i pakietem żetonów na korzystanie z Piktochart AI. Jednak za te funkcje, które są najważniejsze dla firm — nieograniczone pobieranie plików PNG, dostęp do Brand Assets czy możliwość pracy w większym zespole — trzeba dodatkowo zapłacić.

Piktochart — czym jest i do czego służy?

Zdj 4. Dostęp dla większych firm wyceniany jest indywidualnie.

Źródło: piktochart.com

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o innych narzędziach przydatnych w pracy agencji SEO — i nie tylko — zachęcamy do śledzenia naszego bloga!

Zawodowy copywriter oraz student psychologii na Uniwersytecie Warszawskim. W świecie marketingu internetowego równie mocno, co chwytliwe (i wartościowe) treści interesuje go dobry design. Gdy nie zajmuje się tworzeniem contentu, odkrywa perełki kina niezależnego i pracuje nad własnymi opowiadaniami.

Udostępnij

Oceń tekst

Średnia ocen 0 / 5. Liczba głosów: 0

Brak głosów - oceń jako pierwszy!

Zapytaj o ofertę SEO
Dołącz do newslettera
Powiązane artykuły Najnowsze Popularne

Zbuduj Twój potencjał SEO

Skonsultuj z nami Twoją sytuację w wyszukiwarce. Porozmawiajmy o Twoich celach i możliwościach współpracy