Czym jest praca hybrydowa? Ten coraz popularniejszy model pracy, opierający się zarówno na stacjonarnej i zdalnej, staje się doskonałym sposobem na zrównoważenie życia zawodowego i prywatnego. Przeczytaj i dowiedz się, co to jest praca hybrydowa, jakie są jej wady i zalety oraz dla kogo jest to najlepszy model pracy?
Co to jest praca hybrydowa?
Co to znaczy praca hybrydowa? Jest to sposób organizacji obowiązków zawodowych, umożliwiający wykonywanie ich zarówno stacjonarnie z biura, jak i zdalnie — z domu lub innego miejsca. Praca hybrydowa powinna być zorganizowana tak, żeby służyła zarówno pracownikom jak i pracodawcom. Podczas wykonywania obowiązków biurowych stacjonarnie, pracownik powinien mieć zapewnione stanowisko, na którym w skupieniu może zająć się swoimi zadaniami.
W czasie trwania pracy zdalnej pracownicy muszą mieć dostęp do sprzętu, umożliwiającego im płynne wykonywanie obowiązków, do których mogą należeć także spotkania on-line i wideokonferencje, odbywające się w ustalonych godzinach pracy. Konieczny jest dostęp do umożliwiających wykonywanie obowiązków zawodowych systemów firmowych.
Praca hybrydowa może być wykonywana w różnych systemach, najczęściej jest to naprzemiennie 2-3 dni w biurze i reszta w domowym zaciszu, czasami pracownicy spędzają w biurze tylko jeden dzień w tygodniu, albo odbywa się to w jeszcze inny sposób, dostosowany do potrzeb i możliwości pracowników i pracodawcy. Oczywiście nie wszyscy mogą pozwolić sobie na ten wygodny tryb pracy.
Osoby pracujące w wielu zawodach, których zadanie polega na stałym kontakcie z klientami, raczej nie będą wykonywać swoich obowiązków zdalnie. Najczęściej taką możliwość oferują zawody takie, jak: pracownicy branży IT, graficy, pracownicy administracyjno-biurowi, tłumacze, pracownicy HR, copywriterzy, redaktorzy, korektorzy, dziennikarze, księgowi, branża e-commerce.
Naprzemienny system wykonywania obowiązków, jaki daje praca hybrydowa musi jednak wiązać się z konkretnymi ustaleniami, co do obowiązków pracownika i pracodawcy.
Praca hybrydowa – zalety
Co to jest praca hybrydowa już wiemy, ale czy ten model ma zalety? Niektórzy nie wyobrażają sobie już innego systemu pracy niż właśnie hybrydowy. Możliwość złapania równowagi między życiem zawodowym a prywatnym daje większą efektywność. Praca stacjonarna wiąże się z codziennymi męczącymi dojazdami i przebywaniem wiele godzin w zamkniętym biurze, z kolei praca zdalna może być trudna do zniesienia dla osób, które cenią zawierane w pracy relacje z innymi i potrzebują większej motywacji w dbaniu o swój wizerunek.
Praca hybrydowa ma dużo plusów:
- elastyczność – balans między obowiązkami a własnymi potrzebami;
- więcej czasu na prywatne życie – brak dojazdów to nie tylko mniejszy stres, ale i więcej czasu, który można poświęcić na domowe sprawy;
- większa efektywność – niektóre osoby lepiej czują się w zacisznym domu niż biurze, mniej się rozpraszają i mogą łatwiej skupić na zadaniach;
- oszczędności – nie tylko na dojazdach, ale również utrzymaniu biura;
- utrzymanie kontaktu ze współpracownikami — system hybrydowy pomaga utrzymać relacje nawiązane w pracy.
Praca hybrydowa to rozwiązanie idealne dla osób, które dobrze zarządzają swoim czasem, potrafią pogodzić pracę zawodową z życiem rodzinnym. To także świetny model pracy dla osób niezależnych i takich, które potrzebują ciszy i spokoju dla większej efektywności swojej pracy.
Wady pracy hybrydowej
Czy praca hybrydowa ma wady? Tak samo, jak wykonywanie swoich obowiązków wyłącznie stacjonarnie lub tylko zdalnie, swoje wady ma też praca hybrydowa. Co to są za wady i dla kogo praca hybrydowa nie jest dobrym rozwiązaniem?
- brak równowagi między życiem prywatnym a pracą – to, co u niektórych pomaga w organizacji czasu, u innych przeszkadza. Zbyt wiele godzin poświęconych pracy kosztem życia domowego może powodować duży stres i problemy;
- trudności z utrzymaniem relacji w pracy – model hybrydowy może powodować rozluźnianie się więzi i problemy z komunikacją;
- problemy z zarządzaniem – różne lokalizacje pracowników i brak wystarczającej komunikacji mogą prowadzić do nierównomiernego dostępu do informacji;
- problemy techniczne – jakość sprzętu, podłączenie do Internetu mogą okazać się niewystarczające do pracy z domu;
- brak skupienia – niemożność skupienia się na pracy z powodu tego, co dzieje się w domu, może powodować dyskomfort.
Dla kogoś, kto potrzebuje codziennych kontaktów ze współpracownikami, nie będzie to dobre rozwiązanie. Podobnie jak dla osób, które nie potrafią skupić się w środowisku domowym.
Autor wpisu: Henryk Tur