SEO bloga – jak o to zadbać?
4 min
4 min
Na skróty
Jeżeli prowadzisz bloga firmowego lub osobistego, zadbaj o to, by był dobrze widoczny w internecie. Zapewni Ci to wzrost liczby użytkowników i sprawi, że Twoje treści trafią będą bardziej popularne. Jak robić SEO bloga? Pozycjonowanie tej platformy w podstawowym ujęciu nie różni się bardzo od pozycjonowania stron, ale dla uzyskania lepszych wyników warto wejść w szczegóły! Dzięki temu artykułowi poznasz najważniejsze tajniki SEO dla Twojego bloga i uczynisz go jeszcze lepszym!
Większość content kreatorów nie tworzy treści po to, by nikt ich nie czytał. Ty z pewnością też chcesz trafić do odbiorców i podzielić się z nimi swoją pracą, a także promować się dzięki niemu. Bez odpowiedniej strategii marketingowej, treści publikowane na blogu, nie mają dużych szans na zaistnienie. Stworzenie wartościowego contentu samo w sobie może nie wystarczyć, jeżeli użytkownicy mają problem z dotarciem do nich. Dlatego powinieneś walczyć o jak największą widownię, która nie tylko doceni to co tworzysz, ale otworzy przed Tobą również nowe możliwości biznesowe.
Tworzenie blogów złożonych wyłącznie z tekstów, stwarza ogromne możliwości promocji. Warto przeanalizować rynek pod kątem zapotrzebowania na określone treści. Tworzenie ich może pomóc Ci w wykreowaniu eksperckiego wizerunku. Udzielaj się w społecznościach branżowych i komentuj innych twórców. Pomoże Ci to nawiązać relacje z odwiedzającymi i potencjalnymi klientami, które polepszą Twój wizerunek i przyczynią się do wzrostu popularności. Korzystanie z platform reklamowych wyszukiwarek, takich jak GoogleAds, może znacząco zwiększyć liczbę odwiedzin na Twojej stronie.
W dzisiejszych czasach wideoblogi święcą prawdziwe triumfy. Promując tego typu materiały powinieneś już od samego początku zwrócić uwagę na pozycjonowanie. Wiąże się to z odpowiednim tagowaniem filmów, wstawianiem fraz kluczowych w ich opisach oraz poprawnym nazywaniem materiałów. Dzięki temu łatwiej trafisz do nowych widzów, gdyż ci będą mieli ułatwione wyszukiwanie. Pamiętaj o tym, że serwisy takie jak Youtube mają programy partnerskie, więc pracowanie na dużą liczbę fanów może się opłacić!
Pozycjonowanie bloga, podobnie jak pozostałych rodzajów witryn internetowych, dzieli się na to, które dokonuje się na stronie i budowane poza stroną. Skuteczne SEO bloga wymaga podjęcia działań w obu tych kategoriach.
Jeżeli chodzi o optymalizację on-site, to w pierwszej kolejności należy przeanalizować kwestie techniczne. Włącza się w to między innymi sprawdzenie czy strona jest zaindeksowana oraz pozbawiona filtrów, responsywna i brakuje w niej martwych linków odsyłających do stron 404. Warto przeprowadzić dogłębny audyt SEO, który pomoże odkryć wszelkie błędy w SEO bloga. Nie wolno zapominać też o optymalizacji bloga pod kątem szybkości wczytywania. Gdy mowa o treściach, te muszą być unikalne, wartościowe i naturalnie nasycone słowami kluczowymi. Używaj tych z długim ogonem, które mają mniejszą konkurencyjność. Użytkownicy coraz częściej dokonują precyzyjnych wyszukiwań, więc tego rodzaju frazy zyskują dodatkową wartość. W tworzonych tekstach należy stosować nagłówki. Warto też pamiętać o meta treściach.
W działania off-site wpisuje się pozyskiwanie linków prowadzących do Twojego bloga. Z tego powodu należy przykładać ogromną wagę do tworzenia wartościowego contentu, ponieważ najlepsze linki pozyskują się same. Ludzie widząc fachowość Twoich treści, będą udostępniać je dalej. Oprócz tego warto udzielać się gościnnie w branżowych portalach, które pomogą wykreować Twój ekspercki wizerunek. Nie można zapominać też o Social Mediach. Prowadzenie dodatkowego fanpage w portalach społecznościowych to otwarcie się na nowych użytkowników, do których można dotrzeć w łatwy sposób.
Pozycjonowanie bloga samodzielnie jest jak najbardziej możliwe, potrzeba jednak do tego wiedzy technicznej oraz znajomości aktualnych algorytmów, którymi posługuje się Google. Niezbędne jest też zapoznanie się z wytycznymi wyszukiwarek i tym, co można, a czego nie można robić. Stosowanie niedozwolonych technik wiążę się z karami, które sprawią, że Twój blog może w ogóle przestać być widoczny w sieci, a generowany przez niego ruch ustanie. Wymaga to nie tylko umiejętnej optymalizacji bloga pod kątem SEO, ale również poświęcenia czasu na naukę nowych aktualizacji, technik oraz analizowanie swoich działań. Niestety, ale SEO bloga nie jest jednorazowym przedsięwzięciem, o którym można zapomnieć po wdrożeniu. Jest to rzecz, na którą trzeba zwracać uwagę i usprawniać cały czas.
Jeżeli nie posiadasz stosownej wiedzy, czasu albo chęci, a Twój budżet na to pozwala, warto skorzystać z usług agencji specjalizującej się w pozycjonowaniu. Fachowcy SEO przeprowadzą profesjonalny audyt Twojego bloga, ujawniając to co wymaga w nim optymalizacji. Potem opracują długofalową strategię i pomogą ją wdrażać i analizować rezultaty. Nawet pomimo oddania sprawy w ręce agencji, warto zaznajomić się z narzędziami analitycznymi, tak byś mógł sprawdzać samemu czy opłacana przez Ciebie strategia SEO faktycznie przynosi postępy.
Dzięki optymalizacji SEO będziesz mógł liczyć na większy ruch, co sprawi, że Twoje treści trafią do większej liczby zainteresowanych. Czy na pewno? Nie do końca, ponieważ sam wzmożony ruch niekoniecznie musi przekładać się na to, że oglądający faktycznie zapoznają się z Twoim contentem. Oznacza to tylko, że odwiedzą Twojego bloga, ale równie dobrze mogą zrazić się jego wyglądem lub funkcjonalnościami i opuścić go w paru następnych sekundach. Nie jest to pożądane i na dłuższą metę może skutkować dużym licznikiem odbić i wyjść, co sprawi, że blog straci w oczach Google i znowu stanie się mniej widoczny. Dlatego właśnie pozycjonując, należy zadbać również o UX.
UX, czyli doświadczenia użytkownika, odgrywają coraz większą rolę w indeksowaniu stron. Składają się na nie między innymi: szata graficzna, przejrzysty układ nawigacji, szybkość ładowania strony, dopasowanie bloga do urządzeń mobilnych czy wartościowe, unikalne i pozbawione spamu treści. Podsumowując, w UX chodzi o zapewnienie odwiedzającym komfortowych warunków na zapoznanie się z Twoim contentem.
Z racji na przenikanie się światów SEO i UX, powstał nowy termin łączący oba pojęcia – SXO. Pozycjonując swojego bloga samodzielnie, powinieneś mieć świadomość, że warto zadbać o oba elementy, by uzyskać jak najefektywniejsze wyniki. Inaczej uzyskane przez Ciebie rezultaty mogą być krótkotrwałe. Tak samo, jeżeli decydujesz się na skorzystanie z usług agencji, warto rozejrzeć się za taką, która zajmie się całością SXO. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że opracowana przez nich strategia jest kompletna i Twój blog otrzyma najlepszą pomoc.