Uwierzytelnienie dwuskładnikowe strony internetowej
4 min
4 min
Na skróty
Uwierzytelnianie dwuskładnikowe jest rozwiązaniem pomocnym w zabezpieczeniu Twojego serwisu (oraz ewentualnie hostingu) przed działaniami oszustów lub hackerów. Decydując się na pozycjonowanie, musisz mieć pewność, że witryna jest bezpieczna, aby miesiące lub nawet lata pracy nad optymalizacją SXO nie poszły na marne. Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, na czym polega oraz jak wdrożyć uwierzytelnianie dwuskładnikowe strony internetowej!
Dwuskładnikowe uwierzytelnianie (2FA) to metoda zabezpieczania dostępu do kont i usług cyfrowych, wymagająca dwóch niezależnych form potwierdzenia tożsamości.
Zwykle pierwszym etapem jest na przykład hasło lub PIN.
Drugi składnik to token bezpieczeństwa, aplikacja generująca kody, wiadomość SMS z kodem jednorazowym, czy nawet odcisk palca.
Warstwowa obrona zwiększa bezpieczeństwo, ponieważ zdobycie obu składników przez nieuprawnioną osobę jest znacznie trudniejsze. W przypadku próby włamania, 2FA alarmuje użytkownika o podejrzanej aktywności, oferując dodatkową warstwę ochrony. Współczesne systemy 2FA wykorzystują badanie biometryczne, tokeny sprzętowe lub kody jednorazowe – dzięki temu zapewniają optymalną ochronę.
Zdj 1. Logowanie do hostingu strony przy użyciu kodu 2FA.
Źródło: LH.
Zanim włączysz uwierzytelnianie dwuskładnikowe na stronie WWW, powinieneś zadbać o swój hosting. W końcu jest to tzw. serce witryny. Dlatego wejdź w Ustawienia, a następnie wybierz Wer. dwuetapowa (2FA).
Zdj 2. Ustawianie weryfikacji dwuetapowej w LH.
Źródło: LH.
Po aktywowaniu 2FA, zapisz kody odzyskiwania. Weryfikację dwuetapową możesz w łatwy sposób wyłączyć klikając przycisk Wyłącz, a następnie potwierdzając swoją decyzję hasłem.
Zdj 3. Kody do odzyskania konta.
Źródło: LH.
Jeżeli natomiast zależy Ci na wdrożeniu weryfikacji dwuskładnikowej (2FA) również do swojego konta WordPress, możesz to zrobić, instalując odpowiednią wtyczkę. Ze swojej strony polecamy WP 2FA – Two-factor authentication for WordPress.
Zdj 4. Uwierzytelnianie dwuskładnikowe WordPress.
Źródło: WordPress.
Po kliknięciu Activate, wybierz Let’s get started i określ konkretne metody 2FA.
Zdj 5. Wybór metod 2FA.
Źródło: WordPress.
Zdecyduj się również na kody do backupu (w następnym kroku) i kontynuuj. Określ dodatkowo, czy chcesz wymagać 2FA od niektórych użytkowników, czy od wszystkich osób, które logują się do danej strony WWW (oczywiście, jako administratorzy).
Zdj 6. Wybór zaawansowania 2FA.
Źródło: WordPress.
Po kliknięciu All Done, zacznij konfigurację 2FA.
Zdj 7. Konfiguracja 2FA.
Źródło: WordPress.
Na tym etapie określ, czy 2FA ma przychodzić przez aplikację, czy przez e-mail.
Zdj 8. Kolejny etap konfiguracji 2FA.
Źródło: WordPress.
Po zeskanowaniu kodu QR w swojej aplikacji (np. Authenticator od Dashlane), wejdziesz w posiadanie kodu 2FA pozwalającego kompleksowo zabezpieczyć Twoją witrynę WordPress.
Zdj 9. Ustawianie aplikacji uwierzytelniającej.
Źródło: WordPress.
Jeśli masz już kod, kliknij I’m ready i wpisz kod autoryzacyjny.
Zdj 10. Kod autoryzacyjny aktywujący 2FA.
Źródło: WordPress.
Ostatnim krokiem jest wygenerowanie kodów backup – możesz to zrobić od razu lub wygenerować je później.
Zdj 11. Komunikat o generowaniu kodów backup. Źródło: WordPress.
Jeżeli chcesz usunąć 2FA, po prostu dezaktywuj plugin. To wszystko! Takim sposobem zabezpieczyłeś zarówno swój hosting, jak i WordPressa przed ludźmi, którzy czekają na Twoje potknięcie!
Zalety uwierzytelniania dwuskładnikowego:
Decydując się na audyt SEO od Semcore, sprawdzisz, czy poprawnie wdrożyłeś uwierzytelnianie dwuskładnikowe oraz poznasz dokładny potencjał SEO swojej strony internetowej.
Jakie są najczęstsze pytania i odpowiedzi na temat uwierzytelniania dwuskładnikowego na stronie?
Czym jest uwierzytelnianie dwuskładnikowe?
Uwierzytelnianie dwuskładnikowe to proces zabezpieczania konta, wymagający dwóch form potwierdzenia tożsamości. Pierwszy składnik to zazwyczaj hasło, drugi – coś, co posiadasz lub cecha biometryczna. Ta metoda znacznie zwiększa bezpieczeństwo konta, utrudniając dostęp osobom nieuprawnionym.
Jak działa uwierzytelnianie dwuskładnikowe?
Po wprowadzeniu hasła, system wymaga drugiego składnika – może to być kod wysłany SMS-em, wygenerowany przez aplikację, token sprzętowy lub odcisk palca. Tylko po poprawnym wprowadzeniu obu składników uzyskujesz dostęp do konta.
Zawodowy copywriter specjalizujący się̨ w tworzeniu artykułów eksperckich dotyczących najważniejszych zagadnień związanych z SEO. Twierdzi, że nieustanne zmiany w tej dziedzinie napędzają go do dalszej pracy, a edukowanie innych pozwala mu wzrastać.