Na skróty
Jeśli zależy Ci na zwiększeniu efektywności działań SEO oraz poprawie UX, istnieje rozwiązanie, które cieszy się sporą popularności i z pewnością Ci w tym pomoże – tzw. testy A/B. Pozwalają one na sprawdzenie dwóch (lub więcej) wersji witryny internetowej w celu wyboru tej, które działa sprawniej i lepiej spełnia konkretne oczekiwania. Na podstawie testu podejmujesz decyzję o wdrożeniu jednego z wariantów i dzięki temu masz pewność, że Twoja strona działa poprawnie, nie zawiera błędów i sprzyja konwersji. Jakie są rodzaje takich testów? Jakich dokładnie profitów możesz oczekiwać, jeśli wybierzesz tę metodę? Jakie są głównie powiązania między testami A/B i SEO?
O skutecznych testach A/B słyszy się najczęściej w przypadku stron e-commerce – dlaczego? Ponieważ z racji dużego ruchu pozwalają one na precyzyjne, wymierne wyniki. Zainteresowani mają do wyboru kilka rodzaje testów, między innymi:
• Testy A/B/n – w tym przypadku bierzemy pod uwagę większą liczbę wariantów, „n” oznacza właśnie tę naddaną ilość. Warto mieć jednak na uwadze, że jeśli zdecydujemy się na to rozwiązanie, sporo ryzykujemy, mnożąc kolejne wersje witryny. Im więcej wariantów – tym większe ryzyko, że podejmiemy nieodpowiednią decyzję, a więc sami skomplikujemy cały proces.
• Multivariate testing – MVT (testy wielowymiarowe) – to opcja nieco bardziej złożona, po którą warto sięgnąć, gdy dana witryna kumuluje naprawdę spory ruch. Chodzi w nim o jednoczesne testowanie wielu różnorodnych kombinacji, np. kilka wersji nagłówków, kilku grafik oraz kilku fragmentów tekstów, a następnie określenie, które z nich najlepiej wpływają na konwersję.
• Multi-armed bandit test (test wielorękiego bandyty) – w tym przypadku chodzi o wykorzystanie algorytmów uczenia maszynowego. Testowanie polega na kierowanie ruchu zarówno do oryginalne wersji witryny, jak również innych jej wariantów, a następnie zbadanie, która z nich okazuje się najbardziej efektywna, co skutkuje dynamicznym ukierunkowaniem ruchu na optymalne wersje strony.
Czy skuteczne testy A/B to reguła? Zależy, co dokładnie chcemy w ten sposób zbadać i co nas motywuje. Z pewnością warto sięgnąć po tę formę testowania, jeśli chcemy np.:
• Przeprojektować swoją witryny – w takiej sytuacji jesteśmy wyjątkowo narażeni na liczne błędy, niedociągnięcia, możemy zrujnować ruch na stronie, obniżyć konwersję, pomylić się w założeniach, co do tego, co może spodobać się naszym odbiorcom, co okaże się intuicyjne w obsłudze etc., dlatego absolutnie to odpowiedzi czas na sprawdzanie różnych rozwiązań.
• Zmienić usługi lub konkretne funkcje – w tym przypadku po prostu musimy mieć pewność, że nowe opcje (np. w zakresie systemu sprzedaży, dostępnych formularzy itp.) są w pełni funkcjonalne i czy działają poprawnie oraz efektywnie.
• Zmienić cennik – każda zmiana w zakresie cennika jest sporym ryzykiem, dlatego warto sprawdzić, jak zareagują na nią klienci, jak konkretnie może to wpłynąć na konwersję.
• Zwiększyć zainteresowanie swoją ofertą – na decyzję o zakupie wpływa wiele czynników np. intuicyjność Twojej witryny, odpowiednia nawigacja, ale też opisy produktów czy zdjęcia, które umieszczasz na stronie etc., wszystko to możesz sprawdzić w testowaniu A/B.
• Wykryć błędy na stronie – jeśli wyłącznie intuicyjnie czujemy, że dany element witryny powoduje obniżenie konwersji, ale nie mamy takiej pewności, warto wykorzystać test i zweryfikować swoje przypuszczenia.
Aby testy A/B skutecznie wykorzystać w rozwijaniu swojej witryny, należy przede wszystkim skupić się na tym, co i dlaczego chcemy testować. Jeśli chodzi o możliwości, jest ich naprawdę wiele. Najczęściej sprawdza się takie elementy, jak: przycisk CTA, jego treść, teksty udostępniane na stronie (zwłaszcza ofertowe), sposób prezentowania oferty, treści nagłówków, formularze czy stronę główną. Jak wygląda sam proces testowania? Można sprowadzić go do kilku głównych podstawowych etapów.
• Zbiór danych oraz ich analiza – sprawdzenia co powinno podlegać optymalizacji, gdzie znajduje się potencjalny błąd, przy pomocy takich narzędzi, jak np. Google Analytics (badanie współczynnika odrzuceń, ścieżki zakupowej klientów i innych danych), doszukiwanie się źródeł problemów.
• Postawienie hipotezy – określenie, co konkretnie decydujemy się testować oraz w jakiej kolejności.
• Wybór narzędzia – albo uruchamianego po stronie klienta (łatwiejszy w obsłudze, ale niezbyt elastyczny), albo po stronie serwera (wymaga pomocy specjalistów – deweloperów).
• Określenie wariantów – przygotowania różnorodnych wersji do testowania w wybranej liczbie wariantów.
• Zebranie wyników oraz ich analiza – sprawdzenie, który z wariantów okazał się bardziej efektywny i precyzyjne określenie, dlaczego tak się stało, następnie wdrożenie poprawnej wersji.
Na koniec warto wspomnieć o testach A/B i SEO oraz UX, ponieważ mamy tu do czynienia z kluczowym powiązaniem. Poprawa współczynnika konwersji, zaangażowania użytkowników, zwiększenie ruchu na stronie, lepsza sprzedaż to niezwykle znaczące profity, jakie możemy uzyskać poprzez testowanie. Wszystko to wiąże się z optymalizowaniem witryny, poprawą user exeperience – mamy szansę efektywnie pracować nad wygodą użytkowników, nawigacją witryny, przejrzystością oraz architekturą strony internetowej, lepszym systemem sprzedaży, bardziej wartościowym, interesującym contentem, atrakcyjniejszą ofertą etc. Każdy z tych wymienionych aspektów wpływa na pozycjonowanie witryny. Współczesne SEO w centrum zainteresowania stawia sobie UX, a aby odpowiednio pracować nad tym zagadnieniem, niejednokrotnie opieramy się na metodzie prób i błędów, co świetnie łączy się z testowaniem A/B. Ten sposób działania może nam także pozwolić na znaczące poszerzenie wiedzy na temat docelowych odbiorców – ich nawyków w sieci, potrzeb, gustów czy zainteresowań, co możemy z pożytkiem wykorzystać w SEO, ale także np. w działaniach marketingowych. Ostatnia kwestia dotyczy wszystkich ewentualnych, nierzadko przypadkowych błędów na stronie, które możemy szybko naprawić, ale też błędnych decyzji, przed którymi możemy się uchronić, dzięki sprawnej weryfikacji.
Podsumowując, testy A/B dają możliwość wyboru najlepszych rozwiązań w zakresie rozwijania witryny internetowej, są źródłem niezwykle pomocnych wskazówek i są w stanie realnie wpłynąć na sprzedaż oraz zyski. Użytkownicy chętniej i częściej podejmuje pożądane decyzje, a strona zwiększa swoją funkcjonalność oraz wyróżnia się na tle konkurencji. Dlatego też warto włączyć je do strategii SXO.