Na skróty
Komunikat dotyczący HTTP error 503 jest niezwykle frustrujący dla użytkownika. Pojawiający się błąd uniemożliwia odwiedzenie strony internetowej odbiorcom – zależnie od różnych czynników taka sytuacja może być chwilowa lub długotrwała. Co oznacza błąd 503 i w jaki sposób go naprawić?
Chcesz wiedzieć, co to błąd 503? Wyświetlany komunikat informuje, że serwer nie jest w stanie obsłużyć żądania użytkownika ze względu na niedostępność (Service Unavailable). Najczęściej do takiej sytuacji dochodzi w przypadku przeciążenia, czyli na przykład zbyt dużego ruchu na stronie, z którym hosting nie był w stanie sobie poradzić. Zależnie od sytuacji komunikat 503 service unavailable może być tylko chwilowy. Jednak nawet w takim przypadku administrator witryny powinien zastanowić się nad tym, czy nie zmienić serwera lub pakietu, z jakiego korzysta we firmie hostingowej. Co oznacza błąd 503 dla biznesu online i jego pozycjonowania? Przede wszystkim spadek ruchu – użytkownicy nie będą w stanie odwiedzić serwisu, przez jego chwilową niedostępność. Z tego względu istotne jest jak najszybsze wyeliminowanie pojawiającej się usterki. Aby tego dokonać, należy zdiagnozować witrynę w poszukiwaniu przyczyny wyświetlania komunikatu o błędzie 503.
Źródło: mihanwp.com. Przykładowy błąd 503.
Zależnie od tego, jaka przyczyna generuje błąd HTTP 503, jego usunięcie będzie wyglądać inaczej. Gdy znajdziesz źródło problemu, prawdopodobnie jego rozwiązanie stanie się formalnością. Na co zwrócić uwagę podczas diagnozy strony internetowej?
Zanim wykonasz jakikolwiek poważny ruch, sprawdź, czy dostawca usług hostingowych nie zaplanował żadnych prac konserwacyjnych. Chwilowy problem 503 niejednokrotnie wynika z zewnętrznej niedostępności serwera, na którą administracja nie ma wpływu. Zwykle prace konserwacyjne są przeprowadzane w późną nocą, aby nie narazić użytkowników stron internetowych na nieprzyjemne doświadczenia.
Niejednokrotnie błąd typu 503 HTTP pojawia się podczas przeciążenia serwera. Do takiej sytuacji dochodzi przede wszystkim w przypadku zbyt dużego ruchu, czyli ogromnej ilości użytkowników próbujących jednocześnie otworzyć zawartość adresu URL. Przeciążenie pojawia się także w momencie, gdy skrypt zużyje zbyt dużo pamięci RAM oraz przy przekroczeniu udostępnionych zasobów procesora dla pakietu hostingowego. Jak naprawić błąd 503 HTTP w takiej sytuacji? Zwykle najlepszym rozwiązaniem jest inwestycja w lepszy hosting (np. bogatszy pakiet). Ewentualnie administracja może zmienić dostawcę usług na takiego, który dysponuje lepszą ofertą.
W przypadku źle zakończonej operacji w skrypcie dochodzi do zapętlenia. W efekcie strona nie może być wyświetlona użytkownikowi. Do takiej sytuacji dochodzi szczególnie często podczas edycji kodu źródłowego i ewentualnych niedopatrzeń. Zastanów się, czy działania, jakie były wdrażane ostatnio, nie mogą doprowadzić do zapętlenia skryptu, co następnie generuje błąd 503.
Mówią o tym, jak naprawić błąd 503, należy także pamiętać o wtyczkach, motywach oraz ustawieniach systemu CMS. Po aktualizacji oraz dodawaniu nowych zasobów może dojść do nieprawidłowości, generujących komunikat niedostępności serwera. Możesz spróbować przywrócić starą wersję witryny oraz przeprowadzać testy, aby znaleźć winowajcę.
Zdjęcie autorstwa Polina Zimmerman z Pexels
Nie bez powodu mówimy o tym, jak naprawić błąd 503. Przede wszystkim tego rodzaju komunikat negatywnie wpływa na witrynę oraz jej odbiorców. Użytkownicy, zamiast przeglądać stronę, są zmuszeni przeczekać, aż serwis będzie ponownie dostępny. Bez wątpienia 503 service unavailable może przyczynić się do spadku współczynnika konwersji. Współcześni użytkownicy chcą korzystać ze stron zapewniających płynne działanie oraz bezpieczeństwo. Natomiast ciągle powracający HTTP error 503 przyczynia się do spadku zaufania. Trudno zbudować silną markę w sytuacji, gdy strona internetowa – będąca wizytówką biznesu – jest regularnie niedostępna.
Dlaczego strona zwraca komunikat o błędzie 503?
Błąd 503 (service unavailable) oznacza, że serwer strony internetowej jest niedostępny. Do takiej sytuacji dochodzi w przypadku przeciążenia, zapętlenia skryptu, prac konserwacyjnych oraz pojawienia się błędów w implementacji wtyczek, motywów oraz nieprawidłowości w ustawieniach systemu CMS. Aby zweryfikować dokładne źródło problemu, konieczne jest dokładne zdiagnozowanie strony internetowej.
Czy sporadycznie pojawiający się błąd 503 jest niebezpieczny?
Nawet jeżeli błąd 503 pojawia się rzadko, to wyświetlany komunikat powinien martwić administrację. Gdy serwis jest niedostępny, użytkownicy nie mogą z niego skorzystać. Takie zjawisko bezpośrednio wpływa na współczynnik konwersji, bowiem w przypadku e-sklepów przyczynia się do obniżenia sprzedaży.