Na skróty
Witryna internetowa to zbiór plików, które zgromadzone są na serwerze. W momencie, gdy użytkownik wpisze lub wyszuka odpowiednią domenę, pliki te zostaną mu „udostępnione” w formie strony do przeglądania. Niestety, strona internetowa (podobnie jak inne dane) może zostać zainfekowana wirusem. Jakie zagrożenie niesie „strona z wirusem”? Skąd złośliwe oprogramowanie mogło wziąć się na serwerze i jak się go pozbyć?
Zdj 1. Zainfekowany serwer ze stroną internetową wpływa na wszystkie urządzenia, które będą chciały go aktywować.
Źródło: https://pixabay.com/illustrations/binary-one-cyborg-cybernetics-2302728/
Czym jest wirus komputerowy? To szkodliwe oprogramowanie, które ma zdolność powielania się, atakuje określony serwer i przejmuje go w sposób pożądany przez twórcę danego systemu. Wirusy mają różne oblicza, a ich działanie może doprowadzić do bardzo poważnych, niekiedy trudno odwracalnych skutków.
Witryny internetowe, podobnie jak fizyczne komputery, mogą zainfekować się wirusem komputerowym. Oznacza to, że na serwerze strony znajduje się złośliwe oprogramowanie. Użytkownik może pobrać je na swoje urządzenie w momencie, w którym wejdzie na daną domenę lub otworzy powiązany ze stroną plik.
Najczęściej strony internetowe zainfekowane są m.in. końmi trojańskimi albo klasycznymi wersjami malware. Jeżeli użytkownik posiada dobry program antywirusowy, to ten w momencie łączenia i wykrycia wirusa zablokuje łącznie ze stroną i uniemożliwi wejście.
Powodów zainfekowania strony internetowej może być wiele. To m.in. doklejenie wirusa do kodu strony lub bezpośrednia ingerencja w zawartość plików na stronie (czyli wgranie zainfekowanego pliku na serwer). Po ataku wirusa zainfekowane pliki rozsiewają go dalej, a twórca wirusa uzyskuje pożądany przez niego efekt działania oprogramowania.
Zdj 2. Popularne programy antywirusowe starają się blokować połączenie z zainfekowaną stroną
Źródło: Materiały Avast – własne
Strona z wirusem stanowi bardzo duże zagrożenie dla użytkowników i jej właściciela. Czym może grozić zainfekowanie witryny internetowej?
Oczywiście, zagrożenie jest różne w zależności od tego jakiego wirusa „złapała” Twoja strona internetowa. Wirus może wyświetlać niechciane reklamy na stronie, utrudniać wejście na witrynę (spowalniając jej działanie), wbrew woli użytkownika ustawić określoną stronę jako startową, a w skrajnych przypadkach kraść dane z urządzenia użytkownika strony internetowej (w tym dane dostępowe do bankowości elektronicznej).
Należy bardzo szybko zareagować, jeżeli dojdzie do zainfekowania witryny. W jaki sposób można pozbyć się wirusów z serwera? Co zrobić w przypadku „zakażenia”?
Podstawą jest oczywiście profilaktyka. Nie zawsze uda się uniknąć zainfekowania plików na stronie internetowej. Co zrobić, jeżeli dojdzie do przyklejenia się wirusa do Twojej witryny?
Pamiętaj, aby działać niezwłocznie po wykryciu infekcji. Im dłużej zwlekasz, tym więcej szkód może wyrządzić szkodliwe oprogramowanie.
Istnieje kilka sposobów, które pomogą chronić przed utratą kontroli nad działaniem strony internetowej. Na co warto zwrócić uwagę?
Stosuj się do powyższych zasad, uważając na obsługę swojej strony internetowej. Minimalizując ryzyko zainfekowania witryny, zwiększasz swoje bezpieczeństwo i poprawiasz komfort swoich klientów.
Dziennikarz, copywriter i przedsiębiorca, który działa w branży od ponad 10 lat. Wykładowca Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i licencjonowany konferansjer. Zajmuje się przygotowywaniem eksperckich treści związanych z marketingiem, a w szczególności pozycjonowaniem treści. Praca jest dla niego największą pasją.