Marketing to siła przyciągania nowych klientów i utrzymywania stałych odbiorców naszych produktów i usług. Może skupiać się na niestandardowych rozwiązaniach i innowacyjnym sposobie dotarcia do grupy docelowej, jednak na samym końcu łańcucha o konwersji często decyduje cena za produkt lub usługę. Aby zwiększyć sprzedaż, niekiedy wprowadzana jest tzw. cena promocyjna, czyli świadoma obniżka kwoty, jaką klient musi zapłacić za określony towar lub usługę. Jak ją wykorzystać w marketingu?
Zdj 1. Warto wykorzystywać okresowe wyprzedaże takie jak Black Friday. To sposób na wprowadzenie kampanii ceny promocyjnej.
Źródło: https://pixabay.com/photos/black-friday-online-shopping-gifts-4645768/
Działania marketingowe można uznać za skuteczne tylko wtedy, gdy ich ostatecznym wynikiem będzie pozyskanie klienta. Zwiększenie zainteresowania marką, podprogowy przekaz treści czy poprawa liczby odsłon na stronie muszą skończyć się zakupami. Cena promocyjna na Twoje usługi lub towary może wyłącznie ułatwić sprawę.
Skuteczne promowanie niższych cen na produkty w sklepie – co warto wiedzieć?
Pamiętaj, że cena pełni wszechstronną rolę w prowadzeniu działań marketingowych. Może stanowić mocny atrybut marki, a wręcz być jej największym orężem w walce o udział w rynku w określonej branży.
Jakie m.in. funkcje pełni cena w marketingu?
- Funkcja informacyjna – informacja na temat kosztu zakupu i pozycjonowanie na tle konkurencji.
- Funkcja wizerunkowa – wskazanie, że dany produkt może mieć niezwykle wysoką jakość (w tym przypadku cena jest wyższa niż u konkurencji).
- Funkcja promocyjna – zachęta odbiorcy do zakupu danego produktu. Może być głównym czynnikiem wyboru, w przypadku, gdy np. dwa sklepy mają dokładnie ten sam produkt.
Ceny nie muszą zawsze pełnić tych samych funkcji. Można je zmieniać, w zależności od zakresu prowadzenia działań marketingowych. Pamiętaj, że w każdym wypadku konieczne jest dotarcie do klienta z informacją o modyfikacji w cennikach. Jeżeli chcesz, aby promocja cenowa była wydajna, użyj pozycjonowania (agencja SEO z pewnością ustali wraz z Tobą sposób na optymalizację kampanii cenowej w wyszukiwarkach), influencer marketingu lub mailingu do klientów.
W jaki sposób ustalać ceny, aby były one skuteczne w kampanii reklamowej? Uwzględnij koszt produkcji i dystrybucji produktu. Sprawdź jakie stawki proponuje konkurencja. Ustal też jaką korzyść chcesz osiągnąć. Np. chęć ograniczenia działań konkurencji na rynku wymaga obniżenia stawek poniżej tzw. konkurencyjności. Zdobycie nowych klientów lub pozyskanie ich zaufania wiąże się z kolei z narzuceniem minimalnej marży na produkt lub całkowitym jej braku.
Zdj 2. Cena jest jednym ze źródeł skutecznej kampanii marketingowej.
Źródło: https://pixabay.com/pl/illustrations/biznes-drzewo-wzrost-sukces-zesp%C3%B3%C5%82-1137367/
W jaki sposób wykorzystać zjawisko ceny promocyjnej w marketingu?
Cena promocyjna może być wykorzystana w marketingu w szeroki sposób. Wszystko zależy od charakteru prowadzonej kampanii i jej założeń. W jaki sposób promocja cenowa może być wykorzystywana przez specjalistów od działań marketingowych?
- Wskaźnik skuteczności prowadzenia akcji marketingowej – sprzedaż produktów po cenach promocyjnych i rabatach to feedback prowadzonych działań marketingowych. Jeżeli produktów sprzedało się dużo, to znaczy, że akcja okazała się sukcesem, bo dotarła do sporej grupy odbiorców.
- Możliwość przyciągnięcia nowych odbiorców – świadomość obniżonej ceny trafia do nowych klientów i zachęca ich do zakupu. Jest w stanie przyczynić się do przejęcia części odbiorców nawet ze strony konkurencji.
- Sposób na utrzymanie sprzedaży w stałej grupie użytkowników – ceny promocyjne nie tylko przyciągają nowych klientów, ale umożliwiają utrzymanie stałej grupy, która może odchodzić do konkurencji.
- Zmiana wektora prowadzenia działań reklamowych u konkurencji – jeżeli konkurencyjna marka prowadzi kampanię reklamową, narzucając odbiorcom jej tematykę, skuteczna promocja cenowa może odciągnąć od niej uwagę klientów.
Kto może korzystać z promocji? Praktycznie wszystkie podmioty działające w sieci mogą korzystać z narzędzia promocji cenowej. Są skuteczne w hurcie i detalu. Mogą stanowić podstawę dla rozpoczęcia działalności lub budowania marki w dłuższym zakresie. Stanowią podporę dla sprzedaży i usług.
Czy tego typu działania wpływają na SEO w branży e-commerce? Cena może przełożyć się na zwiększenie liczby odwiedzin na stronie, a także pozytywnie wpływać na współczynnik konwersji. Algorytm Google może uznać okresowe promocje i rabaty jako korzystny dla klienta czynnik wpływający efektywnie na SXO.
Zalety ceny promocyjnej – to może się zwrócić!
Poprawa parametrów optymalizacji to niejedyne korzyści z wprowadzania okresowych promocji na kategorie produktów lub konkretny towar. Jakie jeszcze zalety wynikają z takiego działania?
- Zwiększenie sprzedaży produktu, który nie budził zainteresowanie klientów – możesz pozbyć się produktów, które nie cieszą się zainteresowanie klientów lub staną się mniej popularne (dotyczy to np. odzieży sezonowej).
- Poprawa sprzedaży całego asortymentu – za zainteresowaniem konkretnymi produktami może iść popularność całego asortymentu. To z kolei przełoży się na zwiększenie sprzedaży
- Możliwość zdobycia danych klientów, które można wykorzystać w czasie działań marketingowych – klient, który chce skorzystać ze specjalnego rabatu lub promocji musi założyć konto, lub wyrazić zgodę na przesyłanie materiałów reklamowych np. na skrzynkę pocztową. Promocja cenowa daje więc pole do pozyskania dużej bazy klientów z wykorzystaniem w późniejszych kampaniach.
- Pozytywny wpływ na wizerunek marki – obniżając co jakiś czas cenę produktu dajesz klientom poczucie, że jesteś bliżej ich. To wpływa na pozytywne postrzeganie firmy.
Ostatecznie ceny promocyjne bardzo się opłacają. Umiejętne wykorzystanie tego narzędzia marketingowego sprawia, że dochodzi do sytuacji typu win-win. Korzyści z promocji czerpie zarówno sprzedawca, jak i kupujący.