Na skróty
Tylko 25% użytkowników odwiedza drugą stronę wyników wyszukiwania. Jeżeli nie chcesz się tam znaleźć, zadbaj o prawidłową migrację witryny na inny serwer. Pamiętaj, że to właśnie 10 pierwszych pozycji w organicznych wynikach wyszukiwania generuje najwięcej ruchu – aż 75%. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak przenieść stronę internetową na inny serwer zgodnie z najnowszymi praktykami SXO!
Decyzja o przeniesieniu strony na inny serwer powinna być poprzedzona staranną analizą obecnej sytuacji oraz potrzeb Twojej witryny internetowej. Rozważ takie rozwiązanie, jeśli hosting nie spełnia Twoich wymagań dot. wydajności, stabilności, czy bezpieczeństwa.
Dlaczego warto migrować stronę na inną domenę:
Dlaczego nie powinieneś przenosić strony na inną domenę:
Źle przeprowadzona migracja strony na inny serwer prowadzi do szeregu negatywnych konsekwencji, które znacząco wpłyną na działanie witryny oraz jej postrzeganie przez użytkowników i wyszukiwarki internetowe. Pierwszym i najbardziej odczuwalnym skutkiem jest przestój w dostępności serwisu, co nie tylko frustruje odwiedzających, ale również negatywnie wpływa na pozycjonowanie strony w wynikach wyszukiwania.
Zdj 1. Skutki nieprawidłowo przeprowadzonej migracji na inny serwer – spadki widoczności w wynikach SERP (ang. Search Engine Results Page).
Źródło: Ubersuggest.
Warto zwrócić także uwagę na potencjalną utratę danych oraz problemy z kompatybilnością oprogramowania (jeżeli nowy serwer nie wspiera pewnych aplikacji lub konkretnych języków, na podstawie których została utworzona witryna).
Jeżeli chcesz wiedzieć, jak przenieść stronę na inny hosting, zastosuj poniższe wskazówki:
Na wstępnym etapie niezbędna jest dokładna analiza obecnej infrastruktury oraz wymagań nowego serwera, aby zapewnić kompatybilność technologiczną. Obejmuje to przegląd używanych technologii, ocenę rozmiaru bazy danych oraz analizę ruchu sieciowego.
Podczas samej migracji ważne jest utworzenie pełnej kopii zapasowej strony oraz bazy danych. Umożliwia to bezpieczne przeniesienie wszystkich danych na nowy serwer. Następnie, należy dokonać aktualizacji konfiguracji DNS, aby nowy adres serwera został prawidłowo rozpoznany wyszukiwarki. Ważne jest również zachowanie dostępu do starego serwera na wypadek potrzeby szybkiego przywrócenia systemu do stanu pierwotnego w razie wystąpienia problemów.
Po zakończeniu procesu migracji, przeprowadź szczegółowe testy funkcjonalne strony na nowym serwerze, sprawdzając wszystkie kluczowe ścieżki użytkowników, formularze kontaktowe oraz inne elementy interaktywne. Upewnisz się wówczas, że wszystko działa zgodnie z oczekiwaniami.
Ważne jest również monitorowanie wydajności strony oraz ruchu w pierwszych dniach po migracji.
Polecana lektura: Migracja strony – co warto wiedzieć przed jej wykonaniem?
Zdj 2. Oferta darmowego audytu witryny od Semcore.
Źródło: Semcore.
Zawodowy copywriter specjalizujący się̨ w tworzeniu artykułów eksperckich dotyczących najważniejszych zagadnień związanych z SEO. Twierdzi, że nieustanne zmiany w tej dziedzinie napędzają go do dalszej pracy, a edukowanie innych pozwala mu wzrastać.