PozycjonowanieTechnologia

Czym jest server side rendering (SSR)? Czy ma to znaczenie dla SEO?

4 min czytania
Czym jest server side rendering (SSR)? Czy ma to znaczenie dla SEO?

Szybkość ładowania strony jest uważana za jeden z najważniejszych czynników rankingowych wyszukiwarki Google. Sposobów na poprawienie osiągów w tym parametrze również jest kilka — może być nim np. przeniesienie „ciężaru” renderowania strony z przeglądarki klienta-użytkownika na serwer witryny.

W artykule poniżej wyjaśniamy:

  • na czym dokładnie polega Server Side Rendering i czy faktycznie przyspiesza ładowanie strony,

  • jak ten sposób renderowania ma się do Client Side Rendering po stronie klienta.

Server Side Rendering (SSR) — co to jest?

Renderowanie jest procesem przekształcania abstrakcyjnych danych na ich wizualną reprezentację. Gdy mówimy o stronach internetowych — chodzi po prostu o przedstawienie znajdującego się na serwerze kodu konkretnej strony w postaci czytelnej i funkcjonalnej w przeglądarce użytkownika. 

Wyróżnia się dwa rodzaje renderowania stron:

  • po stronie klienta (ang. Client Side Rendering – CSR)

  • po stronie serwera (ang. Server Side Rendering – SSR). 

Czym jest Client Side Rendering (CSR)?

W momencie renderowania po stronie klienta przeglądarka — po wysłaniu zapytania do odpowiedniego serwera — najpierw otrzymuje kod HTML strony, następnie — plik JavaScript — i dopiero wtedy zabiera się za renderowanie witryny, co zmniejsza obciążenie serwera.

Czym jest Server Side Rendering (SSR)?

Z kolei SSR, czyli Server Side Rendering, polega na renderowaniu całego kodu HTML po stronie serwera (jeszcze zanim trafi do przeglądarki użytkownika) — i wysłaniu już gotowego pliku.

Czym jest server side rendering (SSR)? Czy ma to znaczenie dla SEO?

Zdjęcie 1: Na czym polega SSR?

Źródło: linkedin.com

Dzięki temu, przeglądarka może od razu po otrzymaniu odpowiedzi z serwera wyświetlić stronę na żądanie użytkownika w jej „podstawowej”, statycznej wersji — w tle pobierając pliki JS i renderując elementy interaktywne. Mówiąc wprost – Server Side Rendering pozwala na szybsze wyświetlanie treści, co w przypadku doświadczenia użytkowników (UX) ma ogromne znaczenie.

Zobacz  Crawl rate limit

Co Server Side Rendering (SSR) oznacza w praktyce?

W przypadku SSR renderowanie po stronie serwera pozwala na:

  • krótszy czas ładowania strony (a przynajmniej jej struktury HTML) – co doceniają roboty wyszukiwarek, ale i użytkownicy;

  • mniejsze obciążenie po stronie przeglądarki użytkownika — za to większe po stronie serwera;

  • możliwość przechowywania raz wyrenderowanego pliku HTML w pamięci podręcznej serwera — i tym samym szybszego odpowiadania na kolejne zapytania;

  • wyższe koszty utrzymania serwera (który potrzebuje większych zasobów do pracy).

Server Side Rendering (SSR) ma więc zalety, ale i pewne wady – jak choćby większe obciążenie serwera. Ale pod kątem SEO jest rozwiązaniem nieco lepszym niż Client Side Rendering (CSR) – czyli renderowanie po stronie klienta. Poniżej wyjaśnimy dlaczego.

Pozycjonowanie stron a SSR – SEO i renderowanie stron

Pomysł przeniesienia procesu renderowania kodu HTML witryny na stronę serwera nie wziął się znikąd. W dużej mierze stanowił on odpowiedź na pewien istotny problem związany z robotami indeksującymi Google’a (a także i innych wyszukiwarek). Otóż przez długie lata miały one spore trudności z obsługą kodu JavaScript na skanowanych przez siebie witrynach — a to tylko wydłużało cały proces indeksowania

SSR pozwala to zmienić. Dzięki Server Side Rendering Googlebot po natrafieniu na stronę od razu ma dostęp do najważniejszej dla siebie treści — kodu HTML — i może przeanalizować zgromadzone tam informacje bez czekania na to, aż przetworzony zostanie także kod JavaScript. 

Oczywiście, dziś roboty Google’a radzą sobie z JS-em znacznie lepiej — choć jego interpretacja wciąż wymaga od nich większych zasobów. Z innymi crawlerami sprawa wygląda różnie — przykładowo, roboty indeksujące Binga renderują JavaScript, natomiast nie obsługują niektórych jego frameworków. Z kolei boty Facebooka czy X-a kodu JavaScript w ogóle nie wykonują.

Zobacz  Chromium vs Chrome — porównanie przeglądarek

Tyle o indeksowaniu — warto bowiem też podkreślić, że zastosowanie Server Side Rendering ma swój sens także w kontekście SEO. 

Strona generowana dynamicznie – jaki ma to wpływ na doświadczenie użytkownika?

Tak jak już wspomnieliśmy, strona renderowana po stronie serwera (w większości przypadków) szybciej wyświetli się w przeglądarce, niż ma to miejsce w przypadku Client Side Rendering, gdy witryna jest renderowana po stronie klienta. W statycznej wersji i owszem — ale dla Google już sam fakt szybkiego wykonania kodu HTML może być przesłanką do tego, że strona zapewni niecierpliwemu użytkownikowi lepsze doświadczenia. A to, według obowiązujących wytycznych SEO, jest dla pozycji w wynikach wyszukiwania niezwykle ważne.

Jeżeli zaś strona — nawet bez niektórych elementów interaktywnych — załaduje się błyskawicznie, szansa na to, że użytkownik ją opuści bez wykonania jakiejkolwiek interakcji, drastycznie zmaleje. Większość internautów chętniej pozostanie w przypadku witryn ładujących się kilka sekund, gdy już po chwili zobaczy jej „szkielet” — niż gdyby miał przez ten czas patrzeć na pustą, białą stronę.

A jak wdrożenie SSR sprawdzi się w przypadku aplikacji internetowych? Również i tu Server Side Rendering pomaga uzyskać lepszą wydajność aplikacji internetowych w czasie rzeczywistym – zwłaszcza w momencie obsługiwania dużej liczby użytkowników jednocześnie.

Kiedy stosować renderowanie po stronie serwera?

Renderowanie po stronie serwera warto stosować w następujących przypadkach:

  • Optymalizacja SEO – strony wymagające wysokiej widoczności w wynikach wyszukiwania, gdzie ważne jest szybkie i pełne indeksowanie treści przez Google.

  • Szybsze ładowanie stron i aplikacji internetowych – gdy konieczne jest szybkie wyświetlenie zawartości strony.

  • Budowanie responsywnych stron internetowych – dzięki SSR treść Twojej strony będzie można wyświetlić w szybki sposób bez obciążania urządzenia użytkownika.

  • Obsługa wolniejszych urządzeń – strony kierowane do użytkowników korzystających ze starszych lub mniej wydajnych urządzeń.

  • Dynamiczne dane – aplikacje i strony wymagające szybkiego dostarczenia treści pochodzących z wielu źródeł.

  • Lepsza dostępność – wspieranie technologii asystujących, które wymagają natychmiastowego dostępu do w pełni renderowanego HTML.

  • Bezpieczeństwo – ograniczenie przetwarzania JavaScript po stronie klienta zmniejsza ryzyko ataków na aplikację.

Zobacz  Majestic – niezbędne narzędzie SEO. Poradnik

Implementacja SSR nie jest konieczna w przypadku prostych jednostronicowych aplikacji internetowych (SPA) z dynamiczną interaktywnością, gdzie lepszym wyborem może być renderowanie po stronie klienta (CSR).

Co to jest Server Side Rendering (SSR) – podsumowanie

Wiesz już, co to renderowanie po stronie serwera — i dlaczego może mieć pozytywny wpływ na pozycjonowanie stron internetowych oraz doświadczenie użytkownika. Jeśli szukasz sposobów na maksymalizację osiągów swojej witryny — wdrożenie Server Side Rendering może okazać się naprawdę dobrym pomysłem.

Zawodowy copywriter oraz student psychologii na Uniwersytecie Warszawskim. W świecie marketingu internetowego równie mocno, co chwytliwe (i wartościowe) treści interesuje go dobry design. Gdy nie zajmuje się tworzeniem contentu, odkrywa perełki kina niezależnego i pracuje nad własnymi opowiadaniami.

Udostępnij

Oceń tekst

Średnia ocen 0 / 5. Liczba głosów: 0

Brak głosów - oceń jako pierwszy!

Zapytaj o ofertę SEO
Dołącz do newslettera
Powiązane artykuły Najnowsze Popularne

Zbuduj Twój potencjał SEO

Skonsultuj z nami Twoją sytuację w wyszukiwarce. Porozmawiajmy o Twoich celach i możliwościach współpracy