Z jakich narzędzi korzysta specjalista SEO?
4 min
4 min
Na skróty
Działania takie jak optymalizacja strony www, zdobywanie wartościowych linków, czy wreszcie weryfikacja swojej pracy i analiza działań podejmowanych przez właścicieli konkurencyjnych serwisów można przeprowadzać w pewnym stopniu na własną rękę, bez korzystania ze specjalistycznych narzędzi. Sprawdza się to jednak jedynie w sytuacji, w której prowadzona przez nas strona to onepage, a konkurencja nie jest zbyt ambitna. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o pozycjonowaniu, to przeczytaj tę podstronę. Specjalista SEO podchodzi jednak do sprawy nieco bardziej poważnie i korzysta z profesjonalnych programów umożliwiających przeprowadzenie analizy szybko i skutecznie. Przy optymalizacji niewielkich stron www nawet darmowe narzędzia okazują się być w pełni wystarczające, natomiast chcąc pozycjonować większy serwis, najlepiej skorzystać z nieco bardziej rozbudowanego rozwiązania. Poniżej prezentujemy najlepsze naszym zdaniem narzędzia specjalisty SEO – zarówno te płatne, jak i całkowicie darmowe. Warto wybrać spośród nich te najlepsze dla przeprowadzania audytu swojej witryny. Dobrze jest znać również ich specyfikę korzystając z pomocy eksperta.
Skrzecząca żaba znana jest chyba wszystkim, którzy choć przez chwilę mieli okazję przeprowadzać audyty SEO stron www. Jest to bowiem jedno z najpopularniejszych narzędzi przyspieszających analitykę. Oprogramowanie dostępne jest w dwóch wersjach – płatnej i darmowej. Jeśli wybierzemy wersję bezpłatną, wówczas będziemy w stanie sprawdzić zaledwie pięćset podstron serwisu, co dla niektórych użytkowników może okazać się wystarczającym.
Po dokonaniu analizy narzędzie zwróci nam przejrzysty raport o meta danych, jak description, czy title. Dodatkowo uzyskamy również listę nagłówków, użytych grafik i adresów URL witryny. Możemy wygodnie sprawdzić wewnętrzne linkowanie i odpowiedzi serwera, także te zawierające kody błędów. Dobry specjalista SEO z pewnością wykorzysta taki raport i będzie w stanie zaplanować szereg odpowiednich działań.
Narzędzie to jest bardzo znane osobom ze starej szkoły SEO i pozycjonerom zajmującym się tak zwanym Black Hat SEO. Służy bowiem głównie do zwiększania ilości linkujących domen i umożliwia automatyczne dodawanie komentarzy i sprawdzanie, czy link, który prowadzi do witryny posiada atrybut dofollow, czy notfollow. Umożliwia ono również sprawdzanie indeksacji domen i wyszukiwanie konkretnych ich typów.
Dzięki temu programowi specjalista SEO może przeprowadzić analizę linków przychodzących. Wykorzystuje się głównie takie wskaźniki, jak Trust Flow, czy Citation Flow, które określają jakość linków oraz ich ilość. Analizując strony konkurencyjne jesteśmy w stanie znaleźć nowe lokalizacje pod linki dla własnej witryny. Istnieje również możliwość sprawdzenia, czy do naszej strony nie prowadzą linki o niskiej jakości. Podobne dane można uzyskać też z Google Search Console, jednak zawarte tam dane nie są zawsze aktualizowane szybko. Majestic to też sposób na sprawdzenie anchorów dla backlinków i pokazanie rozkładu linków dofollow oraz notfollow.
Bardzo przydatne są narzędzia specjalisty SEO, które tak jak Ahrefs pozwalają analizować linki przychodzące własne, jak również konkurencji. Można sprawdzić ilość oraz jakość linków przychodzących, sprawdzać anchor texty, czy wysortować domeny. Program weryfikuje również linki uszkodzone lub usunięte. Warto przy jego pomocy sprawdzić, na jakie frazy linkuje konkretna podstrona i monitorować pozycje słów kluczowych, które wybraliśmy dla własnej strony. Przydatna funkcja to również zakładka content explorer, która sprawdza najpopularniejsze artykuły o konkretnej tematyce związanej ze stroną i połączyć je z ilością odniesień z baclinków i social mediów.
Warto pamiętać o podstawowych narzędziach, które dostarcza nam samo Google. GSC pozwala na sprawdzenie indeksacji strony www, błędów 4xx, czy 3xx. Całkowicie za darmo możemy przy pomocy tego narzędzia zweryfikować linki przychodzące do witryny, jednak trzeba mieć świadomość, że dzieje się to ze sporym opóźnieniem. Program sprawdza także, na jakie frazy kluczowe widoczna jest strona www i ile konkretnie kliknięć każde ze słów kluczowych generuje.
Jest to najbardziej znane narzędzie zapewnione przez Google użytkownikom. Służy ono do sprawdzania ruchu na stronie, ale także weryfikacji, skąd on pochodził, jaki był przepływ użytkowników i które z podstron są najpopularniejsze wśród nich. Program umożliwia też sprawdzenie, które strony mają wysoki współczynnik odrzuceń, a które zaś przyczyniają się bardzo dobrze konwersji na stronie. Możliwości, jakie daje Google Analytics jest naprawdę wiele – można nawet dowiedzieć się, jaka jest demografia użytkowników prowadzonej przez nas strony www.
Każdy specjalista SEO powinien wiedzieć, jak dobrać słowa kluczowe do artykułu. Narzędzie to pozwala dopasować odpowiednie frazy całkowicie bezpłatnie. Wystarczy bowiem wpisać wybraną frazę, a otrzymuje się zestaw pytań do wykorzystania w tekstach. Dodatkową zaletą jest to, że taka lista jest ułożona alfabetycznie, a więc nie ma możliwości zagubienia się.
Dzięki Google Terends możemy szybko sprawdzić, które ze słów kluczowych powiązanych z branżą, w jakiej działamy zyskują obecnie na popularności. Narzędzie to daje również odpowiedź na pytanie, w jaki sposób trend zmienia się w czasie i jak prezentuje się w różnych regionach.
Podsumowując, warto wskazać, że można znaleźć zarówno płatne, jak i całkowicie darmowe narzędzia specjalisty SEO, które pozwalają na pozyskanie wielu cennych danych i informacji o stronie. Przeprowadzenie audytu SEO jest kluczowe, jeśli zależy nam na osiąganie jak najwyższych wyników w wyszukiwarce Google i pozyskiwanie nowych potencjalnych klientów.