W jaki sposób projektować aplikacje mobilne?
4 min
4 min
Na skróty
W wielu naszych tekstach omawiamy kwestie związane z pozycjonowaniem. Jednak warto zwrócić także uwagę na coraz bardziej popularne aplikacje. Wiele firm decyduje się na to, aby do swojej strony stworzyć aplikację. Niekiedy wystarczy mieć pomysł na aplikację, która spełni potrzeby pewnej grupy osób, może to przełożyć się na duże zyski. Na całym świecie ze smartfonów korzysta prawie trzy miliardy ludzi. Osoby projektujące aplikacje mobilne działają więc na niezwykle szerokim rynku. W jaki sposób przygotować takie oprogramowanie? Oto kilka najważniejszych informacji na temat całego procesu projektowania aplikacji.
Jeżeli nie masz żadnej wiedzy o językach programowania, Twój projekt aplikacji mobilnej prawdopodobnie będzie musiał zaczekać. Ewentualnie możesz przygotować schemat (plan), który następnie przedstawisz profesjonalistom i zlecisz wykonanie oprogramowania firmie zewnętrznej. Samodzielne przygotowywanie aplikacji, nawet tych bardzo prostych, wymaga nieco wiedzy oraz czasu. Nie ważne, czy chcesz znaleźć pracę w firmie IT, czy Twoim celem jest osiągnięcie statusu niezależnego programisty. Znajomość języków programowania do projektowania aplikacji będzie Ci potrzebna. Pamiętaj również, że najpopularniejsze systemy dostępne na nowoczesnych telefonach komórkowych to Android oraz iOS.
Choć pod kątem optymalności oraz wydajności iOS nie ma sobie równych, zdecydowanie większą popularnością cieszy się system Android. Jeśli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z projektowaniem aplikacji, warto zainteresować się rozwiązaniami dedykowanymi dla tego oprogramowania. Niestety iOS nie ułatwia publikowania aplikacji w swoim „sklepie”. Proces ten jest dość kosztowny, szczególnie dla osób początkujących. Zdecydowanie taniej i łatwiej udostępnić aplikację na platformie od Androida, która swoją drogą trafia do znacznie szerszego grona odbiorców, ponieważ więcej osób korzysta z urządzeń obsługiwanych przez ten system. Poza wiedzą na temat programowania, powinieneś znać wiele informacji dotyczących UX. Im lepiej aplikacja będzie dostosowana pod tym kątem, tym bardziej przyjazna okaże się dla odbiorców. To mocno wpłynie na jej popularność.
Zastanawiasz się, jak zrobić aplikację mobilną? Chcesz przygotować oprogramowanie na telefon komórkowy, które następnie trafi w ręce użytkowników? Oto języki programowania oraz narzędzia, służące do projektowania aplikacji.
Popularnym oraz często wykorzystywanym językiem do projektowania aplikacji mobilnych w systemie Android jest Java. Rozwiązanie to daje wiele możliwości i jest idealne dla amatorów oraz doświadczonych osób, natomiast ma także pewne wady. Największym niedociągnięciem są często występujące problemy z wydajnością, jednak przy odpowiedniej optymalizacji oprogramowania, można je zredukować do minimum.
Kolejnym bardzo popularnym językiem programowania, stworzonym przez Google, jest Kotlin. Powstał głównie po to, aby zachęcać użytkowników do projektowania aplikacji. Choć generalnie ma wiele podobieństw względem Javy, ogólnie jego nauka jest znacznie prostsza, a wykorzystanie przyjemniejsze, szczególnie w przypadku osób początkujących.
Jak zrobić aplikację mobilną na iOS? Niestety, ale w tym przypadku Java nie może być wykorzystana. Najczęściej wykorzystywanym językiem programowania dla urządzeń od Apple jest Objective-C. Choć to rozwiązanie niezwykle funkcjonalne, trudno będzie rozpocząć programowanie osobom niedoświadczonym. Objective-C należy do skomplikowanych języków.
Gdy będziesz rozmyślać jak zrobić aplikację mobilną i poznasz dowolny język programowania, swoją wiedzę musisz wykorzystać w praktyce, używając odpowiednich narzędzi. Nie ulega wątpliwości, iż najczęściej wykorzystywanym oprogramowaniem do projektowania aplikacji dla Androida jest Android Studio. Narzędzie jest nie tylko wydajne i posiada wiele opcji, ale dodatkowo wyposażono je w emulator systemu operacyjnego, aby z łatwością testować przygotowane aplikacje.
Sytuacja w przypadku iOS wygląda nieco inaczej. Do projektowania często wykorzystuje się narzędzie XCode, które swoją drogą może być zainstalowane tylko i wyłącznie na urządzeniach od Apple. Aby więc cieszyć się tworzeniem aplikacji na system iOS, musisz posiadać komputer Mac.
Gdy poznasz już tajniki języków programowania i dowiesz się jak zrobić aplikację mobilną, rozpoczniesz tworzenie pierwszej wersji swojego programu. Musisz jednak pamiętać o kilku bardzo istotnych kwestiach.
Przyjazny interfejs – weź pod uwagę to, w jaki sposób użytkownicy będą trzymać smartfon podczas wykorzystywania aplikacji. Postaraj się umieszczać wszystkie przyciski w taki sposób, aby sięganie do nich kciukiem było bardzo proste.
Wydajność – zanim Twoja aplikacja będzie publiczna, koniecznie sprawdź jej wydajność pod różnym kątem. Testuj, próbuj i nie oszczędzaj w wysiłkach. Pamiętaj, że niektórzy użytkownicy posiadają starsze smartfony, które nie są tak dobre, jak telefony prosto z półki sklepowej. Jeżeli to tylko możliwe, postaraj się przygotować aplikację w taki sposób, aby działała prawidłowo także na słabszych urządzeniach.
Aktualizacje – jeżeli masz poważne plany co do swojej aplikacji, zaktualizuj ją co jakiś czas. Nie tylko poprawiaj błędy, ale dodatkowo wdrażaj nową zawartość, aby zaskakiwać użytkowników. Progres jest bardzo ważny!
Aby cieszyć się własnym oprogramowaniem, wcale nie musisz wiedzieć jak zrobić aplikację mobilną. Wystarczy, że swój pomysł przedstawisz profesjonalistom, którzy zrealizują Twój projekt. Tego rodzaju usługi świadczy wiele agencji oraz firm z branży software house. Tym sposobem zaoszczędzisz wiele czasu na naukę oraz realizację swojego pomysłu. Specjaliści od podstaw zajmą się zagadnieniem, przygotowując aplikację zgodnie z Twoimi wymaganiami. Aplikacja przed przesłaniem zostanie poddana testom, tak aby klient otrzymał gotowe rozwiązanie pozbawione jakichkolwiek wad lub niedociągnięć.
Absolwent zarządzania. Łączy SEO i content marketing w jednolitą całość. Pozycjonowanie stron traktuje w kategorii strategii marketingowej, która ma znaczenie na każdym etapie ścieżki zakupowej użytkownika. Prywatnie fascynuje się psychologią zachowań konsumenckich.