ReCAPTCHA i weryfikacja działań użytkowników
3 min
3 min
Na skróty
Buszując w Internecie, z pewnością nieraz natrafiasz na tzw. ReCAPTCHA – co to takiego? Czemu służy? To specjalne rozwiązanie, które powstało po to, aby zwiększyć i ułatwić bezpieczeństwo informacji w sieci. Niegdyś mieliśmy do czynienia wyłącznie z podstawową wersją zwaną CAPTCHA. Ta metoda polega na prostych, weryfikujących testach (jak np. odczytywanie treści tekstowych lub graficznych), dzięki którym możemy oddzielić działania człowieka od robota czy automatu. W nowym ReCAPTCHA system ochrony dostępu jest usprawniony – tym razem wystarczy analiza takich parametrów, jak adres IP, pliki cookie czy ruch kursora myszy i już wiemy, czy na pewno mamy do czynienia z człowiekiem. Ewentualnie, w razie wątpliwości, może pojawić się konieczność dodatkowego sprawdzenia według tradycyjnych metod testowych.
To, czym jest ReCAPTCHA, a bardziej czym może być pod względem efektywności wciąż się zmienia, ponieważ metody zabezpieczeń danych cały czas są rozwijane. Ich zastosowanie jest szerokie, pozwala nam chronić strony internetowe, portale czy serwisy przed niepożądanym dostępem do formularzy, forów dyskusyjnych, rejestracji kont czy komentarzy blogowych. Gdybyśmy chcieli prześledzić, jak Google na przestrzeni lat optymalizuje tego typu rozwiązania, powinniśmy cofnąć się do 2012 roku, kiedy to powstała wersja ReCAPTCHA v2. Każdy z nas rozpoznaje ją dzisiaj z łatwością poprzez komunikat „Nie jestem robotem” i znajdującego się obok pole wyboru, które poprzez nasze kliknięcie pozwala na weryfikację. W 2018 roku powstała ReCAPTCHA v3 – tym razem działa ona w tle, nie przeszkadza w żaden sposób użytkownikom i bada ich zachowania oraz akcje w obrębie witryny. W tym roku pojawiła się opcja ReCAPTCHA Enterprise, która ma jeszcze bardziej poszerzyć możliwości ochrony w wykrywaniu innych rodzajów nieuczciwych praktyk, takich jak web scraping, ataki typu credential stuffin czy automatyczne tworzenie kont. W związku z tym, że wciąż obserwujemy nowe, coraz bardziej wymyślne i skuteczne metody cyberataków, kolejne udoskonalenia zabezpieczeń z pewnością będą udostępniane sukcesywnie w następnych latach.
Tworząc stronę internetową lub sklep online, jednym z kluczowych zadań jest wybór wysokiej jakości zabezpieczeń, które zbudują odpowiedni autorytet witryny i zaufanie odbiorców. Bezpieczeństwo, obok działań marketingowych takich jak optymalizacja SEO jest jednym z najważniejszych elementów. Czy to, co ReCAPTCHA oferuje pod względem benefitów może okazać się przekonujące? Niewątpliwie, jeżeli weźmiemy pod uwagę choćby czynniki marketingowe. Dzięki sprawdzonej ochronie danych odpowiednio zadbamy o wizerunek firmy czy marki, a ponadto np.:
Zasada jest prosta – im lepiej zadbamy o ochronę naszej strony internetowej, tym skuteczniej będziemy ją optymalizować oraz korzystać w zakresie pozyskiwaniu potrzebnych danych czy monitorowaniu sprzedaży. To, co ReCAPTCHA da użytkownikom, to pewność, że korzystają z profesjonalnej witryny, która gwarantuje najnowsze techniki zabezpieczeń i dba o funkcjonalność.
Znamy funkcje i profity – czas na ostatni etap, czyli to, czym jest ReCAPTCHA w praktyce. Jeśli jako właściciele strony internetowej jesteśmy przekonani, że to rozwiązanie dla nas – pozostaje wdrożenie. Warto zaznaczyć, że ReCAPTCHA to w wersjach podstawowych usługa darmowa, więc nie musi wiązać się ze specjalną inwestycją. Zanim przejdziemy do konkretnych działań należy zastanowić się, która opcja (v2/v3/Enterprise) okaże się najlepsza w indywidualnym przypadku. Jeżeli np. ReCAPTCHA ma pojawić się w formularzu kontaktowym, należy (ujmując to w ogólnych wskazówkach):
Jeśli chcemy dodać zabezpieczenie ReCAPTCHA do Contact Form 7 w WordPressie, proces również nie będzie należał do skomplikowanych. W zakładce „Formularze”, a następnie „Integracje” znajdziemy możliwość powiązania formularza z innymi funkcjami. Po kliknięciu opcji „Konfiguruj klucze” i wpisaniu wartości Site Key oraz Secret Key w wymaganych polach, wystarczy zapisać zmiany.
Podsumowując, jak widać, wdrożenie to kilka, całkiem prostych kroków, które warto wypróbować i samodzielnie przekonać się, czy ReCAPTCHA okaże się najlepszą opcją antyspamową, czy może warto sprawdzić inne, dostępne alternatywy.