Na skróty
Pojawienie się błędu 403 jest zawsze sporym problemem, który należy niezwłocznie naprawić. W przeciwnym razie niedziałająca strona wygeneruje duże straty dla właściciela witryny. W tym artykule przedstawimy Ci wszelkie potrzebne informacje o kodzie błędu 403 – dowiesz się, co on oznacza oraz w jaki sposób go naprawić.
Błąd 403 to część grupy kodów stanu 4xx. Są to kody pojawiające się po stronie użytkownika. Error 403 występuje w momencie, gdy użytkownik wysyła żądanie do pewnych danych, do których nie posiada żadnych uprawnień. Błąd 403 widoczny jest na stronach internetowych na kilka sposobów, czasami nie wyświetlając nawet samego kodu 403. Do najbardziej znanych sposób wskazywania błędu 403 zaliczamy:
Kod błędu 403 jest ściśle związany z brakiem uprawnień do danych na stronie, dlatego należy szukać rozwiązania w tym aspekcie. Napotykając błąd 403, należy upewnić się, że nie próbujemy uzyskać dostępu do strony, która ten dostęp ma dla nas zablokowany. Poniżej przedstawiamy porady dla użytkowników oraz webmasterów, które pomogą naprawić błąd 403.
Odśwież stronę – często zdarza się, że error 403 jest tymczasowy i odświeżenie strony może pomóc go naprawić. Wystarczy wybrać przycisk F5 na klawiaturze lub “Odśwież” na pasku przeglądarki. Oczywiście pomysł ten nie zawsze może się okazać skuteczny, ale samo odświeżenie strony trwa jedynie kilka sekund, więc warto spróbować.
Sprawdź, czy w adresie URL nie ma błędów – upewnij się czy adres URL, z którego korzystasz, jest w pełni poprawny. Istnieje możliwość, że strona została skonfigurowana w taki sposób, że żądając dostępu do jej niektórych podstron, nie uzyskamy go, a dodatkowo wyskoczy błąd 403.
Wyczyść pamięć podręczną i włącz obsługę plików cookie – spróbuj wyczyścić pamięć podręczną oraz włącz obsługę plików Cookie, gdyż to może generować błąd 403. Najczęściej dzieje się tak w przypadku serwisu, do którego trzeba się zalogować.
Wyłącz rozszerzenia w przeglądarce – Google Chrome i inne przeglądarki obsługują różne rozszerzenia oraz dodatki, które umożliwiają dodawanie nowych funkcji. Zdarzają się sytuacje, że niektóre z nich mogą generować error 403. Aby to sprawdzić, należy wyłączyć rozszerzenia lub skorzystać z innej dostępnej przeglądarki.
Spróbuj ponownie później – jeśli żaden z powyższych sposobów nie zadziałał, pozostaje jedynie czekać i spróbować wrócić do tego później. Możliwe, że są to tylko chwilowe problemy techniczne.
Poniżej prezentujemy wskazówki, które pomogą Ci rozwiązać problemy z błędem 403, w przypadku, kiedy jesteś właścicielem witryny.
Zresetuj uprawnienia do plików i katalogów – pliki na serwerze mają określone uprawnienia kontrolujące sposób ich odczytu, zapisu i działania. Aby zresetować uprawnienia do plików i katalogów, zaloguj się do konta hostingowego i sprawdź jakie uprawnienia posiadają pliki. Zadbaj o to, aby dane typy plików miały ustawione odpowiednie wartości:
Usuń plik .htaccess – jest to plik konfiguracyjny, który znajduje się w głównym folderze strony internetowej. Wdrażanie w nim jakichkolwiek zmian często generuje błędy 403. Aby sprawdzić, czy .htaccess jest przyczyną problemu, należy chwilowo usunąć go z witryny. Jeśli strona bez tego pliku działa poprawnie, dokonaj analizy kodu strony, w celu znalezienia innych błędów.
Dezaktywuj, a następnie aktywuj wtyczki – jednym z prostszych sposobów znalezienia problematycznej wtyczki jest metoda prób i błędów. Dezaktywuj po kolei wszystkie wtyczki i sprawdzaj, przy których z nich strona działa poprawnie. Niektóre wtyczki znajdujące się na stronie na WordPressie mogą być niepoprawnie skonfigurowane lub niekompatybilne z innymi wtyczkami. Jeśli nie masz dostępu do panelu strony na WordPressie, możesz to zrobić za pomocą FTP.
Przeskanuj stronę w poszukiwaniu złośliwego oprogramowania – złośliwe oprogramowanie może wstrzyknąć błąd do pliku, co wygeneruje błąd 403. W momencie, gdy znajdziesz niechciane pliki na stronie internetowej, możesz skorzystać z wtyczki służącej do usuwania złośliwego oprogramowania lub przywrócić witrynę za pomocą kopii zapasowej.
Skontaktuj się z firmą hostingową – jeśli nie jesteś osobą mocno obeznaną z technologią, a wszystkie próby naprawy nie pomagają, rekomendujemy kontakt z firmą hostingową. Niedziałająca strona może generować straty, dlatego szybkie rozwiązanie problemu jest tutaj bardzo kluczowe.
Robot Google, napotykający stronę z błędem 403, otrzymuje informacje, że serwer lub host witryny blokuje dostęp Googlebotowi, tym samym uniemożliwiając mu indeksację całej witryny. W przypadku gdy błąd utrzymuje się przez długi czas, Google zaindeksuje stronę z organicznych wyników wyszukiwania.
FAQ 1. Error 403 co to jest?
403 forbidden to błąd informujący użytkownika, że serwer zrozumiał jego żądanie, natomiast nie może udostępnić mu zasobów znajdujących się na stronie. Innymi słowy – użytkownik nie ma dostępu do tej strony.
FAQ 2. Jak naprawić błąd 403?
Istnieje wiele sposobów naprawy błędu 403, jednak do najprostszych należy odświeżenie strony lub sprawdzenie, czy wprowadzony adres URL jest prawidłowy. Pozostałe sposoby zostały przedstawione w powyższym artykule.
Student na kierunku Finansów i Rachunkowości. Od kilku lat związany z marketingiem internetowym. Zajmuje się poszerzaniem swojej wiedzy z zakresu SEO i wykorzystywaniem jej w praktyce.