Rozszerzona sprzedaż wymaga nie tylko dużego zaangażowania środków w reklamę, ale też zbudowania odpowiednich relacji z klientami. Ci chcą, aby ich ulubiona marka była np. ekologiczna lub nowoczesna. W tym celu przeprowadza się budowanie marki. Jak wykorzystać do tego narzędzia marketingu, takie jak SEO, UX i Google Ads?
Zdj 1. Każdą markę można zbudować za pośrednictwem narzędzi wykorzystywanych w sieci
Zwiększenie świadomości marki wśród klientów to podstawowy element zwiększania wolumenu sprzedaży. Umożliwia dotarcie do nowych odbiorców, którzy dotychczas mieli małą wiedzę na temat działania Twojej firmy albo nie mieli pojęcia, że takowa w ogóle istnieje.
Co oznacza pojęcie budowanie marki?
Aby zwiększyć świadomość marki wśród potencjalnych odbiorców, stosuje się proces znany jako branding, czyli budowanie marki i jej rozpoznawalności w oczach klientów. To element nawiązywania kontaktu z grupą docelową poprzez kanały komunikacyjne i utrzymywanie z nimi relacji na polu biznesowym.
Budowanie marki umożliwia nie tylko dotarcie z produktami do określonej grupy, ale też odróżnienie jej w oczach klientów od konkurencji. Istotną częścią brandingu jest stworzenie wysokiej jakości produktu i wypracowanie najwyższych standardów obsługi klienta.
Budowanie marki przy pomocy SEO
SEO to optymalizacja strony internetowej pod kątem wymogów wyszukiwarki internetowej. Umożliwia znaczną poprawę widoczności strony np. w Google.
Optymalizacja to istotny element budowania świadomości marki w Internecie. Ma szczególny wpływ na branding e-biznesu (np. sklepów internetowych). W jaki sposób można wykorzystać optymalizację stron w budowaniu prawidłowych relacji z klientami?
- Strona wyświetli się w wynikach wyszukiwania użytkownika – nawet najlepsza strona internetowa nowej lub istniejącej marki nie będzie generowała ruchu (i zysku) jeżeli nie pojawi się w wynikach wyszukiwania. Odpowiednio wykonana optymalizacja pozwoli na umieszczenie witryny w wynikach Google.
- Jest nienachalną formą reklamy – reklama oparta na SEO jest dopasowana do potrzeb użytkowników. Klient dostanie dokładnie to czego szuka, a Twoja marka wpisze się w jego oczekiwania.
- To narzędzie przeznaczone dla nowych marek i tych, które już są obecne na rynku – w wynikach wyszukiwania mogą pojawić się strony internetowe nowych firm, które zaczynają działać na rynku. Przedsiębiorstwa, które mają już ugruntowaną pozycję mogą z kolei promować nowe usługi lub produkty.
- Pozwala dotrzeć do wielu nowych użytkowników – użytkownicy, którzy dotychczas nie słyszeli o Twojej marce, mogą trafić na nią w Google.
Za optymalizację strony internetowej odpowiada najczęściej agencja SEO. Warto wybrać doświadczony i profesjonalny podmiot, który zoptymalizuje stronę zgodnie z najnowszymi trendami.
Zdj 2. SEO to istotny element budowania świadomości marki
Budowanie marki przy pomocy UX
UX (z ang. User Experience) to termin, który oznacza wrażenia użytkownika po kontakcie z daną marką. Odnosi się np. do kwestii treści na stronie, standardów obsługi klienta, jakości produktów czy prostego systemu dokonywania płatności przy prowadzeniu sklepu internetowego.
Działania UX są bardzo istotne pod względem budowania pozytywnego obrazu marki. Sprawiają, że użytkownik, który już wejdzie na Twoją stronę, pozostanie tam na dłużej lub wróci. W jaki sposób realizować budowanie marki przy pomocy UX?
- Publikacja eksperckich treści na stronie internetowej (wpisy blogowe, opisy kategorii i produktów).
- Realizacja przejrzystej witryny bez błędów (brak pustych podstron, errorów, bugów czy dbałość o szybkie ładowanie strony).
- Przygotowanie sprawdzonego i bezpiecznego systemu płatności
- Wdrożenie czytelnych grafik, infografik i atrakcyjnych zdjęć.
Połączeniem SEO i UX jest tzw. SXO. To kumulowanie zalet optymalizacji strony i User Experience.
Budowanie marki stosując Google Ads
Pamiętaj też, że budowanie marki może odbywać się poprzez zewnętrzne kampanie reklamowe takie jak m.in. Google Ads. Wysokiej jakości spoty reklamowe czy infografiki oparte na badaniach potrzeb klienta mogą trafić do jego świadomości. Jeżeli potencjalny użytkownik nie wejdzie w baner za pierwszym razem, to być może zdecyduje się na to po raz drugi.
Zwróć uwagę na fakt, że reklamy typu Google Ads są targetowane. Ich tematyka dostosowana jest do zainteresowań i bieżących potrzeb klienta. To zwiększa szansę na to, że wygenerują odpowiedzi czynnik konwersji (pożądaną reakcję na prowadzone działania marketingowe).