Co musi umieć junior UX?
4 min
4 min
Na skróty
Chcąc rozpocząć pracę w branży UX lub SXO konieczne jest posiadanie określonych umiejętności. Warto zdobyć wiedzę i samodzielnie przygotowywać się do rozpoczęcia pierwszej pracy. Dzięki temu znacznie zwiększa się szanse otrzymania zatrudnienia, będzie znacznie łatwiej wdrożyć się w działania zespołu. Poprzez samodzielne zapoznanie się z podstawami można też szybko zweryfikować to, czy dany rodzaj pracy jest odpowiedni. Chcesz zacząć karierę w UX? Przeczytaj nasz tekst. Przybliżamy wymagania stawiane osobom poszukiwanym na stanowisko junior UX.
Praca przy projektowaniu stron www oraz aplikacji mobilnych jest coraz bardziej pożądana, zarówno przez studentów, jaki i osoby chcące się przebranżowić i spróbować swoich sił na nowej ścieżce kariery. Kursy projektowania UX cieszą się niesłabnącym powodzeniem, a ich absolwenci liczą na możliwość zatrudnienia na stanowisku juniorskim. Przed przystąpieniem do rekrutacji warto zapoznać się z różnicami w oczekiwaniach stawianych projektantowi UX a juniorowi. Taką samą pracę powinny wykonać też osoby z HR, które zamierzają działać w branży IT.
Jeśli ktoś nigdy nie projektował, nawet hobbystycznie, interfejsu aplikacji mobilnej lub nie tworzył makiet stron internetowych – stanowisko młodszego UX designera nie będzie dla niego łatwe do zdobycia. Osoby pracujące jako juniorzy mają już nabyte najważniejsze w tym zawodzie umiejętności. Potrafią obsługiwać programy graficzne z pakietu Adobe, posiadają doświadczenie w projektowaniu funkcjonalnych makiet oraz posługują się zagadnieniami z obszaru UX. Potrafią analizować dane dotyczące potencjalnych użytkowników projektowanego rozwiązania. Wiedzą, jak testować wprowadzone funkcjonalności, gdzie szukać badań na dane tematy, jak robić testy A/B. Najczęściej znają język angielski, co najmniej w stopniu komunikatywnym oraz są zdeterminowane do dalszego rozwoju w branży i ciągłego poszerzania wiedzy. Zazwyczaj są to absolwenci kursów i szkoleń, choć zdarzają się również pasjonaci, do tej pory tworzący rozwiązania tylko na swojej własne potrzeby. Są na początku swojej drogi zawodowej, ale nie brakuje im teoretycznej wiedzy, a ugruntowanych praktycznych umiejętności, które daje praca nad rozwiązaniami z większym zespołem oraz klientem.
Wiele osób marzących o pracy przy tworzeniu „user experience”, niestety nie wie, że przed wybraniem się na rekrutację na stanowisko młodszego projektanta lub juniora UX warto przygotować swoje portfolio. Oczywiście, nie muszą to być makiety ogromnych serwisów zrealizowanych podczas współpracy z międzynarodowymi klientami czy posiadające miliony pobrań aplikacje mobilne. Na tym etapie, wymagane są czysto koncepcyjne projekty. Sprawdzą się tworzone na studiach lub w ramach zajęć z projektowania szkice makiet lub tworzone na własne potrzeby wizualizacje. Wielu specjalistów UX tworzy projekty tylko po to, aby móc je dodać do portfolio i to jest jak najbardziej doceniane. Projekty drobnych stron www czy tworzone hobbystycznie aplikacje (lub same makiety wyglądu i opisu funkcjonalności) już funkcjonujące w sieci – będą dużym atutem i warto się nimi pochwalić. Dobre do CV będzie dodanie analizy kilku serwisów, które już funkcjonują. Projekt nowego wyglądu stron, propozycje polepszenia użyteczności i intuicyjności to dodatek do CV, który będzie doceniony przez rekruterów.
Jeśli planujesz karierę w branży UX, powinieneś rozwijać swoje portfolio zanim zaczniesz szukać pracy w zawodzie. W dopracowywanie projektu, z którego byłbyś dumny, warto zainwestować dużo czasu. Tak, abyś podczas spotkania rekrutacyjnego mógł opowiadać o nim z pasją. Nie muszą to być „prawdziwe” zlecenia, wystarczy stworzyć projekt strony dla wymyślonej marki odzieżowej, wesprzeć znajomego w projektowaniu jego bloga lub nawet zaproponować własną wersję interfejsu ulubionej aplikacji. Takie przygotowanie do rozmowy pomoże zbudować pewność siebie, ale także pokazać styl w jakim tworzysz i sposób myślenia o projekcie przyszłemu pracodawcy. Dodatkowo, zweryfikuje to umiejętności UX wymagane na stanowisko juniorskim.
Stanowisko UX Designera wiąże się z dużą samodzielnością oraz odpowiedzialnością za podejmowanie decyzje i proponowane rozwiązania. Praca na stanowisku juniorskim powinna być zaplanowana tak, aby zapewniać ciągły rozwój wykonującej ją osobie. W praktyce oznacza to, że junior UX bardzo często dostaje zadania, które nie różnią się stopniem trudności od tych, jakie wykonuje już doświadczony projektant. Jednak, w jego przypadku dopuszczalne są błędy oraz gwarantowane jest wsparcie nadzorującej jego działania, bardziej doświadczonej osoby. W ten sposób początkujący projektant jest zaangażowany w skomplikowane procesy, które wymagają od niego ciągłego udoskonalania swoich umiejętności. Przy zatrudnieniu osoby na stanowisko junior UX, celem firmy powinno być wyszkolenie pracownika zgodnie z wymaganymi w organizacji standardami projektowania, a następnie, po zebraniu wymaganego doświadczenia przeniesienie go na stanowisko samodzielnego projektanta. Rekrutowanie juniora bez myślenia o jego dalszym rozwoju nie jest przyszłościowe z perspektywy firmy. Pracownik, szczególnie w tym zawodzie, powinien dążyć do nieustannego rozwijania swoich umiejętności, aż do uzyskania pełnej samodzielności przy wykonywaniu powierzonych zadań.
Przed poszukiwaniem pierwszej pracy warto przeczytać na ten temat kilka książek i zrobić kursy, które pozwolą ćwiczyć praktykę. Wiele osób rozpoczyna od kursów od podstaw, które można znaleźć na YouTube, albo na platformach szkoleniowych typu Udemy. Część osób decyduje się także później na stacjonarny, albo zdalny kurs w czasie rzeczywistym dla osób, które mają już pewną wiedzę i nie zaczynają od zera.
Pierwsze kroki w wymarzonym zawodzie nigdy nie są łatwe. Jednak dobre nastawienie i odpowiednie przygotowanie pozwalają lepiej reagować na pojawiające się na drodze zawodowej wyzwania. W przypadku pracy na stanowisku junior UX warto pamiętać, że niezbędne do pracy umiejętności powinniśmy pozyskać już przed jej rozpoczęciem. Znalezienie zatrudnienia powinno być dla nas naturalną ścieżkę rozwoju zapewniającą możliwość realizowania coraz ciekawszych i bardziej wymagających projektów. Jeśli masz już podstawową wiedzę z UX i chcesz rozpocząć karierę, to wybierz dobrą agencję SEO lub SXO – w niej nauczysz się najwięcej.