Czemu sprzedawać przez swój sklep online zamiast Allegro?
3 min
3 min
Na skróty
Wielu przedsiębiorców ogranicza swoje pole działania tylko do Allegro. Ten popularny portal aukcyjny jest wykorzystywany przez tysiące użytkowników każdego dnia i generuje masę transakcji. Zdajesz sobie sprawę z tego, ile tracisz, sprzedając na Allegro?
W pojedynku Allegro vs sklep online, już na starcie zdecydowanym zwycięzcą jest prowadzenie własnej witryny e-commerce. Dlaczego? Nie ma w tym żadnym tajemnicy, wystarczy dokładnie przeanalizować charakterystykę takiego rozwiązania. Poprzez sklep internetowy możesz budować własną markę oraz rozwijać biznes na szeroką skalę. Z Allegro korzystamy, aby szybko kupić konkretny produkt, na dodatek tanio. Bardzo rzadko przywiązujemy uwagę do tego, jaki przedsiębiorca jest sprzedawcą, szczególnie że konkurencja praktycznie w każdej branży jest ogromna. To pierwszy, a zarazem jeden z najważniejszych powodów, dlaczego konfrontacja Allegro vs sklep online przemawia za prowadzeniem własnego e-commerce.
Stronę internetową możesz pozycjonować w wyszukiwarce (SEO), aby pozyskiwać klientów z całej Polski lub konkretnego obszaru. Co więcej, istnieje szansa udostępniania reklam w wynikach wyszukiwania poprzez Google Ads. Z wyszukiwarki korzysta znacznie więcej osób niż z Allegro, a każdego dnia użytkownicy generują miliony różnych zapytań. Prowadzenie strony internetowej daje więc znacznie większe możliwości w porównaniu do tworzenia ofert aukcyjnych.
Jak prezentują się koszty w pojedynku Allegro vs sklep online? Na portalu aukcyjnym odprowadzasz prowizję za sprzedaż. Więcej klientów to większe koszty. W przypadku sklepu internetowego najczęściej ponosi się takie same koszty prowadzenia e-commerce w każdym miesiącu. Oczywiście nie jest to zasadą, bowiem wszystko zależy od tego, jaką platformę sklepową wybierzesz. Generalnie najczęściej prowadzenie własnej witryny generuje mniejsze koszty, niż ciągłe sprzedawanie przez Allegro. W ostatecznym rozrachunku po prostu zaoszczędzisz.
Co więcej, prowadzenie sklepu pozwala prowadzić blog oraz budować zasięgi. Możesz także zainwestować w rozbudowane kampanie reklamowe, czy wzbogacić swoje działania o marketing w mediach społecznościowych.
Warto dodać, że analizując Allegro vs sklep online, portal aukcyjny także ukazuje pewne zalety. W przypadku małych biznesów model rozliczania na zasadzie prowizji może być korzystny. Nie sprzedajesz, więc nie płacisz. To także rozwiązanie idealne dla osób, które nie mają czasu prowadzić własnego e-commerce. Warto również dodać, że czasami otwarcie oraz konfiguracja sklepu może nieco kosztować, szczególnie jeżeli konieczna jest pomoc programisty.
No właśnie, co zrobić? Lepiej wybrać Allegro, czy sklep internetowy? Może odpowiedź będzie zaskakująca, ale najczęściej niezawodnym rozwiązaniem jest… prowadzenie sprzedaży na oba sposoby! Działania wielokanałowe pozwalają dotrzeć do jeszcze szerszego grona konsumentów.
Jeżeli sprzedajesz poprzez Allegro, otworzenie sklepu internetowego nie sprawi, że nagle cały ruch przeniesiesz na własną witrynę. Osoby, które robią zakupy przez portal aukcyjny, prawdopodobnie już przy nim pozostaną. Zakładając własną witrynę e-commerce, otwierasz się na konsumentów, poszukujących produktów poprzez Google, a nie wyszukiwarkę wbudowaną w system portalu aukcyjnego. Reasumując, najczęściej odpowiedź na pytanie Allegro czy sklep internetowy jest prosta – połącz oba źródła sprzedaży i działaj na dwa sposoby.
Do założenia sklepu internetowego nie potrzebujesz wiedzy programistycznej. Istnieją platformy e-commerce oparte o model SaaS (software as a service), dostosowane do potrzeb osób niezaawansowanych. Najczęściej takie oprogramowanie jest płatne, a koszt korzystania z narzędzia plasuje się na poziomie od kilkudziesięciu do kilkuset złotych miesięcznie. To rozwiązanie idealne dla amatorów, którzy chcą otworzyć mały lub średni sklep online. Popularne platformy e-commerce SaaS to:
Alternatywą dla e-commerce typu SaaS są oprogramowania open source (z otwartym kodem źródłowym). Zależnie od platformy, założenie oraz prowadzenie sklepu może być darmowe bądź płatne. W tym przypadku najczęściej przydaje się znajomość programowania, choć nie jest to koniecznością. Wykorzystując narzędzia o charakterze open source, możesz przygotować naprawdę rozbudowany e-commerce. Niestety najczęściej do wdrożenia wielu funkcjonalności oraz ciekawych opcji przydaje się pomoc specjalisty. Mało skomplikowany sklep z pomocą oprogramowania open source przygotujesz samodzielnie. W przypadku większych przedsięwzięć lepiej zdać się na usługi profesjonalisty. Często wykorzystywane oprogramowania open source, które warto poznać:
Przeanalizuj wszystkie za i przeciw, aby wybrać odpowiednią platformę e-commerce. Od doboru oprogramowania może zależeć powodzenie Twojego biznesu w świecie online. Przestań zastanawiać się, co lepsze – Allegro czy sklep internetowy. Postaw na wielokanałowe pozyskiwanie klientów. Zanim zaczniesz zakładać własny e-commerce, poszukaj odpowiedniej domeny oraz hostingu, a następnie sprawdź różne platformy sklepowe, aby wybrać tę najlepszą dla Ciebie.