Na skróty
Kiedy analizujesz oferty firm hostingowych, w opisach możesz spotkać się z wieloma pojęciami, które nie są oczywiste. To od parametrów usługi w dużej mierze zależy, czy strony na danym serwerze będą działały szybko i niezawodnie. Wydajność hostingu może wpływać na widoczność Twojej strony w wynikach wyszukiwania Google. Czy warto wybrać serwer z oprogramowaniem Apache? Jak taki wybór wpływa na SEO?
Żeby komputer mógł pełnić funkcję serwera, potrzebuje odpowiedniego oprogramowania. Jednym z nich jest Apache. To serwer WWW – oprogramowanie służące do obsługi serwisów internetowych. Apache przyjmuje żądania użytkowników wysyłane przez przeglądarkę i w odpowiedzi przesyła pliki wraz ze stroną WWW. Internauta przekazuje te żądania poprzez wpisanie nazwy domeny w pasku adresu URL.
Apache powstał w 1995 roku. To projekt typu open source – z oprogramowania można korzystać za darmo. Dzięki temu powstała wokół niego ogromna społeczność. Podstawowa wersja oprogramowania nie zapewnia dużych możliwości, ale zainstalowanie dodatkowych modułów zwiększa jego funkcjonalność. Jest ich tak dużo, że w zasadzie mogą spełnić wszystkie oczekiwania użytkowników.
Cieszy się ono bardzo dużym zainteresowaniem. Według w3techs.com ma 30,7% udziału w rynku. Liderem jest Nginx z wynikiem 34,1%. Pozycje 3. i 4. zajmują odpowiednio Cloudflare Server i LiteSpeed.
Jeśli chodzi o obecnie używaną wersję, zdecydowanie dominuje oznaczona numerem 2.4.
Czy serwer Apache jest optymalnym oprogramowaniem, jeśli zależy Ci na SEO?
Google przy ustaleniu pozycji zajmowanej przez poszczególne strony bierze pod uwagę wskaźniki Core Web Vitals, które dotyczą szybkości i wydajności strony WWW. To czynniki, które przekładają się na doświadczenia użytkowników, mają także wpływ na wskaźnik konwersji. Czy serwer Apache może przyczynić się do poprawy widoczności Twojej strony? Czy jest lepszym rozwiązaniem od konkurencyjnych? Sprawdź, jak wypada w testach.
Testy przeprowadził m.in. hosting Chemicloud. Porównywane serwery różniły się wyłącznie oprogramowaniem. Ich parametry znajdują się na poniższej grafice:
Porównanie obejmowało trzy najpopularniejsze oprogramowania serwera. W pierwszym teście sprawdzono czas odpowiedzi na zapytanie. Im mniej, tym lepiej. Apache osiągnęło trzy razy gorszy wynik niż LiteSpeed.
W ramach kolejnego testu sprawdzono, jaką liczbę zapytań serwer obsłuży w sekundę. Im więcej, tym lepiej. W tym przypadku również zdecydowanie najlepszy wynik uzyskało LiteSpeed.
Trzeci test pokazuje, ile danych poszczególne serwery dały radę przetransferować w sekundę – im więcej, tym lepiej. Ponownie zdecydowanie najlepszy wynik osiągnęło LiteSpeed.
Sprawdźmy zatem test przeprowadzony przez inną firmę. Obejmował liczbę zapytań na sekundę obsłużonych przez maszynę. Pod poszczególnymi nazwami serwerów podano również nazwę zastosowanych wtyczek typu cache. W tym przypadku LiteSpeed wręcz zdeklasował konkurencję.
Na koniec jeszcze jeden wykres, pokazujący, jak zmienił się czas ładowania strony po migracji z serwera Apache na LiteSpeed. Test przeprowadziła polska firma.
Czy zatem serwer Apache powoduje, że Twoja strona działa wolniej i warto wybrać hosting z innym oprogramowaniem?
Z zaprezentowanych testów może wynikać, że jedynym dobrym wyborem dla Twojej strony jest serwer LiteSpeed. Pamiętaj jednak, że na wydajność wpływa wiele czynników – rodzaj dysku, wersja PHP i protokołu HTTP, a także inne. Zmiana z serwera Apache na LiteSpeed nie musi oznaczać lepszych wyników Core Web Vitals. Każdy przypadek trzeba rozpatrywać indywidualnie i ocenić, co może powodować gorsze wyniki. Być może wystarczy zoptymalizować motyw, aby były lepsze. Mało prawdopodobne, aby to oprogramowanie Apache przyczyniało się do pogorszenia widoczności strony w Google.
Przedsiębiorca związany z branżą SEO od 2004 roku. Tworzy content o tematyce marketingu online, finansów, nieruchomości i podróży. Rozwija własne serwisy tematyczne.