Biznes

Czym jest analiza potrzeb klienta i jak ją przeprowadzić?

3 min czytania
Czym jest analiza potrzeb klienta i jak ją przeprowadzić?

Dogłębne zrozumienie Twoich klientów to klucz do rozwoju Twojej firmy. To tak jak chciał(a)byś mieć dobrego przyjaciela, bez znajomości kim jest i jakie ma potrzeby – nie da się. Trzeba go znać na wskroś. Po to właśnie robi się analizę potrzeb klienta.

Szczery dialog z Klientem to klucz

Wyobraź sobie, że rozmawiasz z przyjacielem, który opowiada Ci o swoich planach i wyzwaniach. Zadajesz pytania, próbujesz zrozumieć jego sytuację, oferujesz rady. Ta rozmowa nie polega na ocenie, ale na słuchaniu i szukaniu rozwiązań.

Podobnie wygląda analiza klienta. To nie suchy proces zbierania danych, ale dialog (w różnej formie), który pozwala firmom lepiej zrozumieć swoich odbiorców, ich oczekiwania i problemy. Potrzeby klientów szybko się zmieniają, analiza ta staje się więc niezbędnym narzędziem dla każdej organizacji, która chce być krok przed konkurencją i wygrywać w swojej branży.

Analiza Potrzeb Klienta – co to jest?

Analiza potrzeb klienta to nic innego jak proces polegający na regularnym kontakcie z potencjalnymi klientami, który pozwala zrozumieć, co klienci myślą, czego potrzebują i jakie problemy chcą rozwiązać. Może przybierać różne formy:

  • Zadawanie pytań otwartych: Dlaczego klient potrzebuje tego produktu? Co chciałby dzięki temu osiągnąć? Dlaczego wybierasz akurat ten produkt, a nie inny? Co byś ulepszył jeszcze w tej usłudze?
  • Analiza historyczna: Obserwacja wcześniejszych zachowań klientów, ich wyborów i działań.
  • Znajomość branży i jej problemów: Bardzo silna korelacja odpowiednich grup zawodowych. Np. księgowe mają bardzo często dużo więcej czasu na myślenie o usprawnianiu swojego biura po rozliczeniach 25. dnia miesiąca.
  • Pogłębianie odpowiedzi: Szukanie kontekstu, np. „Dlaczego to jest ważne?” czy „Co jeszcze mogłoby Ci pomóc?”.
Zobacz  Przeniesienie biznesu do online czy łączenie offline z online?

Kluczowe jest tutaj stworzenie atmosfery wartości – takiej, w której klient czuje, że jego odpowiedzi są istotne i prowadzą do stworzenia lepszego produktu lub usługi. Że ma on/ona realny wpływ na to co dostanie. To bardzo ważne, by nie były to tylko płonne słowa, gdyż w przeciwnym razie może być to miecz obosieczny. Utrata zaufania i zawód wśród oczach klienta/klientki może być brzemienny w skutkach. 

Analiza potrzeb klientów może przyszłościowo rozwiązywać ich problemy. Dobrze przeprowadzone badanie pomaga dostosować ofertę do ich realnych wyzwań i oczekiwań. Dzięki temu organizacja może budować zaufanie: Klient widzi, że firma rozumie jego potrzeby i reaguje na nie, co wzmacnia relację. Ważny jest również kontekst przyszłości-analiza pozwala przewidywać przyszłe potrzeby i wyzwania klientów.

Przykłady form badania potrzeb klienta?

  • Rozmowa: Regularne konwersacje z klientami – zarówno formalne, jak i nieformalne.
  • Ankiety i badania: Tworzenie pytań otwartych, które pomagają zrozumieć motywacje klientów, w tym badania NPS.
  • Analiza danych: Wykorzystanie narzędzi, takich jak CRM, aby zrozumieć historię interakcji z klientem i jego zachowania.
  • Współpraca z agencjami badawczymi: W przypadku bardziej złożonych rynków lub specyficznych branż, takich jak IT czy digital marketing, można zlecić analizę profesjonalistom.

Różnice między B2B, B2C i B2B2C:

  • B2C: Mocno skupia się na emocjach, szybkim dostarczaniu wartości i wygodzie.
  • B2B: Często wymaga bardziej szczegółowej analizy, uwzględniając potrzeby organizacji, a nie tylko jednostek. Zazwyczaj nie decyduje samodzielnie, a w szerszym gronie komplikując i wydłużając cały proces zakupu. 
  • B2B2C: Łączy oba podejścia, często koncentrując się na dostosowywaniu produktu do ostatecznego konsumenta przy jednoczesnym uwzględnieniu interesów partnerów biznesowych.
Zobacz  Teoria perspektywy w praktyce - jak zmieniać postrzeganie ofert w marketingu i sprzedaży?

Przykłady z życia

  • Branża IT: Firma SaaS np. Livespace przeprowadza wywiady z klientami, aby dowiedzieć się, jakie funkcje są dla nich kluczowe w aplikacji, co pozwala na wprowadzanie innowacji. Które wręcz byłyby pożądane, a które są bez znaczenia.
  • E-commerce: Sklepy internetowe śledzą dane dotyczące porzuconych koszyków, aby lepiej rozumieć bariery zakupowe klientów. Sklep DAAG (e-daag.com.pl) tworzy grupy społeczne na Social Mediach, pytając o najbardziej pożądane produkty i zapraszając swoje klientki do współtworzenia nowych produktów. 
  • Marketing digitalowy: Agencje marketingowe przeprowadzają audyty potrzeb klientów, dostosowując strategię reklamową do ich celów biznesowych.

Podsumowanie: Analiza jako klucz do sukcesu

Obecnie w zasadzie w każdej rozwijającej się branży analiza potrzeb klienta to nie luksus, lecz konieczność. Niezależnie od tego, czy korzystasz z zaawansowanych narzędzi, czy po prostu regularnie kontaktujesz się z klientami, kluczowe jest jedno – zrozumienie i odpowiedź na ich realne potrzeby.

To właśnie dzięki tej wiedzy klienci czują, że produkty i usługi są skrojone na miarę, co buduje ich zaufanie do marki. Jak mówi przysłowie: „Kto pyta, nie błądzi”. W biznesie to pytanie może być pierwszym krokiem do sukcesu. A Klienci mogą być najlepszym źródłem wiedzy o tym, w jakim kierunku powinna iść firma ze swoim produktem/usługą.

Sprzedaż i marketing B2B to nie tylko jego praca, ale też zajawka. Na co dzień audytuje strony i sklepy internetowe pod kątem SEO/SEM. Uwielbia kawę, szachy i futbol.

Udostępnij

Oceń tekst

Średnia ocen 5 / 5. Liczba głosów: 2

Brak głosów - oceń jako pierwszy!

Zapytaj o ofertę SEO
Dołącz do newslettera
Powiązane artykuły Najnowsze Popularne

Zbuduj Twój potencjał SEO

Skonsultuj z nami Twoją sytuację w wyszukiwarce. Porozmawiajmy o Twoich celach i możliwościach współpracy