Technologia

Czym jest programowanie strukturalne?

3 min czytania
Czym jest programowanie strukturalne?

O ile najpopularniejsze języki programowania oparte są dziś na paradygmacie obiektowym — „klasyczne”, strukturalne podejście do pisania kodu wywarło na nie duży wpływ. A dla początkujących programistów — z reguły wciąż jest „punktem wejścia” do świata programowania. Wyjaśniamy, czym jest programowanie strukturalne i na jakich elementach oparty jest kod, napisany według tego podejścia — zapraszamy do lektury!

Programowanie strukturalne — co to jest?

Programowanie strukturalne to jeden z podstawowych paradygmatów programowania. Polega ono na konstruowaniu kodu w taki sposób, aby jego struktura odzwierciedlała „jeden do jednego” strukturę rozwiązywanego problemu oraz kolejność wykonywania działań przez program. Można powiedzieć, że kod strukturalny jest kodem liniowym — pozbawionym przeskoków między linijkami kodu, wykonującym kolejne polecenia krok po kroku. 

W takim podejściu programista, który czyta kod, od razu wie, gdzie zaczyna się (i kończy) praca programu. Widzi też, w jakiej kolejności wykonywane są po sobie poszczególne instrukcje — i jak wygląda hierarchia bloków (jakie są ich punkty wejścia i wyjścia). Dzięki takiej konstrukcji praca z kodem źródłowym jest stosunkowo intuicyjna — ponieważ on sam przypomina pisany krok po kroku… przepis kulinarny.

Zostańmy na moment „w kuchni”. Warto bowiem wyjaśnić, że paradygmat strukturalny powstał w latach 60. jako odpowiedź na zbyt skomplikowane, zawiłe programy tworzone przez ówczesnych programistów w językach proceduralnych, których cechą charakterystyczną były liczne przeskoki (za pomocą instrukcji goto). Kod źródłowy takich programów nieprzypadkowo określano więc jako… spaghetti code — trudny w utrzymaniu, sprzyjający popełnianiu błędów w logice programu. Podejście strukturalne pozwoliło tych problemów unikać — i dlatego też wywarło tak duży wpływ na cały świat programowania (nawet, jeśli dziś nie jest ono tak często wykorzystywane).

Zobacz  Strona statyczna czy dynamiczna. Co wybrać?

Podstawowe elementy kodu strukturalnego

Tak naprawdę każdy program napisany zgodnie z zasadami paradygmatu strukturalnego  posługuje się tymi samymi „narzędziami”. A oto te najważniejsze:

  • Bloki — czyli samodzielne elementy programu, będące podstawową „jednostką” tworzącą jego strukturę. Co ważne — według założeń paradygmatu, każdy blok powinien posiadać tylko jeden punkt wejścia; punktów wyjścia może być więcej. Blokami mogą być instrukcje warunkowe (if), pętle, itp. Blokowa struktura kodu szczególnie ułatwia jego debugowanie — pozwala szybko zidentyfikować blok, w którym kryje się błąd.
  • Struktury kontrolne — podstawowe instrukcje, z których można zbudować w praktyce dowolny program. Zgodnie z twierdzeniem o programowaniu strukturalnym, wyróżnia się trzy typy struktur:
  • instrukcje wyboru — takiej jak if… else — dokonują wyboru dalszej instrukcji w zależności od wartości wyrażenia na wejściu/wyjściu lub określonych warunków logicznych;
  • interacje — czyli pętle, powtarzające wykonywanie danej instrukcji, dopóki dany warunek jest spełniony;
  • sekwencje — czyli bezwarunkowe wykonywanie ciągu kolejnych instrukcji, jedna po drugiej.
  • Podprogramy — czyli wydzielona w obrębie całego programu grupa instrukcji, które możemy traktować jako jedną, spójną operację — i wywołać za pomocą jednej instrukcji.
  • Bloki zagnieżdżone — paradygmat strukturalny dopuszcza „zagnieżdżanie” mniejszych bloków w blokach większych.

Programowanie strukturalne — współczesne zastosowanie

Obecnie większość popularnych języków programowania — takich jak JavaScript, Python czy C++ — opiera się raczej na zasadach paradygmatu obiektowego niż strukturalnego. Ten pierwszy bowiem w jeszcze większym stopniu sprzyja rozwijaniu złożonych projektów, poprzez powiązanie ze sobą danych i procedur programu (odrębnych w programowaniu strukturalnych) oraz ułatwienie ponownego wykorzystywania raz zdefiniowanych fragmentów kodu.

Zobacz  Co musisz wiedzieć o Accelerated Mobile Pages?

Jednak to właśnie od programowania strukturalnego większość osób zaczyna naukę programowania — jest ono po prostu bardziej intuicyjne, niewymagające znajomości abstrakcyjnych założeń paradygmatu obiektowego. 

Języków, które wymuszają na programiście ścisłe przestrzeganie paradygmatu strukturalnego nie jest wiele — są to przede wszystkim języki „klasyczne”, takie jak C oraz Pascal. Natomiast część założeń tego paradygmatu stało się częścią języków obiektowych; przykładowo, wszystkie języki wysokiego poziomu (JavaScript czy Python) są oparte na tych samych, podstawowych strukturach kontrolnych.

Mówiąc krótko — o ile paradygmat strukturalny nie jest już wiodącym podejściem do programowania, jego założenia wciąż trzeba znać!

Zawodowy copywriter oraz student psychologii na Uniwersytecie Warszawskim. W świecie marketingu internetowego równie mocno, co chwytliwe (i wartościowe) treści interesuje go dobry design. Gdy nie zajmuje się tworzeniem contentu, odkrywa perełki kina niezależnego i pracuje nad własnymi opowiadaniami.

Udostępnij

Oceń tekst

Średnia ocen 0 / 5. Liczba głosów: 0

Brak głosów - oceń jako pierwszy!

Zapytaj o ofertę SEO
Dołącz do newslettera
Powiązane artykuły Najnowsze Popularne

Zbuduj Twój potencjał SEO

Skonsultuj z nami Twoją sytuację w wyszukiwarce. Porozmawiajmy o Twoich celach i możliwościach współpracy