Istnieją dziesiątki sposobów na darmową reklamę docierającą do milionów potencjalnych klientów. Niektóre z nich są drogie i wymagają zatrudnienia specjalistów do organizacji konkretnej kampanii, a inne zmuszają nas do wykazania się kreatywnością – chociażby w filmiku na YouTube, ciekawie omawiając rozpakowywany produkt. W dzisiejszym artykule przedstawimy, czym jest unboxing w e-commerce i jak weryfikować jego skuteczność? Poradnik 2021!
Unboxing – co to jest?
Unboxing to nagranie wideo na dowolnej platformie (najczęściej YouTube, Instagram, Facebook) przedstawiające rozpakowywanie nowego produktu z jego krótkim omówieniem. Bardzo często są to kosmetyki, gadżety lub elektronika. Według serwisu Wikipedia, pierwszy film o unboxingu został dodany na YouTube w 2006 roku i dotyczył rozpakowywania Nokii E61.
Jak przygotować towar do unboxingu w 3 krokach?
Odpowiednie przygotowanie towaru do unboxingu jest bardzo ważne. Dzięki dopracowanemu opakowaniu możemy zachwycić klienta, zbudować pozytywny przekaz i dobre skojarzenia, które sprawią, że firma sponsorująca daną paczkę zostanie zapamiętana. Poniżej przedstawiamy, jak przygotować towar do unboxingu w 3 krokach!
- Personalizacja opakowań
W pierwszej kolejności warto spersonalizować opakowanie. Rekomendujemy, aby dodać na nie identyfikację wizualną firmy, a także inne estetyczne wydruki – zwiększą one świadomość klienta o danej marce. Odzwierciedli to dodatkowo profesjonalizm sprzedawcy i jego podejście do potencjalnych odbiorców.
- Pakowanie przesyłek
Na początku przesyłkę trzeba prawidłowo zabezpieczyć – aby w trakcie drogi nic się z nią nie stało. Pamiętajmy natomiast, iż należy zrobić to estetycznie, a przede wszystkim z umiarem. O co dokładnie chodzi? Otóż potencjalny reklamodawca (np. youtuber) będzie ją odpakowywał na wizji, a w konsekwencji nie może mieć z tym większych problemów, ponieważ widzowie uznają, że firma nie liczy się z ich komfortem i nie zamówią prezentowanego towaru.
- Dodatki
Każdy lubi niespodzianki – dokładnie tak samo jest w przypadku unboxingu. Firmy, które chcą pokazać, że dbają o swoich klientów, dołączają do paczek różne drobnostki. Mogą to być m.in. własnoręcznie wykonane przedmioty, niedrogie dodatki korespondujące z danym produktem czy nawet kartka z odręcznie wykonanym podziękowaniem za zakup towaru i kodem rabatowym.
Jak weryfikować skuteczność unboxingu? Praktyczne sposoby
Jedno z najważniejszych pytań – jak weryfikować skuteczność unboxingu? Na początku warto zacząć od porównania liczby zamówionych towarów (w okresie przed reklamą i po niej). Powinniśmy także zweryfikować ruch w sklepie internetowym za pomocą Google Analytics oraz dokładnie przeanalizować aktywność na firmowych mediach społecznościowych (np. Facebook, Instagram). Poniżej przedstawiamy praktyczne sposoby na weryfikację skuteczności unboxingu!
-
Porównanie liczby zamówionych towarów
Porównanie liczby zamówionych towarów to prosty sposób na weryfikację skuteczności unboxingu. Wystarczy zestawić standardowy miesiąc oraz okres (np. 30-dniowy) po przygotowanej kampanii reklamowej, aby zobaczyć efekty unboxingu.
-
Weryfikacja ruchu w sklepie internetowym za pomocą Google Analytics
Opcja dla nieco bardziej zaawansowanych. W Google Analytics możemy sprawdzić przykładowo statystyki dot. ruchu na stronie z danego okresu, które podpowiedzą nam, czy zorganizowanie kampanii reklamowej spowodowało większe zainteresowanie witryną.
- Analiza aktywności na firmowych mediach społecznościowych
Porównaliśmy liczbę zamówionych towarów i sprawdziliśmy ruch na stronie? Teraz warto przeanalizować aktywność na firmowych mediach społecznościowych. Wystarczy, że zweryfikujemy liczbę wiadomości w skrzynce oraz komentarzy i reakcji pod postami – po unboxingu powinno być ich zdecydowanie więcej.
Podsumowanie
Unboxing w e-commerce to nic innego jak reklama w formie wideo przedstawiająca rozpakowywanie nowego produktu z jego krótkim omówieniem. Wymaga kreatywności – zarówno od twórcy podczas prezentacji, jak i od firmy zlecającej przy opracowywaniu zawartości paczki oraz jej pomysłowym zapakowaniu.
Pamiętajmy również, aby po zakończonej kampanii reklamowej dokładnie zweryfikować efekty unboxingu, porównując liczbę zamówionych towarów w poszczególnych okresach, weryfikując ruch w sklepie internetowym za pomocą GA czy też analizując aktywność na firmowych mediach społecznościowych.