Na skróty
Próbujesz zobaczyć, co znajduje się pod danym adresem URL, a tymczasem dochodzi do przekierowania na inną stronę, gdzie… trafiasz na kolejne przekierowanie i tak wkoło. To sytuacja frustrująca dla użytkownika, ale również problematyczna dla robotów Google. Sprawdź, czym jest pętla przekierowań i jak sobie poradzić z takim błędem.
Taką pętlę można inaczej nazwać zamkniętym łańcuchem przekierowań. Przykładowo, URL A zawiera przekierowanie 301 do URL-a B, URL B przekierowuje na URL-a C, a URL C – z powrotem do URL-a A. Prowadzi to do nieskończonego łańcucha przekierowań i komunikatu o błędzie w przeglądarce: ERR_TOO_MANY_REDIRECTS.
Pętla przekierowań występuje wówczas, gdy żądanie do danej strony WWW jest nieustannie przekierowywane pomiędzy minimum dwoma adresami URL. Może wynikać z błędów w pliku .htaccess, nieodpowiednich ustawień w systemie CMS czy błędnych przekierowań na poziomie serwera. Ich występowanie wpływa negatywnie zarówno na pozycjonowanie strony firmy, jak i każdej innej witryny. Poza tym natrafienie przez użytkownika na pętlę przekierowań z pewnością zakończy się opuszczeniem przez niego witryny.
To dwa różne błędy. W przypadku pętli nie docierasz do docelowego adresu URL, gdyż za każdym razem natrafiasz na przekierowanie. Inaczej wygląda to, jeśli chodzi o łańcuch. W tym przypadku, np. URL A zawiera przekierowanie 301 do URL B, URL B przekierowuje na URL C, a URL C do URL-a D. Zatem finalnie docierasz do docelowego adresu.
Zazwyczaj przyczyna problemu jest stosunkowo łatwa do ustalenia, ale w wielu przypadkach możesz potrzebować pomocy specjalisty. Może się tym zająć agencja marketingowa, a konkretnie ekspert, który zajmuje się usuwaniem błędów na stronach, rozwojem witryn i ich aktualizowaniem. Warto jak najszybciej wyeliminować tego typu błędy, gdyż mają one negatywny wpływ na widoczność Twojej strony w wynikach wyszukiwania. Jeśli robot Google napotka na pętlę przekierowań, będzie mieć problem ze zindeksowaniem tych adresów URL. Aby wyeliminować błąd, najpierw musisz jednak znaleźć jego źródło. Jak to zrobić?
Plugin do systemu WordPress
Skorzystaj z popularnej wtyczki Rank Math – pomaga ona znaleźć pętle przekierowań dzięki funkcji Debug Redirections. Szybko dowiesz się, w przypadku którego adresu URL występuje problem.
Wtyczka do przeglądarki Chrome
Skorzystaj z Redirect Path. Wyszukaj problematyczny adres URL i sprawdź, dokąd przekierowuje – wtyczka pokaże, gdzie zaczyna się pętla przekierowań.
Sprawdź pliki konfiguracyjne serwera
Często źródłem problemu jest błędna konfiguracja w pliku .htaccess. Możliwe, że dodane reguły przekierowań wchodzą ze sobą w konflikt. Błąd może wynikać również z nieodpowiedniej składni. Analizą kodu pliku .htaccess powinien zająć się specjalista. Jeżeli nie masz odpowiedniej wiedzy technicznej, z pewnością nie wychwycisz problemu. Jeśli wystąpił niedawno, możesz spróbować przywrócić poprzednią wersję pliku – skorzystaj z kopii, którą powinien zapewniać hosting, albo wygenerowanej samodzielnie.
Sprawdź ustawienia systemu CMS
Często problem wynika z używanych pluginów. Możliwe, że korzystasz z kilku wtyczek do zarządzania przekierowaniami albo tylko jednej, ale błędnie skonfigurowanej. To, czy w tym tkwi źródło problemu, możesz łatwo ustalić metodą prób i błędów. Wyłączaj kolejne pluginy i sprawdzaj, czy po tym kroku problem zniknie.
Błędna konfiguracja certyfikatu SSL
Jednym z podstawowych kroków przy wdrażaniu szyfrowanego połączenia jest dodanie przekierowania z wersji http na https. Jeśli po dodaniu SSL występuje pętla przekierowań, sprawdź zawartość pliku .htaccess. Czy został dodany odpowiedni kod? Nie występuje konflikt? W tym przypadku również zdecydowanie może się przydać pomoc specjalisty.
Przedsiębiorca związany z branżą SEO od 2004 roku. Tworzy content o tematyce marketingu online, finansów, nieruchomości i podróży. Rozwija własne serwisy tematyczne.