Darmowe banki zdjęć – lista i rodzaje licencji
6 min
6 min
Na skróty
Zdjęcia i grafiki odgrywają bardzo ważną rolę na stronach www, bo przyciągają uwagę odbiorców, łatwo zapadają w pamięć, a ponadto zwiększają atrakcyjność treści. Jednak nie zawsze możliwe jest wynajęcie fotografa, który pomoże w przygotowaniu oprawy graficznej. Warto wykorzystać więc inne rozwiązania, takie jak banki zdjęć. Nie musi się to wiązać z dużym wydatkiem, gdyż bez trudu można znaleźć również darmowe serwisy z fotografiami. Jak wybrać ten najlepszy i dlaczego istotne jest przy tym sprawdzenie licencji?
Darmowe banki zdjęć wciąż zyskują na popularności, ponieważ ich znalezienie nie stanowi żadnego problemu. Ponadto udostępniane przez nie fotografie w większości wyglądają bardzo profesjonalnie i są dobrej jakości. Z tego względu można je bez przeszkód wykorzystywać w różnych celach, np. jako elementy graficzne w tekstach blogowych czy postach w social mediach. Banki darmowych zdjęć według wielu osób dają dostęp do bardzo ciekawych fotografii, które są autentyczne i dopracowane (mimo że ich autorami często nie są profesjonaliści, tylko pasjonaci chcący podzielić się swoją twórczością). Dlatego już od pewnego czasu traktuje się je jako dobrą alternatywę dla płatnych stocków.
Zasoby darmowych banków zdjęć są dostępne dla wszystkich. Pliki mogą być wykorzystywane przy projektowaniu sklepów i stron internetowych, do celów prywatnych (umieszczane np. na blogu), a nawet do celów marketingowych, o ile pozwala na to licencja. Tego typu serwisy są intuicyjne, a wyszukanie fotografii spełniającej wszystkie oczekiwania nie zajmuje dużo czasu. Ich liczba wciąż rośnie, co świadczy o dużym zapotrzebowaniu na darmowe zdjęcia stockowe. Coraz częściej pojawiają się nie tylko banki z wieloma kategoriami fotografii, ale i ze ściśle określoną tematyką, taką jak np. lifestyle czy klimat retro. Wystarczy kilka kliknięć myszką, aby znaleźć i pobrać odpowiednie zdjęcie, dlatego jest to bardzo wygodne rozwiązanie.
To, że banki oferują zdjęcia za darmo, nie oznacza całkowitego braku licencji na pobierane pliki. Wprost przeciwnie, każdy serwis określa, w jaki sposób można wykorzystywać dostępne fotografie i jakie obowiązki spoczywają na osobach, które je pobierają. Darmowe banki zdjęć przeważnie wykorzystują tzw. licencje CC, czyli Creative Commons. Ich główną zaletą jest to, że autorzy fotografii mogą zachować prawa autorskie, a jednocześnie dzielić się twórczością z innymi. Wśród takich licencji najbardziej popularne są:
Warto przy tym pamiętać, że wśród licencji CC wyróżnia się też kilka innych:
Przed pobraniem plików warto zapoznać się z warunkami korzystania z serwisu. To pozwala pozbyć się wątpliwości, czy można wykorzystać je w dowolny sposób, czy nie (bo np. są to zdjęcia bez licencji na użytek komercyjny). Naruszenie warunków, a więc wykorzystanie pobranego pliku poza dozwolonym zakresem, wiąże się ze złamaniem praw autorskich oraz poniesieniem konsekwencji cywilnych i karnych. W takiej sytuacji właściciel praw autorskich może zażądać nie tylko zaniechania naruszenia i usunięcia jego skutków, ale i np. naprawienia szkody majątkowej.
Darmowy bank zdjęć można bez trudu znaleźć w Internecie za pomocą wyszukiwarki. Jednak który z nich wybrać, aby pobierane fotografie były bardzo dobrej jakości, pomysłowe i dopracowane? Oto najpopularniejsze serwisy, z których można pobrać zdjęcia stockowe bez ponoszenia opłat.
Źródło: https://unsplash.com/
Serwis, który pozwala na szybkie znalezienie odpowiedniej fotografii. Wpływa na to przede wszystkim przejrzysty podział plików na kategorie. Na platformie pojawiają się m.in. zdjęcia krajobrazów, miejskiej architektury i zwierząt, ale są też twórcy oferujący np. fotografie produktowe. Możliwe jest tu samodzielne określenie rozmiaru pliku (to ułatwia jego późniejszą optymalizację i pozycjonowanie strony, na którą trafi zdjęcie).
Platforma jest przykładem na to, że darmowe banki zdjęć mogą oferować też innego rodzaju twórczość. Użytkownicy mają do wyboru zarówno fotografie, jak i ilustracje, grafiki wektorowe, a nawet filmy, muzykę oraz efekty dźwiękowe. Pixabay to bardzo rozbudowana baza plików dostępnych w kilku rozmiarach.
Źródło: https://www.pexels.com/pl-pl/
Stock darmowy, który jest podobny do platformy Pixabay. Użytkownicy mogą stąd pobrać bardzo dobrej jakości zdjęcia, a także materiały wideo. Wyszukiwanie plików ułatwiają kategorie, możliwe jest także wpisanie pasujących słów kluczowych. Podobnie jak we wcześniej opisanych serwisach, dostępne są tu różne rozmiary zdjęć, więc użytkownik sam wybiera ten właściwy.
Bank oferujący zdjęcia za darmo, które są bardzo dobrej jakości. Fotografie można wyszukiwać za pomocą słów kluczowych, sortowania po najpopularniejszych lub najnowszych, a także poprzez kategorie (których jest 20). Jest tu również opcja Premium, dzięki której użytkownicy co miesiąc zyskują dostęp do ponad 50 niepublikowanych wcześniej fotografii.
Rozbudowana platforma pozwalająca na wyszukiwanie zdjęć według kategorii, słów kluczowych, a nawet koloru. Dodatkowo dostępne są różne opcje sortowania, od: najstarszych, najnowszych, a także najczęściej lub najrzadziej pobieranych. Podobnie jak poprzednie darmowe banki zdjęć, Kaboompics umożliwia pobieranie plików na użytek komercyjny i niekomercyjny.
Źródło: https://gratisography.com/
Nie jest to bank zdjęć z bardzo rozbudowaną bazą plików, ale z pewnością zasługuje na uwagę. Udostępniane w serwisie fotografie nierzadko zaskakują kreatywnością, są oryginalne i do tego zabawne. Można wyszukać je według kategorii, a także wyszczególnionych kolekcji. To dobry wybór dla osób szukających rzadziej spotykanych zdjęć.
Miejsce, z którego można pobrać zarówno darmowe fotografie, jak i wideo. Platforma udostępnia bardzo dobrej jakości pliki, a ich przeglądanie ułatwia podział na kategorie. Znajdują się tutaj dodatkowe, pomocne zakładki: nowe oraz najpopularniejsze zdjęcia. Co prawda SplitShire nie ma tak rozbudowanej bazy jak np. Pixabay, ale fotografie można wykorzystać do różnych celów.
Serwis polecany osobom szukającym zdjęć do mniej wymagających projektów (z uwagi na niższą rozdzielczość plików). Zdjęcia są posortowane według kategorii, to m.in. zwierzęta, meble, urządzenia oraz majsterkowanie w domu. Przy każdym pliku pojawia się informacja na temat licencji, zazwyczaj konieczne jest udostępnienie źródła.
Bank oferujący wiele darmowych fotografii. Można przeglądać je z wykorzystaniem samodzielnie dobranych słów kluczowych lub poprzez wyszczególnione kategorie. Ciekawym rozwiązaniem jest zakładka Trending, w której pojawiają się zdjęcia stockowe dopiero zyskujące na popularności.
Źródło: https://www.foodiesfeed.com/
Nie wszystkie darmowe banki zdjęć udostępniają pliki bardzo zróżnicowane pod kątem tematyki. Serwis Foodiesfeed skupia się na fotografiach związanych z jedzeniem. Przedstawiają one gotowe potrawy, a także pojedyncze produkty spożywcze. Zdjęcia pobiera się w pełnej rozdzielczości. Platforma cieszy się dużą popularnością m.in. wśród blogerów kulinarnych.
Przed pobraniem zdjęcia konieczne jest sprawdzenie licencji, ale nie tylko to jest ważne. Trzeba również zwrócić uwagę na to, jaki rozmiar ma darmowa grafika. To istotne, bo musi ona być pod tym względem dopasowana do pozostałych elementów umieszczonych na stronie. Fotografie nie mogą być za małe, bo wtedy pojawi się problem z ich czytelnością. Jednocześnie nie powinny one być zbyt duże, gdyż wydłużą czas ładowania strony, a to negatywnie wpłynie na wskaźniki Core Web Vitals. Darmowe banki zdjęć przeważnie dają możliwość samodzielnego wyboru rozmiaru pobieranych plików. To duże ułatwienie, ponieważ wgrywanie fotografii np. 3000×3000 px, która później zostanie zmniejszona do 300×300 px, mija się z celem.
Równie ważna jest waga zdjęcia. Im większe są pliki graficzne, tym dłużej trwa proces ładowania witryny i to na każdym urządzeniu. Należy pamiętać, że strona powinna być zoptymalizowana nie tylko pod kątem urządzeń desktopowych, ale i mobilnych (Mobile Friendly). Dopracowanie elementów graficznych nie tylko skraca czas ładowania strony, ale dodatkowo pozwala na zwiększenie ruchu i wzrost zainteresowania użytkowników oferowanymi produktami czy usługami.
Darmowe banki zdjęć dają dostęp do rozbudowanej bazy fotografii, które można legalnie wykorzystywać na wiele różnych sposobów. Mimo że pliki pobiera się bezpłatnie, bardzo często są dopracowane pod kątem szczegółów i dostępne w wysokiej rozdzielczości. Najważniejsze jest to, aby wybrać odpowiedni serwis i sprawdzić rodzaj licencji. Dzięki temu można uniknąć problemów i kar związanych z naruszeniem praw autorskich.