Framer to narzędzie do tworzenia prototypów, chętnie używane w środowisku projektantów UI i UX. Dzięki swojej elastyczności oraz szerokiej gamie funkcji, umożliwia kreowanie dynamicznych i interaktywnych modeli. Staje się tym samym nieocenionym wsparciem przy projektowaniu aplikacji czy stron internetowych.
Źródło: https://unsplash.com/photos/person-writing-on-printing-paper-wusOJ-2uY6w
Wprowadzenie go do codziennej pracy może znacząco podnieść jakość Twoich projektów. W dzisiejszym artykule opisujemy dokładniej jego najważniejsze funkcje i pokazujemy, w jaki sposób może faktycznie wesprzeć kreację rozwiązań.
Framer – co to jest?
Framer jest narzędziem typu no-code, które idealnie sprawdza się w tworzeniu responsywnych stron internetowych oraz interaktywnych prototypów. Jego największym atutem jest możliwość pracy na wspólnym płótnie przez większą liczbę osób, co stanowi prawdziwe ułatwienie dla zespołów projektowych i usprawnia wprowadzanie zmian w projekcie czy wymianę pomysłów. Dodatkowo, posiada on również wysokiej klasy edytor wizualny oraz przestrzeń do swobodnego kreowania.
Interfejs użytkownika Framer jest na tyle intuicyjny, że szybko opanują go nawet ci, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z projektowaniem cyfrowym. To jednak nie znaczy, że bardziej doświadczeni projektanci będą się nudzić. Dzięki Framer mogą oni realizować nawet najbardziej skomplikowane koncepcje bez konieczności pisania kodu. Narzędzie umożliwia także testowanie różnych wariantów designu i jego optymalizację jeszcze przed finalnym wykonaniem.
Dlaczego warto wybrać Framer?
Jednym z głównych atutów Framera jest z pewnością wszechstronność i funkcjonalność, które inspirują i wspomagają twórców na różnych etapach pracy. Dzięki wspomnianemu już intuicyjnemu interfejsowi może też z niego korzystać w zasadzie każdy, od studentów po doświadczonych profesjonalistów.
Narzędzie doceniane jest również za elastyczność. Pozwala ona użytkownikom na tworzenie zarówno prostych stron internetowych, jak i zaawansowanych aplikacji mobilnych czy webowych – wszystko to bez konieczności posiadania umiejętności programowania.
Nie da się ukryć, że zaletą są także stosunkowo atrakcyjne plany cenowe, dostosowane do indywidualnych potrzeb użytkowników. Do dyspozycji mamy zarówno darmową wersję próbną, jak i rozbudowane pakiety przeznaczone dla większych zespołów. Dodatkowo aktywna społeczność użytkowników oferuje możliwość wymiany doświadczeń i rozwijania się poprzez fora dyskusyjne czy bazy wiedzy.
Funkcje Framera
Oczywiście, Framer ma sporo funkcji, a ocena ich przydatności zależy od tego, co dokładnie chcemy z jego pomocą stworzyć. Poniżej wymieniamy jednak kilka najciekawszych z nich:
- możliwość tworzenia animacji i interakcji, które ożywiają projekty
- opcja tworzenia własnych komponentów oraz korzystania z gotowych elementów z biblioteki,
- łatwa integracja z innymi popularnymi narzędziami (np. Adobe XD, Sketch),
- wsparcie AI, automatycznie generujące design strony lub komponentów na podstawie dostarczonych danych,
- wyposażenie w narzędzie analityczne (oparte na Google Analytics 4).
Źródło: https://unsplash.com/photos/person-holding-silver-fork-on-white-paper-Dx1b5ucschA
Korzyści z użytkowania Framera
Framer to coś więcej niż tylko narzędzie – to raczej swoista prawa ręka projektanta i wsparcie w tworzeniu interaktywnych prototypów. Pozwala m.in. dokładnie odwzorować finalną wersję produktu jeszcze przed wprowadzeniem go na rynek. Prototypowanie to zaś skuteczny sposób na przyspieszenie rozwoju produktu oraz uniknięcie kosztownych zmian dopiero po premierze.
Do dyspozycji mamy także techniki projektowania, które pozwalają na dodawanie unikalnych elementów do stron lub aplikacji. Jego bogate możliwości personalizacji umożliwiają tworzenie rozwiązań precyzyjnie dostosowanych do specyficznych wymagań klientów.
Dashboard dla twórców, centralne miejsce do zarządzania projektem, ułatwia z kolei komunikację w zespole i dzielenie się pomysłami oraz feedbackiem.
Integracje i współpraca z innymi narzędziami
Framer wyróżnia się na tle konkurencji swoją zdolnością do integracji z innymi narzędziami. Jako elastyczne rozwiązanie umożliwia łatwą i sprawną współpracę z popularnymi programami, co nie tylko przyspiesza procesy projektowe, ale także upraszcza zarządzanie nimi.
Framer bezproblemowo łączy się np. z Adobe XD czy Sketch. Oznacza to, że Twoje projekty mogą być swobodnie przenoszone tam i z powrotem, bez obaw o utratę wykonanej pracy. Zdecydowanie oszczędza to czas i poprawia płynność pracy.
Warto pamiętać, że masz także możliwość skorzystania z wielu rozszerzeń i pluginów dostępnych na platformie narzędzia, co pozwala na jeszcze lepsze dostosowanie go do swoich potrzeb.