Google Street View – co to jest?
3 min
3 min
Na skróty
Street View to funkcja w Mapach Google, która umożliwia przeglądanie poszczególnych miejsc z poziomu ulicy. Dzięki temu użytkownik zobaczy nie tylko mapę w postaci rzutu z góry (2D), ale interaktywny obraz panoramiczny (3D). Choć zasoby Street View pochodzą przede wszystkim bezpośrednio od Google, internauci mogą dodawać również swoje drogi, po których następnie będą poruszać się inni użytkownicy.
Google Street View powstało w 2007 roku i początkowo obejmowało jedynie niektóre obszary Stanów Zjednoczonych – głównie miasta. Popularność tej funkcji sprawiła, że zasoby przedstawiające panoramiczne obrazy pozyskano również z innych części świata. Google Street View od momentu wdrożenia stopniowo się poszerza, obejmując kolejne regiony różnych państw. Choć początkowo pobieranie danych odbywało się za pomocą kamery umieszczonej na dachu samochodu, obecnie stosuje się również inne rozwiązania. W niektórych przypadkach pracownik Google zakłada specjalny plecak z urządzeniem, które przechwytuje obraz. Takie zjawisko ma miejsce między innymi w górach oraz na atrakcjach turystycznych. Kamery Google Street View umieszcza się także na wielbłądach, czy skuterach śnieżnych lub rowerach. Dzięki temu urządzenie może przechwytywać obraz nawet z trudno dostępnych miejsc. W trosce o prywatność Google przed publikacją materiału nakłada cenzurę na twarze wszystkich osób widocznych na fotografiach.
Street View Google Map jest bardzo proste do uruchomienia. Najpierw włącz mapy Google, które dostępne są z poziomu wyszukiwarki oraz pod adresem google.com/maps/. Wówczas otrzymasz rzut z góry. Aby na mapie zostały wyświetlone miejsca dostępne do interaktywnego zwiedzania z poziomu ulicy, należy kliknąć w żółty symbol przedstawiający ludzika (prawy dolny fragment ekranu). Wówczas wszystkie elementy Street View Google Map zostaną oznaczone na kolor niebieski. Po kliknięciu w dowolny taki element zostaniesz automatycznie przeniesiony do nowego interaktywnego widoku. Możesz poruszać się przy pomocy myszki lub strzałek na klawiaturze.
Funkcja Street View Google Map jest również dostępna na telefonach. Włączenie tej opcji wygląda bardzo podobnie – należy przejść do zakładki “Typ mapy”, a następnie kliknąć w element ”Street View”. Wówczas na mapie wyświetlą się miejsca, gdzie dostępna jest interaktywna mapa panoramiczna.
Samochód Street View porusza się po ulicach, systematycznie zbierając dane. Jak wygląda takie auto? Zależnie od kraju, Google korzysta z różnych modeli. W Polsce wielokrotnie widziany był Opel Astra – taki pojazd jest dość charakterystyczny, więc trudno go pominąć podczas przejazdu. Samochód posiada wielokolorowe malowanie (to np. logo Google). Na dachu auta znajduje się urządzenie przechwytujące obraz. Dodatkowo w niektórych miejscach pracownicy Google poruszają się pieszo lub na rowerze – szczególnie w centrach miast, gdzie zabroniony jest ruch pojazdów.
Funkcja Street View powstała z inicjatywy Google i jest ciągle rozwijana od 2007 roku. W Polsce pierwsze interaktywne mapy zaczęły pojawiać się w 2012 roku i od tamtego momentu baza danych jest regularnie powiększana. Aktualnie użytkownicy mogą przeglądać wszystkie duże i mniejsze miasto, a także wiele wsi, po których przejechał samochód Google Street View.
Dane dostępne w funkcji Google Street View są pozyskiwane fragmentarycznie. Oznacza to, że w konkretnym czasie samochód wykonujący zdjęcia panoramiczne przejeżdża przez określony obszar, a nie całą Polskę. Dlatego obrazy w jednym miejscu mogą być starsze niż w drugim, które tak naprawdę jest tuż obok. Kiedy pojawi się aktualizacja Street View? Informacje na ten dostępne są na oficjalnej stronie Google. Wystarczy wybrać kraj, a dowiesz się, kiedy jest planowany przejazd samochodu przechwytującego obraz.
Mapy Street View dostępne są w niemal każdym kraju Europy. Wyjątkami są: Niemcy, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Mołdawia – w tych państwach obrazy pochodzą jedynie z dużych miast lub użytkowników, którzy wykonali zdjęcia panoramiczne. W obrębie całego świata mapy Street View nie są dostępne w wielu krajach Afryki oraz Azji, na przykład w Chinach oraz Indiach. W wielu państwach Google nie dostało zgody na przejazd samochodu zbierającego dane, natomiast niejednokrotnie to internauci wykonują panoramiczne zdjęcia, które następnie są dostępne dla innych użytkowników.
Absolwent zarządzania. Łączy SEO i content marketing w jednolitą całość. Pozycjonowanie stron traktuje w kategorii strategii marketingowej, która ma znaczenie na każdym etapie ścieżki zakupowej użytkownika. Prywatnie fascynuje się psychologią zachowań konsumenckich.