Jak dodać stronę do Google w 3 minuty?
4 min
4 min
Na skróty
Samo stworzenie strony internetowej nie skutkuje widocznością w rankingu Google. Należy ją dodatkowo zgłosić, praktykując jeden z wielu popularnych i darmowych sposobów na indeksację witryny. Można też poczekać, aż roboty wyszukiwarki stworzonej przez Amerykanina Larry’ego Page’a i Rosjanina Siergieja Brina szczęśliwie trafią na naszą stronę, jednak w najlepszym wypadku potrwa to od 5 godzin do kilkunastu dni. Zatem, jak dodać stronę do Google w 3 minuty? Praktyczne porady.
Indeksowanie to technika polegająca na poddaniu witryny do weryfikacji dla robotów Google. Ocenią one konkretną stronę pod względem wartości dla potencjalnych klientów, a także zapoznają się z jej treścią. Zwrócą również uwagę na unikalność oraz nieuczciwe praktyki SEO (np. zbyt częste powtarzanie danego słowa kluczowego lub ukrywanie treści).
Ręczne dodawanie do Google znacznie ogranicza ryzyko niezindeksowania witryny. Pozwala również na aktualizację i przeanalizowanie starej zawartości, a co więcej – znacznie przyspiesza cały proces (indeksacja nawet do kilku minut). Jakie są zalety ręcznej indeksacji witryny?
Ostatnią, ale za to największą zaletą samodzielnego indeksowania witryny jest pewność tego, że wszystko zostanie dopięte na ostatni guzik…, bo sami tego dopilnujemy!
Automatyczne dodanie strony do Google jest bardzo żmudnym procesem przeciągającym się nawet do kilku miesięcy. Wynika to przede wszystkim z opóźnień spowodowanych tysiącami publikowanych projektów jednego dnia przez użytkowników z całego świata. Warto jednak wiedzieć, że zgłoszenie strony do wyszukiwarek jest możliwe w mniej niż 3 minuty. Wystarczą chęci, odrobina wiedzy i chociaż minimalne zaangażowanie. Zaczynajmy!
Narzędzie do zgłaszania nowych witryn to najpopularniejszy i najprostszy sposób na indeksację strony. Nie ma w tym nic trudnego – wystarczy wejść TUTAJ, zalogować się do swojego konta Google, a następnie poprawnie uzupełnić formularz umożliwiający dodanie strony.
Jest to błyskawiczna metoda informująca wyszukiwarkę o nowej witrynie, jednak w przypadku serwisów o większej ilości podstron – mogą wystąpić problemy z indeksacją (np. kilka podstron nie zostanie od razu zaindeksowanych).
Wysyłka mapy witryny do Google Search Console to bardzo skuteczna metoda indeksująca nawet największe strony internetowe z tysiącami podstron w krótkim czasie. Należy jednak wspomnieć, że w tym wypadku konieczna jest pozytywna weryfikacja własności witryny, którą można przejść, klikając TUTAJ.
Do wyboru będą metody alternatywne lub zalecane różniące się czynnościami, które należy wykonać. Jeśli klikniemy jedną z nich – otrzymamy wskazówki dot. dalszych kroków indeksacji strony www.
Po wyborze jednego ze sposobów indeksacji i wykonaniu wszystkich koniecznych czynności strona powinna zostać zaindeksowana nawet w kilka minut.
Pomimo wszystko warto jednak upewnić się i sprawdzić jej stan w Google, wpisując komendę site:twojawitryna.pl bezpośrednio w okno wyszukiwarki. Po wpisaniu powyższej komendy powinieneś widzieć linki ze swojej strony w SERP-ach. Jeśli ich nie ma – oznacza to, że witryna nie została jeszcze zaindeksowana przez Googleboty.
Dodawanie strony do Google jest bardzo prostym zadaniem. Wystarczy wejść w odpowiedni link, uzupełnić formularz lub wysłać mapę do GSC, a następnie poczekać na indeksację. Czasami jednak warto znać sposób, aby zablokować poszczególną podstronę przed widocznością w SERP-ach z różnych powodów (np. powielona polityka prywatności czy regulamin konkursu). Aby to zrobić, wystarczy dodać atrybut noindeks w meta tagu robots.txt.
Jeśli natomiast z jakiegoś powodu chcesz zablokować całą witrynę przed indeksacją, wystarczy wpisać komendę blokującą indeksowanie przez Googleboty.
W razie występowania problemów, których nie można rozwiązać samodzielnie (np. strona pomimo wszystkich czynności wykonanych poprawnie nadal nie została zaindeksowana), warto skontaktować się z zespołem pomocy Google Workspace oraz Cloud Identity. W tym celu należy wybrać numer +48 800 702 429 – specjaliści są dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu (obowiązuje język angielski).
Stronę możemy zaindeksować posługując się narzędziem do zgłaszania nowych witryn lub wysyłając jej mapę do GSC (Google Search Console). Cały proces potrwa mniej niż 3 minuty, a w zależności od wielkości serwisu, indeksacja nastąpi w ciągu kilku minut.
Jeśli posiadamy rozwiniętą stronę z setkami podstron – warto na bieżąco optymalizować proces indeksowania. Chodzi o to, aby regularnie sprawdzać widoczność poszczególnych adresów, ponieważ mogą one być pomijane ze względu na oszczędność zasobów (indeksacja rozłoży się w czasie).
Zawodowy copywriter specjalizujący się̨ w tworzeniu artykułów eksperckich dotyczących najważniejszych zagadnień związanych z SEO. Twierdzi, że nieustanne zmiany w tej dziedzinie napędzają go do dalszej pracy, a edukowanie innych pozwala mu wzrastać.