Mapa strony (sitemap) – co to jest i jak ją stworzyć?
3 min
3 min
Na skróty
Indeksacja zawsze była frustrującym tematem spędzającym sen z powiek wielu pozycjonerom, jak i przedsiębiorcom dbającym samodzielnie o promocję swojego biznesu w sieci. Aby nieco ułatwić te działania, warto przeczytać dzisiejszy artykuł o mapie strony, której wdrożenie rzeczywiście przyspiesza crawlerom indeksację. Podpowiadamy, czym jest mapa strony, czy wpływa na pozycjonowanie i jak ją stworzyć! Zapraszamy do lektury.
Sitemap, czyli mapa witryny (sitemap.xml) w formacie XML. Informuje ona roboty wyszukiwarek tj. Google, Bing oraz Yahoo o podstronach, jakie zawiera konkretna witryna. Głównym zadaniem pliku sitemap.xml jest uproszczenie procesu indeksacji domeny z punktu widzenia crawlerów (tzw. internetowych robotów Google’a).
Mapa witryny nie wpływa bezpośrednio na pozycjonowanie stron w Internecie. Jest ona jednak ważnym elementem, jeśli chodzi o SEO (z ang. Search Engine Optimization), ponieważ przyspiesza indeksowanie, informując roboty Google’a o poprawności dostępnych podstron.
W celu stworzenia mapy witryny należy posłużyć się dedykowaną wtyczką oferowaną przez Twój CMS (np. CMS WordPress). W większości przypadków natomiast nie trzeba tego robić, ponieważ CMS-y automatycznie generują pliki sitemap.xml. Może się jednak okazać, że dysponujesz profesjonalną stroną bez CMS-a. Wówczas rekomendujemy wykorzystać dowolny generator mapy strony (np. XML-SITEMAPS).
Źródło: https://www.xml-sitemaps.com/
Jako doświadczona agencja SEO możemy śmiało stwierdzić, że darmowe funkcjonalności generatorów w zupełności wystarczą do wygenerowania podstawowego pliku sitemap.xml z niezbędnymi elementami.
Przed dodaniem mapy strony należy jednak sprawdzić, czy na pewno jej nie mamy. W tym celu polecamy wpisać w pasku wyszukiwań www.nazwatwojejwitryny.pl/sitemap.xml (lokalizacja tego pliku może się różnić, w zależności od zastosowanych rozwiązań podczas tworzenia witryny).
Jeśli upewniłeś się, że nie masz pliku sitemap.xml na swojej stronie, wygeneruj go za pomocą wyżej wspomnianego generatora. Następnie zweryfikuj wielkość pliku (maksymalnie 50 MB i 50 000 rekordów na mapę) i umieść go na serwerze z domeną (np. wykorzystując program FileZilla). Poniżej przedstawiamy przykładową strukturę pliku sitemap.xml:
W celu utworzenia pliku sitemap.xml w oparciu o CMS WordPress należy posłużyć się wtyczką Yoast SEO. Po zalogowaniu się do WordPressa klikamy „SEO” → „Ogólne”, a następnie wybieramy „Funkcje”. Włączamy mapę strony, a na koniec klikamy podlinkowane sformułowanie: „Sprawdź mapę witryny”.
Wygenerowanie mapy witryny nie wystarczy. Należy ją także zgłosić do Google’a, aby crawlery mogły zająć się indeksacją podstron Twojej domeny znacznie szybciej. W tym celu musimy zalogować się do GSC (z ang. Google Search Console) i wybrać opcję „Mapy witryn” w zakładce „Indeks” znajdującej się w menu po lewej stronie. Teraz wystarczy dodać link https://nazwatwojejwitryny.pl/wp-sitemap.xml i kliknąć „Prześlij”.
Mapa strony, czyli plik sitemap.xml usprawnia indeksację witryn robotom Google’a. Nie wpływa bezpośrednio na pozycjonowanie, ale bez jej wdrożenia ciężko byłoby stać się widocznym w wyszukiwarkach. Sitemap można stworzyć ręcznie, sugerując się gotowymi rozwiązaniami dostępnymi w Internecie, uzyskać poprzez dedykowane generatory CMS lub wygenerować za pomocą konkretnych narzędzi (np. XML-SITEMAPS).
Jakie są najczęstsze pytania i odpowiedzi w tematyce pliku sitemap.xml?
#1 Dlaczego mapa strony jest ważnym elementem prawidłowego funkcjonowania domeny?
Mapa strony jest ważnym elementem prawidłowego funkcjonowania domeny, ponieważ ułatwia indeksację robotom Google’a, nakierowując ich na potencjalnie wartościowe podstrony, które powinny być widoczne w wyszukiwarkach.
#2 Czy strona może poprawnie funkcjonować bez pliku sitemap.xml?
Strona może poprawnie funkcjonować bez pliku sitemap.xml, jeśli nie zależy nam na widoczności witryny pod kątem SEO. W innym przypadku mapa witryny jest must-have, ponieważ to między innymi ona odpowiada za kompleksowe indeksowanie domen w wyszukiwarkach.