Sitemap a Google – znaczenie mapy witryny w SEO
3 min
3 min
Na skróty
Coraz większa konkurencja w sektorze e-commerce oraz usługowym powoduje, że przedsiębiorcy zdecydowanie częściej inwestują w pozycjonowanie (SEO). To obecnie jedno z najbardziej dochodowych rozwiązań reklamowych wpływających na popularność i sukces danej strony. Jeżeli zależy Ci na rozpoczęciu procesu optymalizacji witryny pod kątem wyszukiwarek, powinieneś zagłębić się w temat sitemap, ponieważ to właśnie mapa strony ułatwia robotom wyszukiwarek przeszukiwać witrynę oraz rozumieć jej strukturę i zawartość.
Mapa strony WWW to strukturalny przegląd strony internetowej zawierający listę wszystkich niezbędnych podstron. Jej głównym celem jest ułatwienie robotom wyszukiwarek przeszukiwania oraz indeksowania witryny. Za sprawą dokładnego przebadania mapy serwisu crawlery mogą bezproblemowo zidentyfikować konkretne podstrony i zrozumieć ich strukturę. Warto również wspomnieć, iż dzięki niej internauci mogą łatwo odnaleźć interesujące treści. To także bardzo pomocne rozwiązanie w przypadku chęci przeprojektowania witryny – mapa strony w formacie XML (sitemap.xml) pokazuje całą strukturę serwisu i związki między poszczególnymi podstronami.
Mapa witryny (sitemap.xml) jest bardzo pomocnym rozwiązaniem, wspierającym cały proces pozycjonowania SXO (SEO + UX). Poniżej przedstawiamy kilka zalet jej zastosowania w kontekście optymalizacji pod wyszukiwarki:
Warto natomiast pamiętać, że prawidłowa implementacja mapy strony wymaga zgodności z protokołem XML sitemap, który jest standardem rekomendowanym przez Google. W pliku sitemap.xml powinny zostać wymienione wszystkie podstrony witryny wraz z ich priorytetami, datami modyfikacjami i częstotliwością aktualizacji. Tylko w takiej sytuacji mapa strony będzie oddziaływała pozytywnie na SEO.
Poniżej przedstawiamy kod XML dla mapy strony (sitemap.xml):
W podanym przykładzie mamy trzy różne adresy URL – każdy z nich z różnymi datami modyfikacji, częstotliwością aktualizacji i konkretnym priorytetem. Adres strony głównej ma priorytet 1.0, co oznacza, że jest to najważniejsza strona na całej witrynie. URL-e pozostałych stron mają mniejszy priorytet, co oznacza, że są mniej ważne od strony głównej.
Nasz indywidualnie zaprojektowany kod XML na potrzeby tego artykułu przedstawiamy w kolejnych linijkach. Można go skopiować i wykorzystać do własnych potrzeb:
<?xml version=”1.0″ encoding=”UTF-8″?>
<urlset xmlns=”http://www.sitemaps.org/schemas/sitemap/0.9″>
<url>
<loc>https://www.przykladowastrona.pl/</loc>
<lastmod>2023-03-17</lastmod>
<changefreq>daily</changefreq>
<priority>1.0</priority>
</url>
<url>
<loc>https://www.przykladowastrona.pl/kontakt</loc>
<lastmod>2023-03-15</lastmod>
<changefreq>weekly</changefreq>
<priority>0.8</priority>
</url>
<url>
<loc>https://www.przykladowastrona.pl/blog</loc>
<lastmod>2023-03-10</lastmod>
<changefreq>monthly</changefreq>
<priority>0.6</priority>
</url>
</urlset>
Podsumowując, mapa strony (sitemap.xml) jest ważnym elementem optymalizacji SEO, ponieważ ułatwia robotom Google zrozumienie struktury i zawartości witryny, co przekłada się na lepszą widoczność strony w wynikach wyszukiwania.
Poprzez udostępnienie mapy strony, właściciel serwisu ułatwia robotom przeglądanie i indeksowanie wszystkich podstron serwisu – wpływa to pozytywnie na proces pozycjonowania pod kątem SXO (SEO + UX). Mapa strony zawiera informacje o częstotliwości zmian w serwisie, umożliwiając Google szybsze zaktualizowanie wprowadzonych zmian. Dzięki niej internauci mogą również łatwo odnaleźć interesujące treści, a w przypadku chęci przeprojektowania witryny, mapa strony w formacie XML (sitemap.xml) pokazuje całą strukturę serwisu i związki między poszczególnymi podstronami. Prawidłowa implementacja mapy strony wymaga zgodności z protokołem XML sitemap, który jest standardem rekomendowanym przez Google.
Zawodowy copywriter specjalizujący się̨ w tworzeniu artykułów eksperckich dotyczących najważniejszych zagadnień związanych z SEO. Twierdzi, że nieustanne zmiany w tej dziedzinie napędzają go do dalszej pracy, a edukowanie innych pozwala mu wzrastać.