Poprawne zarządzanie budżetem indeksowania to ważny element sukcesu. Szczególnie w przypadku dużych stron internetowych, Google zaleca stosowanie przemyślanych rozwiązań, umożliwiających optymalne wykorzystanie zasobów indeksowania. W najnowszych wytycznych Google podkreśla znaczenie spójnej struktury linków między wersjami mobilnymi a desktopowymi stron. W tym artykule dowiesz się, jakie kroki podjąć, aby zapewnić skuteczne indeksowanie i zwiększyć widoczność swojej witryny.
Źródło: https://img.freepik.com/free-photo/people-working-laptop-meeting_53876-64855.jpg?t=st=1730978845~exp=1730982445~hmac=204dcce36214ca9f0631ebb6016c3fe761f6b9e4effa1836dd26933cec78d716&w=1380
Co to jest budżet indeksowania?
Budżet indeksowania to określona liczba stron, które Google może zaindeksować na Twojej witrynie w danym czasie. W przypadku dużych stron np. portale informacyjne czy sklepy internetowe z tysiącami produktów – optymalne zarządzanie tym budżetem decyduje o szybkim odkrywaniu nowych treści przez Google. Jeśli nie zostanie to odpowiednio zoptymalizowane, możesz mieć do czynienia z sytuacjami, gdy istotne strony pozostaną długo niezaindeksowane.
Dlaczego Google kładzie nacisk na spójność struktury linków?
Google opublikował aktualizację, w której zwraca uwagę na znaczenie spójności struktury linków między wersją mobilną a desktopową. Jeżeli Twoja strona ma osobne wersje HTML dla obu formatów, każda z wersji powinna mieć dostęp do pełnego zestawu linków, niezależnie od używanego urządzenia. Wynika to z faktu, że Google stosuje indeksowanie mobilne jako priorytet – oznacza to, że odkrywanie nowych stron jest uzależnione od dostępności linków właśnie na wersji mobilnej.
Co więcej, brak spójnych linków między wersjami prowadzi do opóźnień w indeksowaniu oraz niższej widoczności nowych treści. Dlatego najlepiej jest dostosować wszystkie linki do obu wersji lub, alternatywnie, dodać brakujące linki do pliku mapy witryny.
Pozycjonowanie stron ma na celu optymalizację budżetu indeksowania, bezpośrednio przekładając się na szybsze indeksowanie i poprawę widoczności.
Zdj 1. Wytyczne Google dot. zarządzania budżetem indeksowania.
Źródło: developers.google.com/search/docs/crawling-indexing/large-site-managing-crawl-budget?hl=pl#updates
Kiedy optymalizacja budżetu indeksowania jest szczególnie istotna?
Optymalizacja budżetu indeksowania przynosi najwięcej korzyści dla:
- witryn mających ponad milion podstron oraz serwisów regularnie aktualizowanych, np. raz na tydzień;
- stron o średniej wielkości, które posiadają ponad 10 000 stron i aktualizują treści codziennie;
- witryn z dużą liczbą URL-i oznaczonych w Google Search Console jako „Wykryte – obecnie niezaindeksowane”.
Jakie są najlepsze praktyki w zarządzaniu budżetem indeksowania?
Optymalizacja budżetu indeksowania wymaga działań, które usprawniają proces odkrywania treści przez Google. W tym przypadku:
Zadbaj o spójność linków na obu wersjach strony
Upewnij się, że na mobilnej wersji strony dostępne są wszystkie linki, które znajdują się na wersji desktopowej. To szczególnie ważne, gdy masz osobne wersje HTML dla obu formatów.
Aktualizuj mapę witryny
Jeśli nie możesz zintegrować wszystkich linków na wersji mobilnej, uwzględnij je w mapie witryny. W ten sposób Google łatwo odnajdzie wszystkie istotne podstrony.
Regularnie analizuj i monitoruj statystyki indeksowania
Śledź w Google Search Console statystyki indeksowania, szczególnie dla stron o dużej liczbie URL-i. Google często oznacza URL-e jako „Wykryte – obecnie niezaindeksowane”. W takich przypadkach ważne jest, aby dokładnie sprawdzić, czy struktura linków na stronie okazuje się optymalna i nie powoduje problemów z indeksowaniem.
Wykorzystaj dane z Google Search Console
Użyj na tym etapie sekcji „Statystyki indeksowania” w Google Search Console – zidentyfikujesz wówczas obszary wymagające poprawy. Dzięki temu sprawnie zareagujesz na wszelkie zmiany, które wpłyną na szybkość indeksowania i odkrywanie nowych treści.