Jak sprawdzić informacje o domenie?
3 min
3 min
Na skróty
Domena internetowa to unikatowy adres internetowy, który może stanowić podstawę Twojego firmowego maila albo nazwę witryny w sieci. Może to być nazwa Twojej firmy, brand produktu, imię i nazwisko lub oryginalna marka bloga. W sieci można znaleźć różne informacje o domenie, które pomogą sprawdzić, czy jest ona dostępna do rejestracji i dowiedzieć się, jaki może być jej koszt. W jaki sposób możesz je zobaczyć? Jak efektywnie zarejestrować domenę? Podpowiadamy!
Zdj 1. W sieci możesz znaleźć wiele informacji na temat stron internetowych. Również konkurencji
Źródło: https://pixabay.com/pl/photos/internet-lan-kabel-sie%C4%87-ekwipunek-3290671/
Jeżeli zakładasz firmę, rejestracja domeny powinna być jednym z pierwszych kroków w prowadzeniu własnej działalności. Dzięki niej Twoi klienci mogą dotrzeć na stronę internetową obsługiwanego przez Ciebie sklepu internetowego. To właśnie domenę pozycjonuje agencja SEO.
Rejestracja domeny jest bardzo prosta i każdy świetnie sobie poradzi z tą procedurą.
Domeny w sieci są elementem publicznym i w zdecydowanej większości przypadków informacje o nich są powszechnie dostępne. Jakiego rodzaju dane możesz sprawdzić, analizując publicznie dostępne źródła?
Przed wprowadzeniem RODO, w bazie wyświetlały się także informacje na temat imienia i nazwiska właściciela domeny. Te nie są już dostępne.
Niestety, nie zawsze domena o określonej przez Ciebie nazwie jest dostępna. W takiej sytuacji możesz poszukać alternatywy lub spróbować przejąć adres od innego właściciela. Powszechnie dostępne na ten temat informacje na pewno mogą temu służyć.
Dlaczego warto sprawdzać powszechnie dostępne informacje na temat domeny w sieci?
Informacje o domenie są publiczne i nie musisz mieć specjalnej wiedzy informatycznej, aby zweryfikować je w sieci. W jaki sposób sprawdzić podstawowe informacje na temat wybranej przez siebie domeny?
Zdj 2. Zarządzana przez NASK baza rejestru domen to bogata kopalnia wiedzy na temat poszczególnych stron www
Źródło: whois.pl
W obydwu przypadkach wpisując nazwę domeny, nie używaj przedrostka WWW.
Pamiętaj, że w bazie NASK nie jesteś w stanie sprawdzić domen należących do zagranicznych podmiotów, zarejestrowanych poza Polską, z inną końcówką niż .pl. Z kolei who.is może mieć problem z wyświetlaniem wyników domen regionalnych.
Dziennikarz, copywriter i przedsiębiorca, który działa w branży od ponad 10 lat. Wykładowca Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i licencjonowany konferansjer. Zajmuje się przygotowywaniem eksperckich treści związanych z marketingiem, a w szczególności pozycjonowaniem treści. Praca jest dla niego największą pasją.