Jak zadbać o candidate experience podczas rekrutacji?
2 min
2 min
Na skróty
Candidate experience jest ważne ze względu na wizerunek Twojej działalności. Rekrutacja to bowiem moment, w którym kandydat weryfikuje swoje oczekiwania wobec firmy. Warto wiedzieć, w jaki sposób zadbać o jak najlepszy CX. Tym łatwiej będzie wtedy pozyskać do przedsiębiorstwa odpowiednich pracowników.
Candidate experience (ang. skrót CX) jest to doświadczenie kandydata związane z przebiegiem procesu rekrutacji. W wyniku jej przebiegu nabiera on pewnych przekonań na temat przedsiębiorstwa. Dzięki zadbaniu o ten aspekt działalności, możliwe staje się zbudowanie odpowiedniego wizerunku pracodawcy.
Wszystko rozpoczyna się już na etapie rozmów telefonicznych i umawiania na spotkanie. Następnie u kandydatów rodzą się pewne przekonania w trakcie rozmowy z rekruterem lub managerem. Ważny jest również czas oczekiwania na feedback, a także forma jego przekazania. Złożenie oferty lub jej brak to kolejny czynnik, który ma wpływ na candidate experience.
Na samym początku pamiętaj o odpowiedniej treści ogłoszenia. Pierwszy kontakt kandydata z firmą musi być pozytywny. W tym przypadku ważna jest nie tylko poprawność językowa i estetyka, ale również zawarcie kluczowych informacji, które dotyczą między innymi:
Ważne jest również, aby wszystkie informacje były ze sobą spójne. Trzeba być także przygotowanym, że w sytuacji, gdy ogłoszenie pojawia się na przykład w mediach społecznościowych, mogą pokazać się komentarze. Sposób reakcji na nie także decyduje o wizerunku działalności. Dobrze zawrzeć również w ogłoszeniu informację, że firma skontaktuje się wyłącznie z wybranymi kandydatami bądź też, że wszyscy otrzymają feedback. Zależy to oczywiście od sposobu rekrutacji, jaki realizuje Twoja firma.
Dla candidate experience bardzo ważne jest również odpowiednie zaproszenie kandydata na spotkanie rekrutacyjne. Przyjazne rozwiązanie to zaproponowanie kilku terminów. Pokazuje to również elastyczność pracodawcy i jego poszanowanie czasu prywatnego kandydata.
Samo spotkanie rekrutacyjne warto prowadzić jako otwarty dialog. Chodzi przecież zarówno o to, aby zdobyć jak najwięcej informacji o kandydacie, jak i o to, aby przekazać wiedzę na temat funkcjonowania firmy. Partnerska rozmowa jest czymś znacznie lepszym niż spotkanie, które przypomina coś na wzór przesłuchania. Bardzo ważne jest również przekazanie informacji zwrotnej. W przypadku gdy feedback okazuje się negatywny, warto wskazać kandydatowi obszary, nad którymi powinien jeszcze popracować. Z kolei pozytywną informację zwrotną, czyli decyzję o zatrudnieniu warto połączyć z pogratulowaniem kompetencji, które przyczyniły się do zdobycia pracy w Twojej firmie.
W trakcie rozmowy kwalifikacyjnej trzeba udzielić ważnych informacji zarówno na temat firmy, którą prowadzisz, jak i na temat samego miejsca pracy. W tym przypadku kluczowe jest opowiedzenie między innymi o:
Wszystkie informacje powinny być udzielone w zwięzłej i rzetelnej formie. Jeżeli chodzi o nakreślenie kandydatowi, gdzie będzie pracował i jak będzie wyglądać jego stanowisko pracy, warto dać mu pełen obraz rzeczywistości. W związku z tym osoby, które przeprowadzają rekrutację, często decydują się na pokazanie na przykład przestrzeni roboczej.
Podsumowując, to jak wygląda rozmowa kwalifikacyjna i przygotowanie do niej ma ogromny wpływ na candidate experience. Decyduje również o tym, jak Twoje przedsiębiorstwo jest postrzegane. Jeżeli zależy Ci na tym, aby Twoja firma miała jak najlepszy wizerunek, możesz skorzystać z usług jednej ze sprawdzonych agencji marketingowych. Koniecznie zadbaj o wszystkie opisane aspekty i elementy procesu rekrutacyjnego w Twoim przedsiębiorstwie.