Kariera w marketingu – jak zacząć?
6 min
6 min
Na skróty
Praca w marketingu to jedna z bardziej tajemniczych profesji, wokół której narosło wiele mitów i pytań. Jest ona jednak niezwykle popularna i coraz ważniejsza ze względu na szybki rozwój Internetu, a także wzrost popytu na promocję marek na rynku. Sporo osób – zarówno wiążących swoją przyszłość z tą branżą od początku, jak i chcących dopiero zmienić branżę, w której pracują obecnie, zastanawia się, jak rozpocząć karierę marketingowca. W tym tekście zbieramy i przedstawiamy wszystkie najważniejsze informacje na ten temat, a także odpowiadamy na różne pytania z nim związane i podpowiadamy jak zacząć pracę w marketingu. Zatem czym zajmuje się marketing? Jak wygląda praca w marketingu? Jakie umiejętności są potrzebne w tej branży? Szczegóły poniżej.
Praca w marketingu ogólnie polega na promowaniu firm i marek klientów, którzy zgłaszają się z prośbą o wykonanie takiej usługi. Ogólnie praca ta dzieli się na działania tradycyjne w świecie realnym, a także działania internetowe. Przy marketingu tradycyjnym będzie to tworzenie strategii reklamowych dla klienta, analiza i dobór działań promocyjnych, czy wykonywanie poszczególnych taktyk marketingowych, takich jak projekt i druk ulotek, tworzenie reklam telewizyjnych i radiowych, czy prowadzenie promocji w bezpośredni sposób. Wchodząc do branży digital marketingu, czyli marketingu internetowego, marketingowiec pracować będzie nie tylko w agencjach marketingowych, ale i interaktywnych, a także SEO. Praca przy digital marketingu nakierowana głównie jest na tworzenie internetowych strategii reklamowych, obsługę kampanii reklamowych, pomoc w wyborze odpowiednich środków reklamy, prace związane z pozycjonowaniem stron internetowych, zwiększenie widoczności marki w sieci, prowadzenie social mediów, czy działania wizerunkowe. Podsumowując, praca w marketingu polega na pomocy markom w promowaniu firm i sprzedaży produktów na wiele sposobów dobranych do możliwości marki czy sytuacji. Patrząc zatem na rodzaj czy dział marketingu zadania będą różniły się od siebie, ale wszystkie zadania marketingu mają promować daną markę.
Charakterystyka branży marketingu sprawia, że chcąc w niej pracować, musimy posiadać pewne predyspozycje. Tak jak w każdej innej branży, szczególnie ważne są pewne cechy pozwalające być dobrym pracownikiem. Pierwszym krokiem na drodze marketera powinno być zatem odpowiedzenie sobie na pytanie, czy jest to praca dla nas. Należy też zapytać się, czy jako specjalista ds marketingu obowiązki będziemy wykonywali w sposób bezproblemowy, a praca ta będzie dawała nam satysfakcję i będziemy mogli się w niej rozwijać.
Pierwszą cechę, którą powinien posiadać specjalista ds. marketingu, jest kreatywność. Praca w marketingu nie jest pracą szablonową, a każdy klient wymaga indywidualnego podejścia oraz wymyślania rozwiązań, które sprawdzą się najlepiej w jego przypadku. Marketing w firmie małej będzie różnił się od tego w dużej a promocja tradycyjna od promocji produktu internetowo. Kolejną pożądaną cechą w branży marketingowej, jest umiejętność szybkiego uczenia się i przyswajania wiedzy. Marketing z pewnością nie jest prostą dziedziną, w której należy posiadać sporą wiedzę, aby móc skutecznie promować marki i produkty. Należy również regularnie dokształcać się i być na bieżąco z nowymi technikami promocji. Chcąc pracować w marketingu, powinniśmy również mieć zmysł analitycznego myślenia. Pomaga on chłodno oceniać efekty poszczególnych kampanii reklamowych, a także optymalizować je i wybierać te najefektywniejsze – co jest sporą częścią żmudnego procesu promocji marki.
Aby zostać marketingowcami, wskazana jest także umiejętność pracy w grupie. Najczęściej to właśnie w zespole będziemy zajmować się całościową promocją marki, samemu pracując przy pewnej jej części. Samodzielnie nie jesteśmy w stanie kompleksowo obsłużyć klienta, dlatego obsługa składa się z wielu elementów o szerokim zakresie prac. W takiej sytuacji będziemy musieli współpracować z innymi osobami a często również i z klientem. Podsumowując, aby być dobrym marketingowcem, warto być osobą:
Jednym z pierwszych pytań, jakie pada przy temacie pracy w marketingu, jest to, czy wymagane jest wykształcenie kierunkowe. Branża ta nie jest regulowana i niewymagane jest ukończenie studiów wyższych na kierunku marketingowym lub pokrewnym. Co więcej, branża marketingu opiera się głównie o doświadczenie i umiejętności, a wykształcenie kierunkowe jest tylko ważną częścią decydującą o karierze w tej branży. Wyższe wykształcenie daje “tylko” większe możliwości i ułatwia znalezienie pracy.
Wielu specjalistów i pracowników agencji marketingowych rozpoczynało swoje kariery zawodowe bez wykształcenia kierunkowego. Rozpoczynali oni najpierw pracę na mniej wymagających stanowiskach, a następnie doskonalili się lub rozpoczynali pracę równolegle ze studiami. W branży tej można zostać więc samoukiem.
Jeśli wiemy już, że praca w marketingu nie wymaga od nas wykształcenia kierunkowego najlepszym rozwiązaniem jest po prostu rozpoczęcie jakiejkolwiek pracy w tej branży. Bardzo dobrym posunięciem będzie zatem wyszukanie niewymagających stanowisk i rozpoczęcie pracy jako np. stażysta, praktykant czy pomoc w agencji marketingowej. Jest to najlepsza możliwa droga do rozpoczęcia kariery w marketingu internetowym, gdyż w ten sposób poznajemy go w praktyce i nabieramy wielu przydatnych umiejętności. Wchodząc do branży, będziemy mogli rozwijać się w konkretnym kierunku, w którym mamy możliwości awansu lub otrzymamy wiele ciekawych propozycji. Przebywając w środowisku branżowym, możemy rozwijać się i nabywać wiedzę nawet bez studiów kierunkowych na początku swojej drogi zawodowej.
Gdy chcemy zatem pracować w digital marketingu, a także posiadamy odpowiednie predyspozycje, nie ma żadnych przeciwwskazań, aby po prostu rozpocząć poszukiwania pracy w tej branży. Z pewnością będzie to nieco trudniejsze zadanie, aniżeli po studiach marketingowych, ale również nie powinniśmy mieć większego problemu ze znalezieniem stanowiska związanego z marketingiem.
Kariera marketingowa nie wymaga wykształcenia kierunkowego, a bardziej skupia się na praktycznych umiejętnościach. Jeśli zatem chcemy rozpocząć pracę w tej branży, bardzo dobrym pomysłem jest zdobywanie jej na różne sposoby i podnoszenie swoich kompetencji. Pierwszym i najlepszym sposobem na to jest oczywiście zapisanie się na kierunkowe studia. W ich trakcie nabędziemy duże ilości wiedzy teoretycznej. Możemy zatem studiować zarówno dziennie, jak i zaocznie, łącząc studia z pracą. Nie jest to jednak rozwiązanie, które w krótkim czasie pomoże nam szybko rozwijać naszą karierę zawodową.
Śledzenie specjalistów i zdobywanie nowej wiedzy w internecie to pierwszy sposób poza studiami na zwiększenie swoich kompetencji. W tym miejscu znajduje się na tyle dużo różnych źródeł wiedzy, że z pewnością wybierzemy dla siebie kilka odpowiednich. Zdecydowanie warto skupić się na specjalistach z danej branży, czy kategorii marketingu, a także śledzić ich i pozyskiwać wiedzę publikowaną przez nich w internecie. Wiedza taka z pewnością jest wiarygodna, a także w dużej mierze bazuje na konkretnych przykładach. Specjaliści bardzo często przeprowadzają transmisje live, webinaria, publikują case study, czy e-booki i poradniki tematyczne.
Kursy i szkolenia online to drugi sposób na samodzielne nabywanie wiedzy o marketingu. W sieci znajdziemy wiele kursów różnego rodzaju, a także szkoleń prowadzonych online. Dzięki temu nie będziemy musieli odbywać ich stacjonarnie, gdzie często trudno byłoby nam z nich skorzystać oraz będziemy mieli dużo szerszy wybór. Warto wybierać najbardziej znane kursy i szkolenia, a także najlepiej oceniane. Kursy oferują poznawanie wiedzy z różnych zakresów marketingu, więc z pewnością odnajdziemy te, które będą przydatne dla nas. Mogą być one darmowe lub płatne, a także obejmować różne zakresy materiału i być zarówno kilkugodzinnymi kursami jak szkoleniami trwającymi wiele dni.
YouTube i kanały tematyczne to wbrew pozorom bardzo dobre miejsce do podnoszenia swoich umiejętności marketingowych. Jest to wręcz centrum świata marketingowego, gdzie wielu specjalistów, a także agencji marketingowych prowadzi swoje kanały. Znajdziemy na nich zarówno materiały branżowe, poradniki, studium przypadku, czy transmisje live na żywo często przeprowadzane z ciekawymi gośćmi. Dzięki temu będziemy mogli poznać sytuację panującą w branży marketingowej, jak i nauczyć się konkretnych rzeczy np. obsługi kampanii reklamowych.
Książki branżowe będą z kolei bardzo dobrym rozwiązaniem, jeśli poszukujemy wiedzy z konkretnej dziedziny digital marketingu. Możemy kupić je zarówno w stacjonarnych księgarniach, jak i w księgarniach internetowych. Najczęściej dotyczą one poszczególnych zagadnień, zawierają zweryfikowaną wiedzę, są napisane przez specjalistów, a także skupiają się na danym zagadnieniu w dogłębny sposób. Możemy traktować je zarówno jako podstawę nabywania wiedzy, jak i materiały uzupełniające w zależności od sposobu nauki który preferujemy.
Niezależnie od tego, czy szukamy pracy w branży marketingowej bez wykształcenia, czy właśnie skończyliśmy studia kierunkowe, sytuacja taka zawsze jest mało komfortowa. Dzieje się tak, gdyż nie mamy doświadczenia, a liczne agencje marketingowe poszukują pracowników przede wszystkim z nim. Jak zatem podejść do szukania pierwszej pracy w branży marketingowej?
Przede wszystkim powinniśmy umieć się dobrze sprzedać. Dobry marketingowiec będzie prezentował nienaganny wizerunek dopasowany do rynku. Obowiązkowym elementem jest zatem stworzenie w pełni profesjonalnego CV, które możemy stworzyć w kreatorach internetowych lub zamówić jego wykonanie w agencji pracy, gdzie zajmą się nim specjaliści. Kolejną podpowiedzią jest wysyłanie dużej ilości podań o pracę i przeglądanie wszystkich miejsc, w których, mogą pojawić się ogłoszenia. Powinniśmy zatem sprawdzać wszystkie serwisy ogłoszeniowe, a także specjalne grupy tematyczne w social mediach. Dobrym pomysłem będzie sprawdzanie stron internetowych poszczególnych agencji marketingowych, a także ogłoszeń na portalach branżowych. W tej sytuacji istotną rolę odgrywa ilość, która jest wręcz kluczowym elementem. Miejscem, w którym warto poszukiwać również ogłoszeń związanych z pracą w marketingu, jest LinkedIn. Ten portal społecznościowy jak żadne inne miejsce w sieci stworzony jest wręcz do takich poszukiwań.
Szukając pracy w marketingu bez doświadczenia, szczególnie powinniśmy również celować w staż w agencji reklamowej lub praktykę. Znacznie łatwiej jest wejść do danej firmy poprzez niższe stanowiska, nawet jeśli posiadamy wyższe kompetencje. W takiej sytuacji dobrze poradzimy sobie z powierzonymi nam zadaniami, a dzięki temu będziemy mogli szybko awansować.
Jeśli wiemy, że za jakiś czas będziemy poszukiwali pracy bez doświadczenia, warto je sobie wcześniej wyrobić. Może być to prowadzenie kanału w mediach społecznościowych, realizowanie prostych zleceń jako freelancer z kategorii marketingu, czy wolontariat przy projektach związanych z digital marketingiem. Podczas aplikowania na właściwe stanowisko każda aktywność związana z marketingiem będzie na wagę złota.