Na skróty
Bezpieczeństwo to podstawowy aspekt przygotowania wysokiej jakości strony internetowej, opartej m.in. na zasadach SEO. Jednym z ważniejszych elementów tworzenia witryny transparentnej i w pełni bezpiecznej dla użytkownika jest protokół SSL. Czym jest tego typu standard? W jaki sposób wybrać protokół SSL, który będzie odpowiedni pod stronę internetową przygotowaną w oparciu o WordPress?
Zdj 1. Widzisz kłódkę przy adresie strony? Oznacza to, że ta jest szyfrowana i bezpieczna
Źródło: https://pixabay.com/illustrations/https-website-internet-security-3344700/
Pamiętaj, że pozycjonowanie musi być oparte na przygotowaniu bezpiecznej strony internetowej. Roboty wyszukiwarki Google z automatu wykluczają niezabezpieczone witryny, które mogą stanowić potencjalne zagrożenie dla użytkowników. Wybrana przez Ciebie agencja SEO wykona kompleksowy audyt SEO, w którym wykaże m.in. czy posiadasz odpowiednio wdrożony protokół SSL i czy strona jest zabezpieczona tak, aby nie budzić podejrzeń robotów indeksujących Google.
SSL to specjalny certyfikat internetowy, oparty na standardzie protokołu sieciowego, który używany jest do zabezpieczania połączeń internetowych (na linii odbiorca – serwer i odwrotnie). Jest przyjęty jako standard szyfrowania na stronach www. Dziś praktycznie każda, nowoczesna i oparta o zasady bezpieczeństwa w sieci witryna powinna mieć załączony certyfikat SSL, żeby skutecznie chronić użytkownika przed różnymi rodzajami zagrożenia.
Co oznacza, że SSL „szyfruje dane”? Chroni on przesyłane informacje, uniemożliwiając przechwycenie ich w czasie transportu. Skutecznie zabezpiecza m.in. pliki, loginy, hasła, dane osobowe itp. Szyfruje połączenia z pocztą, loginy i hasła do kont w sklepach internetowych, zabezpiecza serwery FTP przed atakiem hakerskim. Jest niezbędny, jeżeli chcesz budować nawet niewielki serwis, adresowany do sprecyzowanej grupy odbiorców.
Zdj 2. Zasada działania protokołu SSL jest dość prosta. Istotne jest szyfrowanie połączeń w dwie strony
Źródło: https://wiki.dataspace.pl/baza-wiedzy/protokoly/protokol-ssl/
Protokół SSL nie tylko korzystnie wpływa na SEO. Jest wręcz niezbędny, aby jakiekolwiek ruchy optymalizacyjne dały nawet minimalny efekt. Google wręcz narzucało właścicielom stron internetowych konieczność wdrożenia protokołu bezpieczeństwa. Wynika to z faktu dbałości o ochronę danych użytkowników i ich komfort w trakcie korzystania z sieci.
Wyszukiwarka nie chciała promować stron, które mogą być zagrożeniem dla użytkowników. Nie oznacza to faktycznie, że SSL poprawia pozycję witryny w wynikach wyszukiwania. Stanowi jednak fundament, na którym można budować działania SXO (SEO i User Experience).
Jednak pozycjonowanie to niejedyny powód, dla którego należy korzystać z certyfikatów, także na stronach opartych na WordPress.
Wszystko to przekłada się w ostatecznym rozrachunku na pozytywny wizerunek marki, która ma stronę internetową z prawidłowo dobranym certyfikatem SSL. Użytkownicy będą zadowoleni, że nawet mała firma korzysta z nowoczesnych i skutecznych rozwiązań, które zabezpieczają ich dane przed atakami z zewnętrznej strony.
Na rynku dostępnych jest wiele różnych certyfikatów SSL. Cel każdego jest jeden – skuteczne szyfrowanie danych.
Który najbardziej nadaje się do użycia przy stronach opartych na WordPressie? W zupełności wystarczy certyfikat SSL DV. Zapewni on odpowiedni poziom ochrony i kosztuje około 100 złotych rocznie (a niekiedy dodawany jest za darmo do hostingu). Musisz jednak pamiętać, że należy go skonfigurować, podłączając pod odpowiednią domenę i włączając go w panelu administracyjnym.
Jeżeli masz kilka domen lub subdomeny do danej strony, do protokołu warto dokupić zwielokrotnioną certyfikację typu wildcard albo Multi Domain. To zmniejszenie kosztów przy jednoczesnej poprawie wydajności ochrony strony lub stron.
Dziennikarz, copywriter i przedsiębiorca, który działa w branży od ponad 10 lat. Wykładowca Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i licencjonowany konferansjer. Zajmuje się przygotowywaniem eksperckich treści związanych z marketingiem, a w szczególności pozycjonowaniem treści. Praca jest dla niego największą pasją.