Keyword Surfer – czym jest i jak działa ta wtyczka?
3 min
3 min
Na skróty
Większość platform dla pozycjonerów — takich jak Semrush czy Ahrefs — wymaga opłacania comiesięcznej (i nie najtańszej) subskrypcji. Wystarczy jednak trochę poszukać, aby znaleźć w sieci ciekawe narzędzia dostępne zupełnie za darmo. I to właśnie jest przypadek Keyword Surfer — bardzo wygodnej i przydatnej wtyczki do Chrome’a, o które więcej piszemy poniżej. Zapraszamy do lektury!
Keyword Surfer to wtyczka do analizy fraz oraz wyników wyszukiwania w Google bezpośrednio z poziomu SERP-ów. Być może znasz już narzędzie Surfer SEO (na marginesie — stworzone przez polski zespół!); Keyword Surfer to dzieło tej samej, wrocławskiej firmy.
Na dziś wtyczka dostępna jest tylko w wersji dla przeglądarki Google Chrome, choć twórcy nie wykluczają rozszerzenia jej na kolejne przeglądarki.
Keyword Surfer działa w bardzo prosty sposób. Jeśli tylko mamy tę wtyczkę aktywną — przy każdym wpisanym w Google zapytaniu oraz wyświetlających się niżej wynikach otrzymamy kilka dodatkowych informacji.
W pasku wyszukiwania znajdziemy średnią miesięczną liczbę wyszukiwań danego zapytania oraz jego szacunkowy CPC, czyli koszt „za kliknięcie” kampanii Google Ads.
Z kolei przy wynikach wyszukiwania widzimy kolejno:
A obok wyników wyszukiwania Keyword Surfer wyświetla taką tabelkę:
Jak widać, mamy tu po prostu listę fraz powiązanych z naszym pierwotnym zapytaniem wraz z ich liczbą wyszukiwań oraz odsetkiem pokrywających się wyników w SERP-ach.
Co ciekawe, jeszcze do niedawna Keyword Surfer prezentował nieco inny zestaw danych — na przykład szacunkową liczbę wysokiej jakości linków prowadzących do danej domeny albo wykresy korelacji ruchu i liczby linków z pozycją strony w rankingu Google. W najnowszej wersji wtyczki (6.0) ich jednak nie uświadczymy.
Dokładnie tak samo, jak każde inne rozszerzenie do przeglądarki. Wystarczy znaleźć Keyword Surfera w Chrome Web Store (lub po prostu wyszukać w Google) i kliknąć Dodaj do Chrome. Po kilku sekundach wtyczka automatycznie się uruchomi… i od razu będzie gotowa do działania.
Jeśli zechcesz ją później wyłączyć — wybierz menu Rozszerzenia > Zarządzaj rozszerzeniami i przesuń odpowiedni suwak.
Samych opcji konfiguracji wtyczki zbyt wiele nie ma — tak naprawdę można jedynie wybrać kraj, dla którego będą podawane dane dotyczące ruchu.
Pytanie, czy warto w praktyce korzystać z pomocy Keyword Surfera.
Na pewno nie jest to narzędzie, którym można jakkolwiek zastąpić „kombajny” pozycjonerskie pokroju Ahrefs czy Semrush. Keyword Surfer oferuje zaledwie kilka informacji podstawowych informacji, korzystając przy tym z mniej obszernych zbiorów danych i uproszczonych algorytmów do określania ruchu. Stąd też biorą się np. braki danych przy niektórych wynikach wyszukiwania czy niemałe różnice w wielkości szacowanego ruchu, gdy porównamy liczby z Keyword Surfera i, chociażby, Senuto.
Ale jeśli prowadzimy wstępny research i szukamy tylko najważniejszych informacji na temat fraz kluczowych, pod które chcemy pozycjonować stronę? Albo próbujemy „na szybko” porównać wyniki witryny z konkurencyjnymi domenami i sprawdzić, jak często korzystają one z wybranych fraz? Keyword Surfer będzie sporym ułatwieniem, bo podaje wszystkie te informacje „jak na tacy”, prosto z poziomu wyszukiwarki. Przy okazji — to także świetna opcja dla copywriterów oraz osób spoza świata SEO, które nie mają dostępu do profesjonalnych narzędzi pozycjonerskich… lub dopiero szykują się do ich zakupu.
A o innych, też darmowych rozszerzeniach do najpopularniejszych przeglądarek piszemy w nieco starszym tekście na naszym blogu — Najlepsze wtyczki SEO. Już teraz zachęcamy do lektury!
Zawodowy copywriter oraz student psychologii na Uniwersytecie Warszawskim. W świecie marketingu internetowego równie mocno, co chwytliwe (i wartościowe) treści interesuje go dobry design. Gdy nie zajmuje się tworzeniem contentu, odkrywa perełki kina niezależnego i pracuje nad własnymi opowiadaniami.