Jeżeli myślałeś o tym, aby założyć firmowego bloga lub zbudować sklep internetowy — z pewnością słyszałeś o WordPressie. To zdecydowanie najpopularniejsze narzędzie do zarządzania serwisami WWW, które oferuje także całkiem spore możliwości w zakresie budowy stron. Przedstawiamy wady i zalety kreatora stron WordPress — dowiedz się, czy (i kiedy) warto z niego skorzystać!
Kilka słów o WordPressie
WordPress jest systemem zarządzania treścią (CMS), umożliwiającym tworzenie i edycję treści internetowych. Dodajmy — największym i najpopularniejszym tego rodzaju systemem; według raportu Colorlib (WordPress Statistics: How Many Websites Use WordPress in 2023?), w 2023 roku z WordPressa korzystało ponad 800 milionów witryn, co stanowi… 43% wszystkich stron internetowych.
Swoją popularność WordPress zawdzięcza dwóm cechom. Po pierwsze — oparty jest w stu procentach na rozwiązaniach open source, co oznacza, że każdy, kto biegle posługuje się językiem PHP i bazami danych MySQL może ingerować w jego kod źródłowy. Czyli, innymi słowy, dostosowywać go do potrzeb swojego projektu. Dla sprawnego programisty (web developera) WordPress ma do zaoferowania naprawdę wiele — szczególnie w porównaniu z konkurencyjnymi rozwiązaniami, często stawiającymi na prostotę użytkowania kosztem funkcjonalności.
Po drugie — WordPress oferuje bardzo bogatą bibliotekę wtyczek, poszerzających zakres możliwości samego systemu, jak i budowanych na nim stron. Wiele z nich (na przykład Elementor czy WooCommerce) jest bardzo przystępnych nawet dla początkujących użytkowników — tych, którzy nie chcą zagłębiać się w tajniki kodu budowanej witryny. Przy pomocy wtyczek i szablonów WordPressa zbudujesz z łatwością nie tylko prostego bloga, ale także profesjonalnie wyglądającą stronę-wizytówkę swojej firmy, a nawet… platformę e-commerce.
Zdj 1. Przykładowe, proste szablony witryn, które oferuje kreator stron WordPress.
Źródło: 7 Do’s and Don’ts of Picking a WordPress Theme – WP Engine
Kreator stron WordPress — dlaczego warto zbudować w nim swoje miejsce w sieci?
Skoro powiedzieliśmy już o dwóch najważniejszych zaletach WordPressa, warto byłoby wymienić pozostałe:
- zakres funkcjonalności w pełni dostosowany do potrzeb (i umiejętności) użytkownika — zawodowym web developerom kreator stron WordPress pozwala swobodnie modyfikować dostępne motywy i szablony, edytować kod HTML i CSS oraz wdrażać własne skrypty JS; początkujący mogą zaś zapomnieć o „kodowaniu” i zbudować stronę od podstaw metodą drag-and-drop, czyli przeciągając i upuszczając kolejne elementy witryny w edytorze strony;
- możliwość integracji ze wszystkimi największymi (i nieco mniejszymi) usługami — w bibliotece wtyczek WordPress znajdziesz rozwiązania umożliwiające integrację Twojej strony z popularnymi systemami płatności, platformami społecznościowymi czy narzędziami analitycznymi;
- optymalizacja pod kątem SEO — kreator stron WordPress oddaje do dyspozycji kilka rozbudowanych narzędzi wspierających pozycjonowanie — warto tu wymienić np. WP Optimize (zwiększające wydajność działania strony) czy Yoast SEO (analizujące treści pod względem ich czytelności oraz optymalizacji SEO);
- regularne aktualizacje i zaangażowana społeczność — zarówno sama platforma, jak i najpopularniejsze jej wtyczki są na bieżąco aktualizowane i rozwijane w zgodzie z najnowszymi trendami.
Kreator stron WordPress i jego problemy
Mimo swoich niewątpliwych zalet WordPress nie jest systemem idealnym i może przysparzać pewne problemy. Jeżeli mielibyśmy wskazać te najistotniejsze z punktu widzenia początkującego użytkownika, byłyby to:
- fakt, że WordPress jest systemem typu easy to learn, hard to master — o ile z opanowaniem podstawowych funkcji WordPressa nikt raczej nie powinien mieć problemu, tak bardziej zaawansowane funkcjonalności wymagają już wiedzy programistycznej. To niekoniecznie musi być wadą (ponieważ, jak już wspomnieliśmy, w ten sposób WordPress oddaje w nasze ręce niemal pełną kontrolę nad budowaną witryną), ale trzeba o tym wspomnieć;
- konieczność samodzielnej aktualizacji wtyczek — tak, aby były ze sobą kompatybilne oraz posiadały niezbędne zabezpieczenia (wtyczki WordPressa często są celem ataków hakerskich);
- nie najlepsza wydajność stron — czyli problem, z którym borykają się wszystkie kreatory stron. Kod witryny zbudowanej w WordPressie nigdy nie będzie zoptymalizowany równie dobrze, jak kod przygotowany „od zera” przez doświadczonego web developera. Problem jest tym poważniejszy, im więcej wtyczek i dodatków wykorzystamy przy tworzeniu strony. Oczywiście, optymalizacja na wysokim poziomie zawsze jest możliwa do osiągnięcia — ale wymaga to sporo pracy.
Kiedy warto zdecydować się na WordPressa?
Odpowiedź na to pytanie jest trudniejsza, niż mogłoby się wydawać. Bo tak — z jednej strony kreator stron WordPress wydaje się być wręcz idealnym rozwiązaniem dla początkujących (i średniozaawansowanych), ale z drugiej — przy bardziej skomplikowanych projektach na pierwszy plan wysuną się jego ograniczenia (czyli przede wszystkim problemy z wydajnością witryny oraz optymalizacją kodu).
Z pewnością możemy polecić WordPressa wszystkim blogerom — tym, którzy prowadzą swoje osobiste blogi, jak i tym odpowiedzialnym za treści firmowe. Koniec końców, to właśnie z myślą o nich WordPress oryginalnie powstał. To także bardzo dobre rozwiązanie dla właścicieli małych i średnich biznesów, chcących zbudować prostą (ale atrakcyjną wizualnie i dobrze pozycjonującą się) stronę firmową — składającą się z podstawowych podstron. Wreszcie — WordPress może sprawdzić się także przy projekcie niedużego e-commerce.