Planując działania marketingowe w mediach społecznościowych, firmy najczęściej koncentrują się na Facebooku, Instagramie i ostatecznie YouTube oraz TikToku. Okazuje się, że równie ważne jest prowadzenie marketingu na Linkedinie, zwłaszcza w kontekście employer brandingu. Co warto wiedzieć na ten temat?
Na czym polega marketing na Linkedin?
Linkedin jest jednym z najpopularniejszych serwisów społecznościowych na świecie, chociaż posiada on nieco inne funkcje niż Facebook i Instagram. Użytkownicy zakładają konta na Linkedin, aby znaleźć pracę lub też wypromować samych siebie jako godnych zaufania i doświadczonych pracowników, przedsiębiorców lub freelancerów. Użytkownikami portalu są zarówno właściciele firm, jak i dyrektorzy, a także specjaliści, influencerzy i niezależni eksperci. Na Linkedin można prowadzić swoją stronę firmową i w ten sposób zdobywać obserwatorów, zwiększać zasięg marki, a także sprzedawać pośrednio swoje produkty i usługi. Na portalu można wybierać spośród kilku form reklamowych:
- teksty reklamowe, które powinny wzywać użytkowników do działania,
- wiadomości sponsorowane, wysyłane do potencjalnych klientów,
- reklamy dynamiczne,
- linkowanie do swojej witryny internetowej.
Warto zaznaczyć, że marketing na Linkedin opiera się przede wszystkim na treściach. Ważne, aby content był specjalistyczny, ekspercki, związany z zainteresowaniami odbiorców. Dobrze opisać informacje o ofercie marki, case study, newsy branżowe, a także ciekawe artykuły.
Czym jest employer branding?
Marketing na Linkedin można przede wszystkim powiązać z employer brandingiem, a więc budowaniem renomy firmy jako dobrego i uznanego pracodawcy. Im lepszy jest wizerunek pracodawcy, tym większa szansa na to, że firmą zainteresują się prawdziwe talenty, specjaliści z danej dziedziny, a także osoby doświadczone. W tym kontekście szczególne znaczenie ma budowanie relacji z kandydatami oraz obecnymi pracownikami, właśnie na Linkedin. Na platformie warto więc poruszać tematy branżowe, opisywać case studies, a także tworzyć ciekawe historie na temat sukcesów. Dodatkowo spore znaczenie ma rekrutacja z poziomu Linkedin. Wystarczy poszukać odpowiednich kandydatów, a następnie się z nimi skontaktować. W ten sposób można znaleźć bardzo utalentowanych pracowników. Do najważniejszych informacji, które można zamieszczać na stronie firmowej na Linkedin, należą:
- inspirujące historie, dotyczące własnej marki lub innych, a także pracowników firmy,
- oferty pracy oraz opis korzyści, związanych z zatrudnieniem w firmie,
- opis tego, czym zajmuje się przedsiębiorstwo, stworzenie także zdjęć oraz filmów,
- chwalenie się pracownikami i ich sukcesami,
- pokazywanie produktów i usług firmy.
W ten sposób można zwiększyć zainteresowanie pracą w firmie oraz zakupem poszczególnych towarów.
Jakie są korzyści z marketingu na Linkedin?
Marketing na Linkedin może znacznie pomóc w promocji firmy. Do najważniejszych korzyści należą:
- znalezienie dobrych pracowników, osób utalentowanych, doświadczonych, ale także stażystów,
- zwiększenie rozpoznawalności marki oraz wysokości sprzedaży,
- nawiązywanie kontaktów z innymi firmami, ale także specjalistami, rekruterami,
- stworzenie sieci kontaktów biznesowych,
- poprawa wizerunku firmy, co ma znaczenie nie tylko w employer brandingu, ale także sprzedaży produktów lub usług,
- dostarczanie potrzebnych informacji, które sprawiają, że użytkownicy mają większą wiedzę.
Marketing na Linkedin nie powinien być więc lekceważony, zwłaszcza w przypadku firm, które często szukają nowych pracowników, zwiększają liczebność swoich zespołów, a także chcą zadbać o jak najlepszy wizerunek. Oczywiście należy pamiętać o tym, że Linkedin to inny serwis niż Facebook, dlatego też treści powinny być do niego odpowiednio dopasowane. Konieczne jest zachowanie profesjonalizmu, poruszanie contentu branżowego, dbanie o dobry wizerunek i tworzenie sieci kontaktów biznesowych. marketing na Linkedin może być więc świetnym rozwiązaniem dla wielu współczesnych firm, także tych mniejszych oraz średnich.