Migracja strony: wszystko co warto wiedzieć przed jej wykonaniem!
3 min
3 min
Na skróty
Ponad 80% klientów rozpoczyna wyszukiwanie produktów przez wyszukiwarki. W tym przypadku widoczność w TOP 5 lub w TOP 10 wyników Google jest bardzo istotnym elementem pozyskania klienta i zwrócenia jego uwagi. Jeżeli przeprowadzisz migrację strony prawidłowo – utrzymasz pozycje lub nawet je poprawisz. Decydując się na „wątpliwych” specjalistów, możesz zaliczyć zdecydowane spadki w wynikach SERP (ang. Search Engine Result Page), co przełoży się na niższe zarobki Twojego biznesu. Nie dopuść do błędów – przeczytaj nasz poradnik na temat migracji strony internetowej!
Migracja strony internetowej to proces, w trakcie którego przenosisz jej zawartość, funkcjonalności oraz dane z jednego środowiska technologicznego do innego. Działa na zasadzie transferu wszystkich niezbędnych elementów, w tym treści, baza danych i ustawienia konfiguracyjne, aby strona mogła funkcjonować w nowym miejscu bez utraty jakichkolwiek danych czy pozycji w wyszukiwarkach.
Zdj 1. Definicja migracji strony WWW.
Źródło: Blog Brightedge.
Istotne typy migracji strony internetowej:
Nieprawidłowo przeprowadzona migracja strony WWW może prowadzić do szeregu negatywnych konsekwencji, wpływając nie tylko na techniczne aspekty funkcjonowania strony, ale również na jej widoczność w sieci oraz odbiór przez użytkowników. Jednym z najpoważniejszych skutków jest utrata efektów pozycjonowania.
Co więcej, problemy z kompatybilnością technologiczną mogą spowodować błędy w działaniu strony, wpływając negatywnie na doświadczenia użytkowników i ich postrzeganie marki. Przerwy w dostępności serwisu, wynikające z nieplanowanych przestojów podczas migracji, również niosą ryzyko utraty zaufania oraz klientów.
Polecana lektura: Jak przenieść stronę na inną domenę?
Zdj 2. Spadki ruchu organicznego w witrynie – rezultaty nieudanej migracji strony WWW.
Źródło: Ubersuggest.
Etapy poprawnej migracji strony WWW:
W pierwszej kolejności należy przeprowadzić szczegółową analizę obecnej struktury strony, zawartości, zależności między danymi oraz konfiguracji. Dzięki temu zaplanujesz migrację w sposób, który zminimalizuje ryzyko utraty danych i funkcjonalności.
Sprawdź również: Jak przenieść stronę na inny serwer?
Na tym etapie realizowane są działania zgodnie z przygotowanym planem. Przeprowadzenie migracji wymaga skrupulatnego wykonania następujących zadań, m.in.:
Ważne jest, aby proces ten odbywał się w kontrolowanych warunkach, umożliwiających szybkie reagowanie na ewentualne problemy.
Po zakończeniu migracji niezbędne okaże się przeprowadzenie szeregu działań pozwalających na stabilizację i optymalizację działania strony w nowym środowisku. W tym celu:
Poinformuj również użytkowników o zmianach oraz kontynuuj działania SEO.
Zawodowy copywriter specjalizujący się̨ w tworzeniu artykułów eksperckich dotyczących najważniejszych zagadnień związanych z SEO. Twierdzi, że nieustanne zmiany w tej dziedzinie napędzają go do dalszej pracy, a edukowanie innych pozwala mu wzrastać.