Wbrew temu, co sądzą niektórzy — e-mail marketing wciąż jest jednym z najskuteczniejszych sposobów budowania relacji z klientami. Niezależnie więc, czy prowadzisz własnego bloga, czy sklep internetowy — nad newsletterem warto się zastanowić. W dzisiejszym wpisie pochylimy się nad tym, jak wdrożyć newsletter na WordPress; przedstawimy najbardziej funkcjonalne wtyczki i wyjaśnimy, jak połączyć usługę mailingową z WP.
Jak wybrać wtyczkę do newslettera?
WordPress sam w sobie nie oferuje możliwości stworzenia newslettera — na szczęście do wyboru mamy długą listę zewnętrznych pluginów, które umożliwiają nie tylko stworzenie formularza zapisu, ale także automatyzację kampanii mailingowych oraz pełną kontrolę nad bazą adresów. A przy tym — ich integracja z WordPressem jest wręcz banalnie prosta.
Większość dostępnych wtyczek posiada zarówno darmową, jak i płatną wersję — różniące się oczywiście funkcjonalnością. Przy wyborze radzimy zwrócić uwagę na:
- oferowane opcje kreatora tworzenia formularzy zapisu i wiadomości e-mail, a także łatwość jego obsługi;
- limity wysyłanych maili (dziennie i miesięcznie);
- maksymalny rozmiar bazy mailingowej;
- opcję dzielenia adresów w bazie pod kątem prowadzonych działań (czyli ich segmentacji)
- dostęp do danych analitycznych;
- obecność opcji white-label — czyli wysyłki maili bez znaków wodnych wtyczki;
- dodatkowe integracje (np. z kanałami social media).
Warto też zaznaczyć, że wiele spośród dostępnych wtyczek wymaga dodatkowo połączenia z zewnętrzną platformą dostawcy usługi za pośrednictwem klucza API. Tak jest np. w przypadku popularnego Mailchimp.
Pięć pluginów do tworzenia newsletterów WordPress — nasz wybór
Z całej biblioteki wtyczek i narzędzi, przy pomocy których zbudujemy funkcjonalny, atrakcyjny newsletter, zdecydowaliśmy się wybrać pięć rozwiązań najbardziej godnych polecenia.
- Mailchimp — czyli zdecydowanie najpopularniejsza wtyczka dla WordPressa, jeżeli chodzi o zarządzanie działaniami z zakresu e-mail marketingu. Bardzo elastyczna, oferująca rozbudowane funkcjonalności i bogatą bazę dodatków (np. systemów antyspamowych captcha). W darmowej wersji pozwala wysyłać 10000 maili miesięcznie pod maksymalnie 2000 adresów.
- Newsletter — plugin, który wyróżnia się zarówno swoją intuicyjnością (wspomnijmy chociażby o kreatorze formularzy typu drag-and-drop), jak i… sposobem rozliczania. Newsletter nie nakłada bowiem ograniczeń co do ilości wysyłanych maili; umożliwia wysłanie tylu wiadomości, na ile tylko pozwala dostawca hostingu. W przeciwieństwie do innych rozwiązań nie wymaga także dodatkowej rejestracji.
- Brevo (dawniej SendinBlue) — jedna z bardziej rozbudowanych platform mailingowych, która poza możliwością prowadzenia newslettera oferuje m.in. dostęp do zaawansowanych danych statystycznych, możliwość dowolnej segmentacji bazy adresów i automatyzację kampanii mailingowych.
- Jackmail — pierwsza wtyczka, która wykorzystywała system SMTP — dzięki któremu wysyłane wiadomości nie mogą trafić do spamu, co jest postrachem większości specjalistów od e-mail marketingu. W pełni kompatybilna z zewnętrznymi wtyczkami do tworzenia formularzy (takimi jak Ninja Forms).
- Mailpoet — wtyczka idealna dla początkujących blogerów lub właścicieli małych e-commerce. Wyróżnia się bardzo intuicyjnym interfejsem, długą listą atrakcyjnych szablonów oraz możliwością zarządzania działaniami mailingowymi z poziomu pulpitu WordPress.
Jak dodać (a następnie — skonfigurować) newsletter na WordPress?
Konfiguracja newslettera przebiega dosyć podobnie niezależnie od wybranej przez nas wtyczki. Poniżej przedstawiamy, jak to zrobić za pomocą usług: MailChimp oraz Newsletter.
Uruchamiamy newsletter za pomocą MailChimp
W przypadku MailChimp (jak i większości pozostałych wtyczek mailingowych) konieczna jest nie tylko instalacja samej wtyczki, ale również założenie konta na zewnętrznej platformie. Z tym nikt nie powinien mieć problemu — wystarczy wejść na stronę mailchimp.comi i zarejestrować się, podając podstawowe dane osobowe (lub dane naszej firmy).
W kolejnym kroku możemy przejść do tworzenia listy mailingowej — musimy to zrobić, zanim jeszcze zbudujemy pierwszy formularz zapisu do newslettera. Zebrane adresy mailowe możemy zaimportować z zewnętrznego pliku lub dodać ręcznie (czego w przypadku dużych list oczywiście nie polecamy).
Dopiero potem przechodzimy do WordPressa — w bibliotece pluginów należy znaleźć wtyczkę MailChimp for WordPress (MC4WP), zainstalować ją i aktywować. Klucz, przy pomocy którego połączymy wtyczkę z usługą znajdziemy na naszym koncie na stronie MailChimp, w zakładce API Keys.
Konfiguracji samego formularza również dokonujemy z poziomu WordPressa — w menu wtyczki wybieramy opcję Forms, po czym wyświetli nam się okno kreatora formularzy.
Zdj 1. Kreator MC4WP nie jest trudny do opanowania — powinni poradzić sobie z nim nawet i mniej doświadczeni w obsłudze WordPressa.
Źródło: MC4WP: Mailchimp for WordPress — WordPress
Możemy w nim:
- wybrać pola do zbierania danych, które mają znaleźć się w formularzu;
- określić, jaka wiadomość wyświetli się po zapisaniu do listy mailingowej;
- wybrać listę mailingową, z którą powiążemy dany formularz;
- określić wygląd formularza, na przykład przy pomocy dostępnych motywów.
Po zapisaniu formularza możemy od razu umieścić go na naszej witrynie — wklejając wyświetlony shortcode w wybranym miejscu strony.
Jak dodać newsletter przy pomocy wtyczki Newsletter?
Tworzenie i konfiguracja newslettera będzie nieco łatwiejsze, jeśli skorzystamy z wtyczki Newsletter. W tym przypadku wszystkich czynności dokonujemy z poziomu WordPressa, bez konieczności rejestrowania listy mailingowej w usłudze zewnętrznej.
Po zainstalowaniu dostępnej w bibliotece pluginów wtyczki od razu wyświetli nam się kreator konfiguracji newslettera. W pierwszym kroku określimy dane nadawcy newslettera (czyli nasze), a w kolejnym — wskażemy, jakie dane chcemy zbierać w formularzu. Następnie Newsletter poprosi o podanie swojego adresu mailowego, na który otrzymasz “testową” wiadomość. Jeżeli wszystko okaże się być w porządku — możemy umieścić formularz na stronie.
Formularze tworzone przy pomocy wtyczki Newsletter działają jako widżety — można je umieścić np. w menu bocznym strony lub w jej stopce, w zależności od potrzeb. W menu WordPressa zajrzyj do zakładki Wygląd, a następnie Widżety. Z listy zainstalowanych widżetów (wtyczek) wybierz blok Newsletter i przeciągnij go na obszar strony, w którym chcesz umieścić formularz.
Newsletter oferuje również opcje zarządzania listą mailingową oraz konfiguracji treści samych biuletynów — znajdziesz je w zakładce Newsletter > Kokpit.
Zdj 2. A tak prezentuje się kokpit wtyczki Newsletter.
Źródło: How to Send Email Campaigns with WordPress Newsletter Plugin — Blocksy
Newsletter na WordPress? Nic trudnego
Dzięki możliwościom, jakie oferują najpopularniejsze pluginy do WordPressa, stworzenie atrakcyjnego i funkcjonalnego formularza zapisu do newslettera może być bardzo proste. Połącz go ze skuteczną strategią SXO — a Twoja lista mailingowa szybko zapełni się nowymi adresami.