Na skróty
Wbrew temu, co sądzą niektórzy — e-mail marketing wciąż jest jednym z najskuteczniejszych sposobów budowania relacji z klientami. Niezależnie więc, czy prowadzisz własnego bloga, czy sklep internetowy — nad newsletterem warto się zastanowić. W dzisiejszym wpisie pochylimy się nad tym, jak wdrożyć newsletter na WordPress; przedstawimy najbardziej funkcjonalne wtyczki i wyjaśnimy, jak połączyć usługę mailingową z WP.
WordPress sam w sobie nie oferuje możliwości stworzenia newslettera — na szczęście do wyboru mamy długą listę zewnętrznych pluginów, które umożliwiają nie tylko stworzenie formularza zapisu, ale także automatyzację kampanii mailingowych oraz pełną kontrolę nad bazą adresów. A przy tym — ich integracja z WordPressem jest wręcz banalnie prosta.
Większość dostępnych wtyczek posiada zarówno darmową, jak i płatną wersję — różniące się oczywiście funkcjonalnością. Przy wyborze radzimy zwrócić uwagę na:
Warto też zaznaczyć, że wiele spośród dostępnych wtyczek wymaga dodatkowo połączenia z zewnętrzną platformą dostawcy usługi za pośrednictwem klucza API. Tak jest np. w przypadku popularnego Mailchimp.
Z całej biblioteki wtyczek i narzędzi, przy pomocy których zbudujemy funkcjonalny, atrakcyjny newsletter, zdecydowaliśmy się wybrać pięć rozwiązań najbardziej godnych polecenia.
Konfiguracja newslettera przebiega dosyć podobnie niezależnie od wybranej przez nas wtyczki. Poniżej przedstawiamy, jak to zrobić za pomocą usług: MailChimp oraz Newsletter.
W przypadku MailChimp (jak i większości pozostałych wtyczek mailingowych) konieczna jest nie tylko instalacja samej wtyczki, ale również założenie konta na zewnętrznej platformie. Z tym nikt nie powinien mieć problemu — wystarczy wejść na stronę mailchimp.comi i zarejestrować się, podając podstawowe dane osobowe (lub dane naszej firmy).
W kolejnym kroku możemy przejść do tworzenia listy mailingowej — musimy to zrobić, zanim jeszcze zbudujemy pierwszy formularz zapisu do newslettera. Zebrane adresy mailowe możemy zaimportować z zewnętrznego pliku lub dodać ręcznie (czego w przypadku dużych list oczywiście nie polecamy).
Dopiero potem przechodzimy do WordPressa — w bibliotece pluginów należy znaleźć wtyczkę MailChimp for WordPress (MC4WP), zainstalować ją i aktywować. Klucz, przy pomocy którego połączymy wtyczkę z usługą znajdziemy na naszym koncie na stronie MailChimp, w zakładce API Keys.
Konfiguracji samego formularza również dokonujemy z poziomu WordPressa — w menu wtyczki wybieramy opcję Forms, po czym wyświetli nam się okno kreatora formularzy.
Zdj 1. Kreator MC4WP nie jest trudny do opanowania — powinni poradzić sobie z nim nawet i mniej doświadczeni w obsłudze WordPressa.
Źródło: MC4WP: Mailchimp for WordPress — WordPress
Możemy w nim:
Po zapisaniu formularza możemy od razu umieścić go na naszej witrynie — wklejając wyświetlony shortcode w wybranym miejscu strony.
Tworzenie i konfiguracja newslettera będzie nieco łatwiejsze, jeśli skorzystamy z wtyczki Newsletter. W tym przypadku wszystkich czynności dokonujemy z poziomu WordPressa, bez konieczności rejestrowania listy mailingowej w usłudze zewnętrznej.
Po zainstalowaniu dostępnej w bibliotece pluginów wtyczki od razu wyświetli nam się kreator konfiguracji newslettera. W pierwszym kroku określimy dane nadawcy newslettera (czyli nasze), a w kolejnym — wskażemy, jakie dane chcemy zbierać w formularzu. Następnie Newsletter poprosi o podanie swojego adresu mailowego, na który otrzymasz “testową” wiadomość. Jeżeli wszystko okaże się być w porządku — możemy umieścić formularz na stronie.
Formularze tworzone przy pomocy wtyczki Newsletter działają jako widżety — można je umieścić np. w menu bocznym strony lub w jej stopce, w zależności od potrzeb. W menu WordPressa zajrzyj do zakładki Wygląd, a następnie Widżety. Z listy zainstalowanych widżetów (wtyczek) wybierz blok Newsletter i przeciągnij go na obszar strony, w którym chcesz umieścić formularz.
Newsletter oferuje również opcje zarządzania listą mailingową oraz konfiguracji treści samych biuletynów — znajdziesz je w zakładce Newsletter > Kokpit.
Zdj 2. A tak prezentuje się kokpit wtyczki Newsletter.
Źródło: How to Send Email Campaigns with WordPress Newsletter Plugin — Blocksy
Dzięki możliwościom, jakie oferują najpopularniejsze pluginy do WordPressa, stworzenie atrakcyjnego i funkcjonalnego formularza zapisu do newslettera może być bardzo proste. Połącz go ze skuteczną strategią SXO — a Twoja lista mailingowa szybko zapełni się nowymi adresami.
Zawodowy copywriter oraz student psychologii na Uniwersytecie Warszawskim. W świecie marketingu internetowego równie mocno, co chwytliwe (i wartościowe) treści interesuje go dobry design. Gdy nie zajmuje się tworzeniem contentu, odkrywa perełki kina niezależnego i pracuje nad własnymi opowiadaniami.