Reklama klubu fitness w Internecie – poradnik
4 min
4 min
Na skróty
Reklama klubu fitness może się wydawać całkiem prostą sprawą, żeby nie powiedzieć — niepotrzebną. W końcu społeczeństwo chętnie korzysta z tego typu usług, dbając o kondycję i zdrowie. W większych miastach konkurencja jest jednak ogromna, począwszy od osiedlowych siłowni, aż po sieciówki (otwierane również w ramach franczyzy). Jak wyróżnić klub wśród innych oraz zachęcić do zapisów nowych klientów?
Pomijając to, w jaki sposób internauta trafi na Twoją stronę, skupmy się na razie na innej kwestii, a mianowicie na tym, czy strona klubu fitness zawiera wszystkie ważne dla potencjalnego klienta informacje. Cennik, aktualny harmonogram zajęć (jeśli takie są oferowane) oraz zapisy online, możliwość skorzystania z darmowej konsultacji z trenerem, lista pracowników i ich kwalifikacje, aktualizacje (np. dotyczące nowego sprzętu czy otwarcia w święta), etc. — to wszystko to właściwie drobna część tego, co będzie interesować zarówno nowych, jak i stałych bywalców siłowni.
Oprócz tego, dobrze jest także prowadzić bloga, we wpisach skupiając się np. na poprawnych technikach wykonywania ćwiczeń, dobrych praktykach dietetycznych oraz wielu, wielu innych tematach, które będą ciekawe dla odwiedzających. Dobrze zoptymalizowana strona to jednak nie tylko treści, wspomagające pozycjonowanie klubu fitness, ale też prawidłowo działająca wersja mobilna, szybkość ładowania witryny oraz UX. Warto pamiętać, że w Polsce aż 94,1% użytkowników sieci korzysta ze smartfonów, dlatego naprawdę warto zadbać o responsive web design, czyli responsywną, user friendly stronę internetową.
W przypadku mniejszych miast, gdzie konkurencja nie tak duża, jak w Warszawie czy Wrocławiu, często nie trzeba wiele, aby dotrzeć do klientów. Jeśli Profil Firmy w Google jest dobrze uzupełniony, a więc podany jest adres i dodatkowo godziny otwarcia, zakres cen, etc., tyle wystarczy, aby propozycja wyświetliła się po wpisaniu słów kluczowych “siłownia + miasto”. Warto pamiętać także o dodaniu zdjęć oraz o tym, by reagować na komentarze i opinie, pozostawiane przez osoby, które korzystają z Twoich usług. Dzięki temu poprawia się bowiem pozycja w Mapach Google, a firma wyświetlana jest po prostu wyżej na liście. Pozycjonowanie klubu fitness, a konkretnie strony internetowej, w przypadku większych miast wymaga natomiast innej strategii, jednak będzie to bardzo indywidualna kwestia. Wiele zależy bowiem od tego, jakie działania on-site zostały wdrożone.
Na pewno też przyda się określenie USP, czyli unique selling proposition, a więc konkretnych cech, które wyróżniają markę wśród innych. Mogą to być specjalne zajęcia czy sprzęt, niedostępny nigdzie indziej, a także doświadczenie zawodowe trenerów. Dodatkowo należy zadbać o to, by na stronie pojawiały się tzw. frazy long tail, składające się z trzech lub więcej słów. Pozycjonowanie lokalne również będzie bardzo istotne — przede wszystkim zdobywanie opinii oraz kontakt z klientami. Najlepiej, aby były one pozytywne, jednak negatywne komentarze również można przemienić w PR, np. w odpowiedzi zamieszczając informację o konkretnych zmianach, które pod wpływem oceny zostały zmienione.
Kampania Google Ads to bardzo dobry pomysł, jeśli zależy Ci na tym, by szybko dotrzeć do potencjalnych klientów. Jest jednak jeden warunek — reklama klubu fitness musi zostać prawidłowo przeprowadzona. Brzmi to dosyć oczywiście, jednak warto pamiętać, że nie każdy musi radzić sobie z performance marketingiem. Dotarcie do odpowiedniej grupy docelowej w budżecie określonym przez klienta wymaga pewnej znajomości tematu w przypadku tak konkurencyjnej branży. Co jednak może być celem kampanii? Być może zależy Ci na tym, by więcej klientów zapisało się do newslettera, co chcesz połączyć ze specjalną promocją. Na pewno warto reklamować także samo otwarcie, jeśli jeszcze nie działasz na rynku. W przypadku, gdy na Profilu Firmy pojawia się dużo komentarzy, pozytywnie oceniających trenerów, warto by reklama klubu fitness skupiała się na możliwości zarezerwowania jednego darmowego spotkania z pracownikiem siłowni.
Chyba nie trzeba nikogo przekonywać, jak istotna jest aktywność w social mediach — czy to na Facebooku i Instagramie, czy TikToku. Nawet jeśli strona internetowa jest dobrze zoptymalizowana, użytkownicy sieci z pewnością zerkną, jakie treści są udostępniane na jednym z profili lub po to, by zapisać się na wydarzenie otwarte, jeśli takie są organizowane. Warto skupić się na jednym medium — analiza konkurencji oraz stworzenie strategii komunikacji marki będą tutaj bardzo przydatne. Być może na siłowni pracuje charyzmatyczny trener, który może stać się “twarzą” instagramowego profilu lub zdobyć zainteresowanie widowni na TikToku? Dobry pomysł i jego realizacja są tu jednak bardzo istotne, ponieważ odbiorcy szybko wyczują sztuczność, co przełoży się na brak zaangażowania. Na Facebooku warto natomiast skupić się na aktualnościach, takich jak grafik zajęć, godziny otwarcia, nowi pracownicy, promocje, etc.
Aby zapewnić obserwującym konto ciekawe informacje, można publikować posty motywacyjne, a także blogowe wpisy lub krótkie filmiki, pokazujące jak prawidłowo korzystać z maszyn do ćwiczeń. Ze względu na ogromną popularność TikToka również Meta mocno punktuje materiały wideo, starając się dopasować do oczekiwań użytkowników (z różnym skutkiem). Na koniec, nie zaszkodzi także reklama klubu fitness w SM. System promocji na Facebooku (i jednocześnie Instagramie) jest bardzo rozbudowany, zapewniając ogromne możliwości dotarcia do potencjalnych klientów. Jeśli planujesz mocno działać na tych platformach, koniecznie pamiętaj o tym, by do kodu strony dodać Piksel. Jest to narzędzie pozwalające mierzyć skuteczność reklam, analizuje bowiem działania podejmowane przez użytkowników w witrynie. Dzięki temu możliwy jest m.in. remarketing oraz skuteczniejsze targetowanie grup odbiorców.
Opinie są bardzo istotne w przypadku lokalnego pozycjonowania klubu fitness, warto jednak pamiętać także o ich wpływie na podejmowanie decyzji. Warto więc robić wszystko, aby bywalcy siłowni chętnie dzielili się komentarzami, dlaczego tak dobrze korzysta im się właśnie z Twojej siłowni. Za opinie w Google możesz oferować kod zniżkowy na suplementy, do wykorzystania w sklepie (wiele klubów fitness oferuje możliwość zakupu różnych produktów na recepcji), gadżety reklamowe (oczywiście przydatne i pasujące do profilu działalności), czy inne benefity. Dodatkowo, treść komentarzy przyda się również podczas kampanii promocyjnych, a także — jeśli zdecydujesz się na bardziej tradycyjne metody reklamy klubu fitness — na ulotkach czy plakatach.
Podsumowując, pomimo tego, że rynek sportowy jest bardzo konkurencyjny, zarówno działania on-site, jak i marketingowe przynoszą pozytywne efekty. Należy jednak wdrożyć przemyślaną strategię, a nie zaszkodzi również zawsze mieć oko na branżowe trendy, ciekawe akcje promocyjne (nie tylko w Polsce) oraz różnorodne ulepszenia, czy to sprzętowe, czy na stronie internetowej, które zapewnią klientom pozytywny customer expierence.
Absolwentka Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, filolożka języka polskiego i literaturoznawczyni, wkrótce słuchaczka na kierunku User Experience Design. Podstawą wszystkich działań marketingowych jest dla niej dobry research oraz analiza. Kiedy nie zajmuje się tworzeniem contentu, lubi oglądać modernistyczną architekturę i czytać o polskiej sztuce użytkowej PRL-u.