Hosting hostingowi nierówny — osiągi Twojej witryny w znacznej mierze zależą od tego, z jakich rozwiązań korzysta jego dostawca. Szczególnie duże znaczenie ma tu oprogramowanie, na którym oparto serwer WWW — czy jest to Apache, Nginx… a może LiteSpeed, o którym dzisiaj powiemy nieco więcej. Zapraszamy do lektury!
LiteSpeed — najszybszy z serwerów WWW?
LiteSpeed to jeden z najpopularniejszych obecnie serwerów WWW — według W3techs, obsługuje ponad 13% wszystkich stron w sieci. Ta liczba z roku na rok rośnie; administratorzy coraz chętniej zastępują klasyczne rozwiązania (Apache i Nginx) serwerami LiteSpeed.
Jego możliwości są takie same, jak innych serwerów — obsługa zapytań klientów z sieci WWW, przetwarzanie zgromadzonych na fizycznym serwerze plików stron oraz wysyłanie ich do przeglądarki użytkownika.
Wyróżnia się jednak wydajnością i elastycznością; nawet przy niskiej ilości zasobów jest w stanie obsłużyć dziesiątki (!) tysięcy zapytań w ciągu sekundy — co zawsze było zaletą Nginxa — jednocześnie oferując szerokie możliwości konfiguracji — charakterystyczne dla serwerów Apache.
Cała zresztą architektura LiteSpeed czerpie to, co najlepsze z obydwu rozwiązań. Opiera się na funkcjach Apache — mod_rewrite, .htaccess i mod_security — i nieco je upraszcza; zamiast jednak obsługiwać poszczególne zapytania w oddzielnych procesach (co od zawsze utrudnia serwerom Apache skalowanie zasobów przy dużych obciążeniach) — przetwarza je asynchronicznie.
To wszystko — w teorii — powinno przełożyć się na:
- niższe zużycie zasobów systemowych (procesora i pamięci RAM), czyli lekkość;
- możliwość obsługi większej liczby zapytań w tym samym czasie;
- większą stabilność przy dużych obciążeniach serwera
a z perspektywy końcowego użytkownika:
- krótszy czas ładowania strony WWW.
Potwierdzają to także wyniki benchmarków. W teście przeprowadzonym przez jednego z polskich dostawców hostingu — Smarthost — optymalnie skonfigurowany serwer LiteSpeed jest ponad dwukrotnie szybszy niż Apache.
Zdj 1. Trzeba zaznaczyć, że osiągi serwerów WWW zależą w dużym stopniu od optymalnej konfiguracji – co widać w tabli.
Źródło: Czy LiteSpeed jest szybszy od Apache? — Smarthost
Z kolei w testach amerykańskiego Chemicloud — LiteSpeed zdeklasował zarówno serwery Apache, jak i te oparte na Nginx.
Zdj 2 i 3. Na wykresach przedstawiono czas pierwszej odpowiedzi serwera na zapytanie klienta oraz liczbę obsługiwanych zapytań w ciągu jednej sekundy.
Źródło: LiteSpeed vs NGINX vs Apache: Web Server Showdown — Chemicloud
Oczywiście — testy zakładają jednakowe możliwości serwera fizycznego. Gdy porównać szybkość serwerów faktycznie dostępnych w ofertach hostingodawców, rzeczywiste wyniki mogłyby okazać się nieco inne.
Nie zmienia to faktu, że odpowiednio skonfigurowany LiteSpeed w wielu przypadkach będzie najbardziej wydajnym wyborem. Także wtedy, jeśli strona postawiona jest na WordPressie, PrestaShop czy Magento. Dla pierwszej z tych platform przygotowano nawet dedykowaną wtyczkę — LiteSpeed Cache — która pozwala znacząco przyspieszyć pracę serwera i zoptymalizować wykorzystanie zasobów (widać to na przykładzie benchmarku przeprowadzonego przez Smarthost).
Jak skonfigurować wtyczkę LiteSpeed Cache?
O ile konfigurację samego serwera LiteSpeed radzimy pozostawić profesjonalnym administratorom — tak z ustawieniami wtyczki LS Cache powinien poradzić sobie każdy.
Jeżeli korzystasz z WordPressa — zainstalujesz ją, standardowo, z poziomu panelu administracyjnego WP i zakładki Wtyczki.
Gdy już ją aktywujesz, w nowo utworzonej zakładce LiteSpeed Cache znajdziesz kilka opcji które, naszym zdaniem, bez wątpienia warto włączyć.
- Cache — czyli podstawowa funkcja wtyczki. Umożliwia przechowywanie zawartości stron w pamięci podręcznej serwera, co skraca czas przetwarzania i wyświetlania wcześniej już obsłużonych obiektów. Dodatkowo, warto też włączyć opcję zapisu strony w odrębnej pamięci cache dla zalogowanych użytkowników
- Optymalizacja plików multimedialnych — automatycznie konwertująca pliki graficzne na lżejsze formaty — WebP lub AVIF.
- Minifikacja kodu strony — zmniejszająca objętość plików HTML, CSS i JS poprzez usunięcie zbędnych znaków i funkcji.
LiteSpeed Cache stanowi świetne uzupełnienie stojącego po stronie serwera oprogramowania LiteSpeed. Co ciekawe, można ją połączyć także i z innymi rozwiązaniami — na przykład z Apache. Nie wykorzystamy jednak wtedy wszystkich jej możliwości.