Serwer LiteSpeed — co to i jak działa? Jak go poprawnie skonfigurować?
3 min
3 min
Hosting hostingowi nierówny — osiągi Twojej witryny w znacznej mierze zależą od tego, z jakich rozwiązań korzysta jego dostawca. Szczególnie duże znaczenie ma tu oprogramowanie, na którym oparto serwer WWW — czy jest to Apache, Nginx… a może LiteSpeed, o którym dzisiaj powiemy nieco więcej. Zapraszamy do lektury!
LiteSpeed to jeden z najpopularniejszych obecnie serwerów WWW — według W3techs, obsługuje ponad 13% wszystkich stron w sieci. Ta liczba z roku na rok rośnie; administratorzy coraz chętniej zastępują klasyczne rozwiązania (Apache i Nginx) serwerami LiteSpeed.
Jego możliwości są takie same, jak innych serwerów — obsługa zapytań klientów z sieci WWW, przetwarzanie zgromadzonych na fizycznym serwerze plików stron oraz wysyłanie ich do przeglądarki użytkownika.
Wyróżnia się jednak wydajnością i elastycznością; nawet przy niskiej ilości zasobów jest w stanie obsłużyć dziesiątki (!) tysięcy zapytań w ciągu sekundy — co zawsze było zaletą Nginxa — jednocześnie oferując szerokie możliwości konfiguracji — charakterystyczne dla serwerów Apache.
Cała zresztą architektura LiteSpeed czerpie to, co najlepsze z obydwu rozwiązań. Opiera się na funkcjach Apache — mod_rewrite, .htaccess i mod_security — i nieco je upraszcza; zamiast jednak obsługiwać poszczególne zapytania w oddzielnych procesach (co od zawsze utrudnia serwerom Apache skalowanie zasobów przy dużych obciążeniach) — przetwarza je asynchronicznie.
To wszystko — w teorii — powinno przełożyć się na:
a z perspektywy końcowego użytkownika:
Potwierdzają to także wyniki benchmarków. W teście przeprowadzonym przez jednego z polskich dostawców hostingu — Smarthost — optymalnie skonfigurowany serwer LiteSpeed jest ponad dwukrotnie szybszy niż Apache.
Zdj 1. Trzeba zaznaczyć, że osiągi serwerów WWW zależą w dużym stopniu od optymalnej konfiguracji – co widać w tabli.
Źródło: Czy LiteSpeed jest szybszy od Apache? — Smarthost
Z kolei w testach amerykańskiego Chemicloud — LiteSpeed zdeklasował zarówno serwery Apache, jak i te oparte na Nginx.
Zdj 2 i 3. Na wykresach przedstawiono czas pierwszej odpowiedzi serwera na zapytanie klienta oraz liczbę obsługiwanych zapytań w ciągu jednej sekundy.
Źródło: LiteSpeed vs NGINX vs Apache: Web Server Showdown — Chemicloud
Oczywiście — testy zakładają jednakowe możliwości serwera fizycznego. Gdy porównać szybkość serwerów faktycznie dostępnych w ofertach hostingodawców, rzeczywiste wyniki mogłyby okazać się nieco inne.
Nie zmienia to faktu, że odpowiednio skonfigurowany LiteSpeed w wielu przypadkach będzie najbardziej wydajnym wyborem. Także wtedy, jeśli strona postawiona jest na WordPressie, PrestaShop czy Magento. Dla pierwszej z tych platform przygotowano nawet dedykowaną wtyczkę — LiteSpeed Cache — która pozwala znacząco przyspieszyć pracę serwera i zoptymalizować wykorzystanie zasobów (widać to na przykładzie benchmarku przeprowadzonego przez Smarthost).
O ile konfigurację samego serwera LiteSpeed radzimy pozostawić profesjonalnym administratorom — tak z ustawieniami wtyczki LS Cache powinien poradzić sobie każdy.
Jeżeli korzystasz z WordPressa — zainstalujesz ją, standardowo, z poziomu panelu administracyjnego WP i zakładki Wtyczki.
Gdy już ją aktywujesz, w nowo utworzonej zakładce LiteSpeed Cache znajdziesz kilka opcji które, naszym zdaniem, bez wątpienia warto włączyć.
LiteSpeed Cache stanowi świetne uzupełnienie stojącego po stronie serwera oprogramowania LiteSpeed. Co ciekawe, można ją połączyć także i z innymi rozwiązaniami — na przykład z Apache. Nie wykorzystamy jednak wtedy wszystkich jej możliwości.
Zawodowy copywriter oraz student psychologii na Uniwersytecie Warszawskim. W świecie marketingu internetowego równie mocno, co chwytliwe (i wartościowe) treści interesuje go dobry design. Gdy nie zajmuje się tworzeniem contentu, odkrywa perełki kina niezależnego i pracuje nad własnymi opowiadaniami.