Sieć sklepów internetowych rozwinęła się w ostatnich latach w ogromnym tempie. Działalność e-commerce adresowana jest jednak nie tylko dla klientów indywidualnych (w formie tzw. B2C), ale także dla biznesu (w formie sklepu B2B). W jaki sposób założyć tego typu działalność, a później skutecznie ją rozwijać i promować? W kompleksowy sposób odpowiadamy na te pytania.
Zdj 1. Budowanie sklepu B2B to złożony proces. Jakie elementy należy wykorzystać, aby zakończył się on sukcesem?
Źródło: https://pixabay.com/pl/photos/business-technology-miasto-line-5475661/
Czym są sklepy B2B? To różnego rodzaju działalność e-commerce, która udostępnia produkty i usługi z myślą o przedsiębiorcach. Do takich sklepów należą hurtownie (np. stali, drewna, materiałów budowlanych), sklepy z wyposażeniem biurowym, podmioty handlujące usługami reklamowymi czy podobne. Klienci indywidualni nie będą zainteresowani zakupami w sklepach B2B (ze względu na asortyment lub charakter hurtowy zamówienia).
W jaki sposób założyć sklep B2B? O czym należy pamiętać?
Zacznijmy od samego założenia sklepu B2B. Ten formą nie różni się zwykle od sklepów B2C. Musi zawierać opisy produktów, kategorii, kontakt do sprzedawcy, czytelną formę realizacji zakupu, a także prawidłowo skonstruowany regulamin.
Tworząc tekst z myślą o przedsiębiorcach, powinieneś pamiętać o kilku istotnych zasadach z ich punktu widzenia. Na co konkretnie warto zwrócić uwagę?
- Forma płatności dostosowana do potrzeb przedsiębiorców – przedsiębiorcy płacą za zakupy kartą lub e-przelewem, wymagają również faktury (najlepiej w formie elektronicznej). W niektórych przypadkach możesz też wdrożyć system płatności odroczonej (jeżeli masz zaufanie do kontrahentów).
- Możliwość zamówienia wielu sztuk towarów – w przypadku sklepów dla przedsiębiorców, kluczowe są spore zamówienia o charakterze hurtowym (np. nie pojedynczych produktów detalicznych, a wielu paczek jednego towaru). Warto zaproponować klientom rabat na zakup towaru.
- Atrakcyjna cena w stosunku np. do sprzedawców detalicznych – klient biznesowy musi wiedzieć, że zakup hurtowy lub w specjalistycznym sklepie jest bardziej opłacalny niż np. zakup artykułów biurowych w zwykłym markecie.
- Treści specjalistyczne, przeznaczone dla konkretnego, eksperckiego odbiorcy – tworząc treści musisz uwzględnić fakt, że Twoi klienci to eksperci w konkretnej branży i nie należy tłumaczyć im podstaw. Warto wskazywać za to zalety określonych dóbr i cechy wyróżniające je na rynku.
- Czytelny regulamin zwrotu (lub nie) produktów – w przypadku B2B sprzedawca nie jest zobligowany do przyjmowania zwrotów. Niektóre firmy idą jednak na rękę swoim klientom i przyjmują zwroty. Musisz zdecydować, w którą stronę pójdziesz.
Rozwijanie sklepu dla biznesu – najważniejsze kroki
Po założeniu sklepu B2B, należy skupić się na jego rozwoju. Tutaj istotną rolę odgrywają cele jakie chcesz osiągnąć i charakter prowadzonego biznesu. Musisz wiedzieć czy Twoja działalność adresowana jest stricte do przedsiębiorców lokalnych, regionalnych czy np. krajowych. W przypadku, gdy planujesz ekspansję na rynki zagraniczne, przygotuj również wersję strony w obcych językach.
O czym jeszcze należy pamiętać, rozwijając sklepy dla biznesu?
- Określ potrzeby swoich klientów.
- Przygotuj strategię rozwoju, rozpisując w punktach cele i sposób ich realizacji.
- Postaw na skuteczny marketing.
- Pamiętaj o budowaniu pozytywnego wizerunku marki.
- Zadbaj o wysoki poziom obsługi klienta.
Zdj 2. Zwróć uwagę na targetowanie kampanii promocji sklepu dla biznesu, uwzględniając obszar działalności
Źródło: https://pixabay.com/pl/illustrations/biznes-internet-sie%C4%87-technologia-1012761/
Sposoby na skuteczną promocję sklepów B2B
Promocja produktu biznesowego odbywa się przez kanały dotarcia bezpośrednio do danego przedsiębiorcy. Należy uwzględnić przy tym fakt, że konkretna firma zainteresowana jest przekazami w czytelnej i eksperckiej formie, która uwzględni potrzeby danej grupy. Istotne jest wskazanie, jakie korzyści będzie miał dany klient z zakupu określonych dóbr.
Jakie kanały pomogą Ci dotrzeć do odbiorców B2B?
- Marketing bezpośredni – istotna jest rozmowa z klientami. Warto korzystać z ofert targów branżowych, kontaktów, rozmów telefonicznych czy spostrzeżeń wyrażonych w ankietach pozakupowych.
- Digital marketing – szczególnie istotne są np. newslettery, regularny mailing czy reklama w mediach społecznościowych (np. LinkedIn). Swoje zrobią również materiały reklamowe w Facebook Ads czy Google Ads.
- Pozycjonowanie – SEO gra istotne znaczenie w promocji e-commerce dla biznesu. Agencja SEO może określić odpowiednie frazy kluczowe, które wyszukują przedsiębiorcy w Twojej branży. Dzięki temu Twój klient sam Cię znajdzie.
- SXO – pokrewne z optymalizacją. Działania te łączą w sobie elementy SEO oraz dostosowania strony do potrzeb klienta, czyli User Experience (np. formę przyjaznego dokonywania zakupów i wysokiej jakości obsługi klienta).
- Content marketing – publikacja fachowych treści wzmacnia w oczach Twoich Klientów poczucie, że mają do czynienia z prawdziwymi ekspertami w branży.
Pamiętaj, żeby uwzględnić powyższe sposoby w budowaniu strategii marketingowej. Dzięki temu możesz przebić się przez konkurencję w Twojej branży i osiągnąć duże sukcesy sprzedażowe.