Kariera w marketingu

Social Media Manager – kim jest i jakie są jego obowiązki?

3 min czytania

Działalność w mediach społecznościowych to nieodłączny element strategii marketingowej firmy. Żeby była ona skuteczna i przynosiła wymierne korzyści, musi być właściwie prowadzona. To zadanie dla Social Media Managera. Kim jest? Jakie umiejętności musi posiadać? Co wchodzi w zakres jego obowiązków? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w naszym artykule. Zapraszamy.

Kim jest i co robi Social Media Manager?

Jak można się domyślić po nazwie, Social Media Manager to osoba, która trudni się szeroko pojętym zarządzaniem mediami społecznościowymi. To niełatwe zadanie, a profesja ta stawia przed specjalistą wiele wyzwań, którym musi sprostać. Social Media Manager jest osobą łączącą w sobie kreatora treści, stratega i analityka. Główny cel jego działań to przede wszystkim budowanie pozytywnego wizerunku marki oraz angażowanie odbiorców do podejmowania konkretnych działań w świecie online.

Social Media Manager – kim jest i jakie są jego obowiązki?

Źródło: https://pixabay.com/pl/photos/laptop-r%C4%99ka-napisa%C4%87-internet-sie%C4%87-3420932/

Co robi Social Media Manager, aby zrealizować te cele? Kreuje konta firmowe i zarządza publikowanymi na ich łamach treściami. Obsługuje m.in. takie platformy, jak Facebook, Instagram czy LinkedIn. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że praca Social Media Managera nie opiera się wyłącznie na publikowaniu postów. Do najważniejszych obszarów jego działalności, należą:

  • Strategia i planowanie. Specjalista jest odpowiedzialny za kompleksowe opracowywanie i wdrażanie strategii marketingowej, odpowiadającej specyfice każdej platformy.
  • Tworzenie treści. Mowa tu zarówno o tekstach, grafikach, nagraniach video czy relacjach na żywo.
  • Budowanie społeczności. Poprzez publikowane treści, manager angażuje odbiorców m.in. odpowiadając na komentarze czy moderując dyskusję.
  • Reklama i promocja. Specjalista zarządza płatnymi kampaniami reklamowymi, co pozwala zwiększyć zasięgi oraz konwersję.
  • Analiza i optymalizacja. Bieżące monitorowanie skuteczności kampanii, jej optymalizacja i dostosowywanie dalszych działań do uzyskanych danych.
Zobacz  Growth Hacker – opis stanowiska

Warto wspomnieć, że Social Media Manager ma wiele możliwości zatrudnienia. Może pracować jako jeden z elementów wewnętrznego działu marketingowego firmy, w agencji obsługującej różne marki, ale również jako niezależny specjalista (freelancer).

Social Media Manager – obowiązki na tym stanowisku

Skuteczne działania na platformach społecznościowych to nie lada wyzwanie. Duża liczba kont firmowych, ciągłe dążenie do wyróżniania się na tle konkurencji, ogromna ilość kampanii reklamowych – zdecydowanie można się w tym pogubić. Dlatego zamiast walczyć z przysłowiowymi wiatrakami, lepiej skorzystać z pomocy specjalisty w tej dziedzinie, jakim jest właśnie Social Media Manager. Obowiązki na tym stanowisku obejmują kompleksowe zarządzanie mediami społecznościowymi, w tym m.in. analizę konkurencji, tworzenie treści, prowadzenie kampanii reklamowych, śledzenie najnowszych trendów, obsługę rozmaitych programów i raportowanie. Z uwagi na to, jak wiele zadań spoczywa na barkach Social Media Managera, musi on dysponować odpowiednią wiedzą i umiejętnościami, aby wykonywać je skutecznie. Z pewnością nie jest to praca dla każdego, a z pozoru trywialne zadania wcale nie należą do łatwych.

Ile zarabia Social Media Manager?

Czy praca Social Media Managera jest w ogóle opłacalna? Takie pytanie zadaje sobie wiele osób, które chciałyby podjąć zatrudnienie w tym zawodzie. Jak można się domyślić, zarobki w branży są zależne od wielu czynników. Przede wszystkim istotna jest forma współpracy. Inne kwoty będą otrzymywać pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę, inne zaś freelancerzy pracujący na własny rachunek. Co więcej to, ile zarabia Social Media Manager, jest uzależnione również od zakresu jego obowiązków, liczby kont, za które odpowiada oraz rodzaju obsługiwanych platform. Mówiąc jednak o konkretach i finansach, na jakie może liczyć Social Media Manager – zarobki, zgodnie z informacjami przedstawionymi na stronie wynagrodzenia.pl, wahają się od 5100 zł brutto do 7350 zł brutto. Czy jest to zatem opłacalne zajęcie? Na to pytanie każdy powinien odpowiedzieć sobie we własnym zakresie. Z pewnością jest jednak ciekawe i nie pozwala się nudzić. 

Zobacz  Zanim kupisz szkolenie z marketingu. Co rozważyć przed?

Autor: Anna Brysz

Zespół Semcore odpowiedzialny za tworzenie wartościowego contentu na temat marketingu internetowego. Część treści tworzymy wspólnie, rozmawiając o nich i pozyskując wiedzę od ekspertów ze wszystkich działów. W artykułach blogowych przedstawiamy między innymi: aktualne informacje dotyczące: SEO, UX, tworzenia i optymalizacji płatnych kampanii reklamowych, zarządzania sklepami internetowymi. Pokazujemy w jaki sposób można samodzielnie dokonać zmian na własnej stronie, przedstawiamy także ważne argumenty przemawiające na korzyść nowoczesnych rozwiązań.

Udostępnij

Oceń tekst

Średnia ocen 0 / 5. Liczba głosów: 0

Brak głosów - oceń jako pierwszy!

Zapytaj o ofertę SEO
Dołącz do newslettera
Powiązane artykuły Najnowsze Popularne

Zbuduj Twój potencjał SEO

Skonsultuj z nami Twoją sytuację w wyszukiwarce. Porozmawiajmy o Twoich celach i możliwościach współpracy