Na skróty
Tworzeniem stron internetowych można zajmować się profesjonalnie lub hobbystycznie, aby poszerzać swoją wiedzę i doskonalić umiejętności. W obu przypadkach warto zastosować rozwiązania, które ułatwią i przyspieszą pracę. Jednym z nich są specjalne biblioteki umożliwiające automatyzację wielu procesów. Oto 10 praktycznych narzędzi, z których korzystam najczęściej.
Zanim szczegółowo opiszemy wszystkie przydatne biblioteki do tworzenia stron www, warto najpierw wyjaśnić, czym właściwie są. To zewnętrzne pliki, które zawierają gotowe do wykorzystania funkcje pozwalające na realizację określonych zadań. Większość tego typu narzędzi bazuje na języku JavaScript. Niemniej można znaleźć też rozwiązania stosujące CSS czy inne języki.
Wiele osób zastanawia się, jakie są różnice między biblioteką a frameworkiem. Przeważnie trudno jednoznacznie wskazać, w którym momencie kod źródłowy przechodzi z jednej postaci w drugą. Wynika to z faktu, że jest on często rozbudowywany. Jednak warto przy tym pamiętać, że framework to pewnego rodzaju szkielet, kompleksowy system, za pomocą którego programista może stworzyć witrynę. Z kolei biblioteka programistyczna to zbiór funkcji gotowych do wykorzystania, aby zrealizować wybraną część procesu (dotyczą konkretnych problemów i zagadnień). Często tego typu narzędzie porównuje się np. do sklepu z meblami.
Dlaczego wiele osób korzysta z bibliotek? Jedną z ich największych zalet jest oszczędność czasu. Ponadto dzięki nim możemy się nauczyć, w jaki sposób działają poszczególne funkcje, nawet gdy nasza wiedza z zakresu programowania nie jest na najwyższym poziomie. Nie bez znaczenia jest to, że dostępnych jest sporo bibliotek open source. Można je swobodnie wykorzystywać do realizacji własnych projektów, bez obaw o mocne ograniczenia licencyjne czy ponoszenie dużych kosztów (zwykle ich nie ma lub są minimalne). Poniżej znajdują się krótkie opisy popularnych bibliotek, które przydają się podczas tworzenia stron internetowych.
Przygotowane zestawienie prezentuje narzędzia, które są dostępne za darmo. Można z powodzeniem wykorzystywać je także w celach hobbystycznych.
1. Knockout
Knockout jest biblioteką języka JavaScript, za którą odpowiada Steve Sanderson, pracownik firmy Microsoft. To narzędzie z interaktywnymi samouczkami, dokumentami interfejsu API i wieloma innymi praktycznymi rozwiązaniami jak testowanie na żywo dostępnych przykładów. Bibliotekę wydano na licencji MIT, za jej pomocą można m.in. tworzyć rozbudowany interfejs użytkownika.
Zaletą Knockout jest współpraca z dowolnym serwerem, poza tym działa z każdą przeglądarką, również starszą. To mała i lekka biblioteka, która umożliwia łatwe powiązanie elementów DOM z danymi modelu przy użyciu czytelnej, zwięzłej składni. Co więcej, zapewnia automatyczne odświeżenie interfejsu użytkownika przy wprowadzaniu zmian.
2. React.js
Kolejna biblioteka języka JavaScript, czyli React.js, daje możliwość tworzenia rozbudowanego interfejsu za pomocą niewielkich elementów. Za stworzenie tego narzędzia odpowiedzialny jest jeden z pracowników Facebooka, Jordan Walke. Znacząco ułatwia ono przygotowywanie dynamicznych witryn. Poza tym React.js umożliwia korzystanie także z innych bibliotek czy frameworków, jeśli pojawi się taka potrzeba.
Obecnie narzędzie znajduje zastosowanie na wielu popularnych stronach. Poza wspomnianym Facebookiem będzie to również m.in. Instagram, PayPal i Gamepedia. Najważniejsze atuty React.js to głównie: szybkość implementacji, stabilność kodu oraz możliwość ponownego wykorzystania wybranych elementów na innym poziomie.
3. jQuery
Niewielka, a jednocześnie szybka biblioteka jQuery oferuje wiele ciekawych funkcji. Bazuje na JavaScript i jest na bieżąco aktualizowana. Z tego rozwiązania także korzysta wiele znanych stron, do których należą choćby LinkedIn, Amazon czy Wikipedia. Ułatwia manipulowanie różnymi elementami w dokumencie HTML oraz stosowanie AJAX, czyli Asynchronous JavaScript and XML.
Biblioteka jQuery przyspiesza pracę, ponadto na jej podstawie pojawia się sporo ciekawych, gotowych dodatków do stron. Doceniło ją wielu programistów, a wpływa na to m.in. proste działanie. Z uwagi na dużą liczbę użytkowników w razie potrzeby można szybko uzyskać cenne porady i wskazówki.
4. Preact
Preact, czyli biblioteka stworzona przez Jasona Millera w 2013 roku, wyróżnia się przede wszystkim niewielkim rozmiarem. Cechuje ją również wydajność i prosta składnia kodu. To narzędzie bazujące na JavaScript, korzysta z niego m.in. Uber. Wiele osób traktuje je jako dobrą alternatywę dla React.js.
Biblioteka jest regularnie rozbudowywana dzięki zaangażowanej społeczności. Zapewnia sporo funkcji i ma dobrą dokumentację. Niektórzy narzekają, że trudno jest znaleźć sprawdzony, merytoryczny kurs Preacta. Niemniej wyjaśnienie wszystkich podstawowych kwestii można z łatwością odszukać zarówno w dokumentacji, jak i na forach czy grupach poświęconych temu narzędziu.
5. retina.js
Za pomocą biblioteki retina.js można z łatwością wstawić na stronę obrazy mające wysoką rozdzielczość, które będą przystosowane do wyświetlaczy Retina (a więc tych wykorzystywanych do produkcji sprzętów Apple). Podczas wczytywania witryny przez przeglądarkę skrypt sprawdza elementy graficzne i to, czy na serwerze są ich odpowiedniki w dostatecznie wysokiej rozdzielczości. Jeśli tak, retina.js pobiera je i wyświetla użytkownikowi na ekranie.
Dlaczego ta biblioteka jest przydatna? Znacząco ułatwia przygotowanie strony internetowej, która będzie kompatybilna z urządzeniami wyposażonymi w wyświetlacz Retina. Dzięki temu można uniknąć problemów z plikami graficznymi.
6. FullPage.js
Do witryn typu one page dobrze sprawdza się FullPage.js. To biblioteka, która pojawiła się w 2013 roku i na bieżąco jest aktualizowana. Pomaga w tym aktywna społeczność często korzystająca z tego narzędzia. Zostało ono zaprojektowane w taki sposób, aby jego użycie nikomu nie sprawiało problemów.
FullPage.js zapewnia dostęp do wielu przykładów i bogatej dokumentacji. W razie potrzeby można liczyć na wsparcie i cenne wskazówki użytkowników. To praktyczna biblioteka, za sprawą której przygotowanie efektownie wyglądającej strony nie stanowi dużego problemu. Jej dodatkową zaletą jest dobre działanie na tabletach.
7. Leaflet
Leaflet to biblioteka JavaScript, która przydaje się podczas tworzenia interaktywnych map na strony. Są dostosowane do urządzeń mobilnych, a to ułatwia przygotowanie witryny odpowiadającej wymogom SEO. Istotne jest to, że biblioteka nie waży zbyt dużo i oferuje wszystkie funkcje mapowania, jakich może potrzebować programista.
Cechy charakterystyczne dla Leaflet to nieskomplikowana obsługa, prostota i wydajność. Narzędzie jest bardzo użyteczne, a w razie konieczności można je rozszerzyć przy użyciu różnorodnych wtyczek. Na uwagę zasługuje też dopracowany interfejs API i dostęp do rozbudowanej dokumentacji. Mniej doświadczeni użytkownicy mogą skorzystać z samouczka lub przewodnika szybkiego startu.
8. Parsley
Biblioteka Parlsey służy do walidacji formularzy. W sposób automatyczny wykrywa zmiany w polach, a ponadto dynamicznie je sprawdza. Narzędzie jest mocno skoncentrowane na UX oraz UI. Do tego poddaje się je wielu testom, aby zyskać pewność, że będzie działać na każdej przeglądarce. Użytkownicy mają do dyspozycji sporo przykładów oraz dokumentację.
Parsley zapewnia dostęp do łatwych w użyciu, wbudowanych funkcji. Aktywna społeczność pomaga w rozwiązywaniu problemów i rozwiewaniu wątpliwości, przyczynia się też do rozwoju biblioteki. Narzędzie jest bardzo rozbudowane.
9. Anime.js
Lekka, a jednocześnie praktyczna biblioteka Anime.js pozwala na tworzenie animacji w JavaScript. Wspiera każdą nowoczesną przeglądarkę oraz oferuje prosty interfejs API. Na oficjalnej stronie narzędzia można znaleźć bogatą dokumentację, jak również przykłady, dlatego rozpoczęcie pracy nie sprawia dużych trudności.
Za pomocą Anime.js użytkownik może animować niemal wszystko, co zechce. Zrealizuje nawet bardziej złożone projekty. Biblioteka jest intuicyjna w obsłudze, jej konfiguracja także nie jest problematyczna.
10. Google Fonts
W nadawaniu witrynie charakteru pomaga Google Fonts. Jak sama nazwa wskazuje, jest to biblioteka z czcionkami gotowymi do użycia na stronie internetowej. Pozwala na poznawanie oraz testowanie wielu możliwości i to w ponad 135 językach. Każda dostępna w kolekcji pozycja została sprawdzona przez projektantów i innych pracowników Google. Narzędzie umożliwia przygotowywanie własnych katalogów i dzielenie się nimi z innymi.
Biblioteka Google Fonts jest bardzo użyteczna i do tego całkowicie darmowa. Znacząco ułatwia wyszukanie ciekawej czcionki, która zmieni wygląd strony. Oczywiście trzeba przy tym pamiętać, że nie wszystkie propozycje obsługują polskie znaki. Niemniej jest to dobre źródło inspiracji.
Biblioteka programistyczna to narzędzie, które często znacząco ułatwia pracę nad witryną. Oczywiście żadna nie jest pozbawiona wad, niemniej w internecie jest wiele zróżnicowanych narzędzi, dlatego możliwe jest znalezienie takiego, który jest dostosowany do indywidualnych potrzeb. Biblioteki dają dostęp do przydatnych funkcji, można je z łatwością zastosować na swojej stronie www.
Warto też pamiętać, aby z tego typu narzędzi korzystać rozsądnie. Zdarza się, że nie wiemy do końca, w jaki sposób dana biblioteka została zaimplementowana. Tym samym nie można mieć pewności, jak wpłynie na projekt. Ponadto każde kolejne dodawane rozwiązanie spowalnia prędkość działania witryny. Niemniej biblioteka programistyczna sprzyja eksperymentowaniu i rozwijaniu swoich umiejętności, dlatego nie należy jej całkowicie unikać.