XAMPP vs WampServer – jakie są różnice i który system wybrać?
3 min
3 min
Na skróty
Chcesz zainstalować stronę w środowisku lokalnym, na komputerze z systemem Windows lub innym? Dzięki temu możesz np. testować nowe funkcje systemu WordPress, uczyć się programowania czy też utworzyć witrynę, zanim pokażesz ją użytkownikom online. Potrzebujesz do tego odpowiedniego oprogramowania serwerów. Należą do nich m.in. XAMPP i WampServer. Sprawdź, jak działają i jakie są różnice między nimi.
Najprościej mogę napisać, że masz tutaj do czynienia z darmowymi serwerami, dzięki którym możesz obsługiwać strony internetowe na różnych platformach – nie tylko na Windowsie, ale również Linuxie czy OS X, jak to ma miejsce w przypadku XAMPP. WampServer jest jego konkurentem, ale skierowanym głównie do użytkowników systemu Windows. W obu przypadkach są to rozwiązania, które nie narażają Cię na koszty, są dosyć łatwe w obsłudze. Natomiast po przetestowaniu oceń, które Ci bardziej odpowiada.
Możesz trafić na różne opinie o tych technologiach. Obie mają zwolenników i przeciwników. Wraz z nimi otrzymujesz pakiet komponentów i innych niezbędnych elementów, których potrzebujesz, aby móc lokalnie prowadzić strony. Dowiedz się więcej.
Taka instalacja jest świetnym środowiskiem testowym, które nie ma wpływu na witrynę, znajdującą się online. Ma to różne zastosowania. Często programiści wykorzystują instalację lokalną, np. systemu WordPress, do tworzenia motywów i pluginów. To bardzo dobre rozwiązanie dla początkujących projektantów stron, którzy nie muszą inwestować w hosting, mogą się uczyć budowania witryn w środowisku lokalnym. Serwis, który utworzysz na swoim komputerze nie jest oczywiście widoczny dla kogokolwiek w sieci – mogą go zobaczyć wyłącznie użytkownicy Twojego sprzętu. W kolejnym kroku, kiedy masz już witrynę gotową do publikacji, możesz już zainwestować w serwer i przynieść serwis. Wcześniej jednak dowiedz się więcej o XAMPP i WampServer. Czym się różnią i które z nich warto wybrać?
Zanim wymienię różnice, wspomnę o tym, co łączy te technologie. Po pierwsze to rozwiązania open source, czyli oparte na otwartym kodzie źródłowym. Możesz z nich korzystać bezpłatnie i dowolnie modyfikować. Są one wciąż rozwijane przez dużą społeczność internautów. To rozwiązania skalowalne – możesz z nich korzystać nawet przy dużej skali projektu. Obie technologie obsługują różne języki oprogramowania, a także zapewniają narzędzia, które ułatwiają zarządzanie serwerem i aplikacjami. Ponadto są wieloplatformowe, tzn. możesz z nich korzystać na różnych systemach operacyjnych. A czym się różnią?
Wprawdzie są wieloplatformowe, ale jednak Wamp jest stosowany głównie w środowisku Windows. Natomiast XAMPP może być użytkowany na różnych platformach – choćby Linux i Mac. I tak naprawdę to ta najważniejsza różnica.
W przypadku XAMPP na pewno trzeba wspomnieć prostotę użycia – nawet dla początkujących użytkowników – i wsparcie dużej społeczności. Dzięki tej społeczności odpowiedzi na wiele pytań i rozwiązania problemów znajdziesz w sieci. Ale z drugiej strony za wadę można uznać ograniczone wsparcie techniczne. Jeśli chodzi o Wamp, trzeba zwrócić uwagę na łatwość instalacji – poradzisz sobie z tym nawet bez dużej wiedzy technicznej. Natomiast minusem jest ograniczona skalowalność – mogą pojawić się problemy w przypadku dużych projektów.
Od czego zatem zacząć? Jednak na początek spróbuj przetestować XAMPP, gdyż to uniwersalny zestaw technologii serwerowych, działających na różnych platformach. Poza tym obejmuje dodatkowe narzędzia, takie jak phpMyAdmin i OpenSS. Natomiast dopiero w czasie użytkowania możesz ostatecznie ocenić, które rozwiązanie Ci bardziej odpowiada.
Przedsiębiorca związany z branżą SEO od 2004 roku. Tworzy content o tematyce marketingu online, finansów, nieruchomości i podróży. Rozwija własne serwisy tematyczne.