Content Marketing

Zarządzanie treścią w marketingu

3 min czytania
Zarządzanie treścią w marketingu

Treści są jedną z głównych form interakcji z odbiorcami oferty. W ramach działalności marketingowej powstawać może mnóstwo contentu, który wykorzystywany jest do różnych akcji. Dodajesz go na stronie, w social media, wysyłasz newslettery i nie tylko. Sprawdź, na czym polega zarządzanie treścią i jaką rolę odgrywa system CMS

Zarządzanie treścią – na czym to polega?

Content, który powstaje w działalności marketingowej, powinien być spersonalizowany. Należy przygotowywać treści dopasowane do odbiorców, które sprawdzą się w przypadku danej formy komunikacji i zostaną zastosowane w odpowiednim momencie. To ważny element taktyki w działalności przedsiębiorstwa, od którego w wielu przypadkach zależy powodzenie danego przedsięwzięcia. 

Zarządzanie treścią obejmuje proces gromadzenia, dostarczania i wyszukiwania informacji. Termin ten jest zwykle używany w odniesieniu do zarządzania cyklem życia treści cyfrowych, ich utworzenia, przez przechowywanie, aż do usunięcia. Treści mogą obejmować obrazy, wideo, audio i multimedia, a także tekst.

Jak wygląda zarządzanie treściami w firmach?

Firma powinna mieć opracowane wytyczne dotyczące stylu i marki w odniesieniu do treści. Badania potwierdzają jednak, że wiele przedsiębiorstw ma opracowane nawet bardziej złożone założenia. Z raportu Content Marketing Institute wynika, że:

  • 70% respondentów twierdzi, że ich firma ma wytyczne dotyczące stylu i marki w odniesieniu do treści.
  •  53% ma opracowane zasady obiegu treści.
  •  51% stworzyło personę klienta.
  •  50% korzysta z analizy wydajności treści.
  •  33% opracowało mapę podróży klienta.
  •  32% projektuje ustrukturyzowane treści. 

W badaniu uczestniczyło 411 marketerów

Zobacz  SEO & Content Camp

Zarządzanie treścią w marketingu

Źródło: https://www.marketingprofs.com/charts/2017/32719/the-content-marketing-structures-processes-and-tools-most-used-by-brands

Większość marketerów twierdzi, że ich firma ma opracowane wytyczne dotyczące stylu i marki w odniesieniu do treści, a mniej niż połowa przekonuje, że przygotowali bardziej złożone zasady – takie, które obejmują mapę podróży klienta lub strukturę komunikatów. 

Zarządzanie treścią – z jakich etapów składa się proces?

W zależności od celu i organizacji obowiązujące zasady mogą się różnić. Tym samym firma może podejmować inne działania. Oto przykładowe etapy zarządzania treścią:

  • Organizacja – możesz ustalić kategorie treści i ustalić schematy klasyfikacji.
  • Tworzenie – czyli opracowanie contentu i jego przyporządkowywanie do poszczególnych kategorii.
  • Przechowywanie – w przypadku ustalenia zasad w tym zakresie weź pod uwagę łatwość dostępu, dostarczania, bezpieczeństwa i innych czynników zależnie od potrzeb organizacji. Dostęp do treści powinny mieć tylko określone osoby – musisz ustalić, na jakich zasadach to będzie się odbywać. 
  • Przepływ treści, czyli reguły, według których content będzie trafiać do poszczególnych działów i specjalistów. Jakie są ich obowiązki? Co muszą oni oznaczać i opisywać? 
  • Edycja/wersjonowanie – chodzi tutaj o zarządzanie wieloma wersjami treści i kolejnymi zmianami w contencie. 
  • Publikowanie – etap, na którym treść jest dostarczana użytkownikom.
  • Usuwanie/archiwizacja – ostatni krok, w którym treści są usuwane lub przenoszone do archiwum.

Zarządzanie treścią w marketingu

Źródło: https://www.techtarget.com/searchcontentmanagement/definition/content-management

Rola systemu CMS w zarządzaniu treścią

CMS, czyli Content Management System (system zarządzania treścią), zdecydowanie ułatwia proces tworzenia, publikowania, edycji czy archiwizowania contentu. Umożliwia tworzenie wpisów, zapisywanie szkiców i ich publikowanie wtedy, gdy przychodzi na to odpowiedni moment. Możesz dzięki nim przygotować content i określić datę dodania w przyszłości – materiał pojawi się, kiedy będziesz, np. na urlopie. 

Zobacz  Jaki rozmiar ma mieć favicon na stronie?

Kolejną zaletą systemów zarządzania treścią jest możliwość automatycznego publikowania contentu w social media. Możesz dodawać wpis, a jednocześnie poinformować o tym we wszystkich profilach w mediach społecznościowych bez konieczności robienia tego ręcznie. Popularne system CMS są zazwyczaj zoptymalizowane pod SEO, dzięki czemu ułatwiają publikowanie treści, która spełnia oczekiwania wyszukiwarki Google. 

Przedsiębiorca związany z branżą SEO od 2004 roku. Tworzy content o tematyce marketingu online, finansów, nieruchomości i podróży. Rozwija własne serwisy tematyczne.

Udostępnij

Oceń tekst

Średnia ocen 0 / 5. Liczba głosów: 0

Brak głosów - oceń jako pierwszy!

Zapytaj o ofertę SEO
Dołącz do newslettera
Powiązane artykuły Najnowsze Popularne

Zbuduj Twój potencjał SEO

Skonsultuj z nami Twoją sytuację w wyszukiwarce. Porozmawiajmy o Twoich celach i możliwościach współpracy