3 sposoby na wykorzystanie Chrome DevTools w SEO
6 min
6 min
Na skróty
Chrome DevTools to cenne narzędzie dla specjalistów SEO umożliwiające dokładną analizę i optymalizację stron internetowych w celu poprawy ich widoczności w organicznych (naturalnych) wynikach wyszukiwania. Z jego pomocą będziesz w stanie zoptymalizować wydajność swojego serwisu, poprawić kod witryny i zwiększyć jej widoczność w SERP-ach (ang. Search Engine Results Page). Przeczytaj ten artykuł i poznaj 3 sposoby na wykorzystanie Chrome DevTools w pozycjonowaniu!
Chrome DevTools jest zestawem narzędzi programistycznych wbudowanych w przeglądarkę Google Chrome. To potężne rozwiązanie ułatwiające analizę, debugowanie i optymalizację stron internetowych pod kątem SXO (ang. Search Experience Optimization). Umożliwia m.in.:
Omawiane narzędzie jest najbardziej przydatne w branży SEO dla marketerów i web developerów.
Zdj 1. Przygotowanie do uruchamiania Chrome Dev Tool.
Źródło: https://developer.chrome.com/docs/devtools/
Aby uruchomić Chrome DevTools:
Zdj 2. Skróty klawiszowe umożliwiające włączenie Chrome Dev Tool.
Źródło: https://developer.chrome.com/docs/devtools/open/
Alternatywnie, możesz otworzyć Chrome DevTools, korzystając z menu przeglądarki. W tym celu wybierz “Plik” lub ikonę trzech kropek w prawym górnym rogu, a następnie przejdź do “Narzędzia deweloperskie” lub “Narzędzia programistyczne”.
Po otwarciu Chrome DevTools będziesz mógł korzystać z różnych zakładek i narzędzi (np. “Elementy”, “Konsola”, “Debugger”, “Sieć”), aby analizować stronę internetową lub aplikację, debugować kod JavaScript, monitorować wydajność i przeglądać zasoby sieciowe.
3 sposoby na wykorzystanie Chrome DevTools w SEO:
Zdj 3. Analiza wydajności strony Chrome Dev Tools.
Źródło: https://developer.chrome.com/docs/devtools/performance/
Wydajność strony internetowej jest bardzo istotna pod kątem SEO, ponieważ wpływa na doświadczenia użytkowników. W celu przeanalizowania czasu ładowania zasobów, identyfikacji opóźnień czy też oceny jakości renderowania serwisu, wejdź w zakładkę “Performance”. Dzięki temu zidentyfikujesz elementy witryny wymagające optymalizacji.
Przy użyciu inspektora elementów (Elements) w DevTools, możesz sprawdzić, czy title oraz meta description zostały poprawnie zdefiniowane i mają odpowiednie wartości. W tym przypadku zweryfikujesz również strukturę HTML serwisu, sprawdzając, czy jest zgodna z zasadami optymalizacji SEO (obejmuje to również semantykę).
Przy użyciu narzędzia “Network” w DevTools, przeanalizujesz żądania i odpowiedzi sieciowe wysyłane przez stronę. Zobaczysz m.in.:
Poprzez optymalizację tych aspektów, poprawisz czas ładowania serwisu, wpływając pozytywnie na kompleksową optymalizację SXO strony (SEO + UX).
Chrome DevTools oferuje wiele przydatnych funkcji i narzędzi, które pomagają web developerom i specjalistom ds. marketingu w analizie, debugowaniu i optymalizacji swoich projektów. Poniżej przedstawiamy szczegóły.
Zdj 4. Inspektor elementów Dev Tools.
Źródło: https://developer.chrome.com/docs/devtools/open/
Możesz tutaj zobaczyć strukturę DOM, eksperymentować z różnymi stylami, zmieniać zawartość elementów i dodawać nowe sekcje. Inspektor elementów służy do przeglądania i edycji kodu HTML oraz CSS na żywo.
Konsola pozwala na interaktywne programowanie JavaScriptu, wyświetlanie błędów i logów, testowanie kodu oraz uruchamianie poleceń w kontekście strony. Rozwiązania konsolowe służą do przeprowadzania różnych operacji (np. zapisywania danych do lokalnego magazynu przeglądarki, wyświetlania informacji o wydajności strony oraz zarządzania siecią).
Umożliwia debugowanie kodu JavaScript w przeglądarce. Istnieje również opcja zatrzymania skryptów, śledzenia wartości zmiennych, dodawania tzw. punktów przerwania oraz analizowania wywołań.
Monitorowanie sieci odpowiada za monitorowanie żądań i odpowiedzi HTTP przesyłanych między przeglądarką a serwerem.
Możliwości:
Zdj 5. Audyty w narzędziu Chrome Dev Tools.
Audytor pomaga w analizie wydajności i dostępności strony internetowej. Wykonuje automatyczne audyty oceniające zgodność z najlepszymi praktykami obejmującymi m.in. dostępność, wydajność oraz optymalizację SEO strony.
Device Emulation pozwala na emulację różnych urządzeń mobilnych i sieci, umożliwiając testowanie responsywności strony i zachowań w konkretnych warunkach.
Można tutaj symulować:
Performance pomaga w analizie wydajności strony.
Możliwości:
Application pozwala na eksplorowanie zasobów związanych z aplikacją internetową. Obejmuje to przykładowo dane przechowywane w przeglądarce (Cookies, Local Storage, IndexedDB), aplikacje PWA (Progressive Web App) oraz możliwość czyszczenia danych.
Narzędzie ułatwiające monitorowanie użycia pamięci przez stronę internetową lub aplikację. Możesz tutaj analizować, jakie zasoby najbardziej zużywają pamięć.
Zdj 6. Wykorzystanie opcji Sensors w Chrome DevTools.
Sensors pozwala na emulację różnych czujników urządzenia (np. akcelerometr, żyroskop, czujnik światła). Jest to przydatne do testowania aplikacji mobilnych lub responsywnych stron internetowych.
Coverage pomaga w analizie pokrycia kodu CSS i JavaScript na stronie. Za pomocą tej funkcjonalności zweryfikujesz, które reguły CSS lub fragmenty kodu JavaScript są używane (lub nie). Na tej podstawie zoptymalizujesz kod, usuwając również niestosowane sekwencje.
Pozwala na emulację różnych prędkości procesora. Jest to bardzo przydatne do testowania wydajności strony w różnych warunkach sprzętowych.
Funkcja Screenshot umożliwia wykonanie zrzutu ekranu całej strony lub jej części. Zapiszesz go w formacie PNG lub wygenerujesz w formie danych URI.
DevTools oferuje narzędzia do analizy i debugowania Service Workerów, odpowiedzialne za obsługę funkcji offline i tła w aplikacjach webowych.
Zdj 7. Emulacja sieci w Chrome Dev Tool.
Źródło: https://www.browserstack.com/guide/how-to-perform-network-throttling-in-chrome
Pozwala na emulację różnych warunków sieciowych (np. przepustowości, opóźnienia i straty pakietów).
Application dostarcza informacje na temat zasobów strony internetowej, m.in.:
Można w tym przypadku przeglądać i analizować te zasoby, a także je wyłączać lub usuwać.
Umożliwia emulację różnych lokalizacji geograficznych. To bardzo przydatna funkcja podczas testowania opcji geolokalizacyjnych w aplikacjach mobilnych lub na stronach internetowych.
Zdj 8. Zdalne debugowanie za pomocą Chrome Dev Tools.
Źródło: https://developer.chrome.com/docs/devtools/remote-debugging/
Umożliwia debugowanie stron internetowych i aplikacji uruchomionych na urządzeniach mobilnych.
Pozwala ustawić punkty przerwania w kodzie JavaScript z warunkiem logicznym. Skrypt zostanie zatrzymany tylko wtedy, gdy warunek będzie spełniony, skutkując bardziej precyzyjnym debugowaniem.
Jest to przydatne, aby zidentyfikować, które reguły CSS wpływają na wygląd konkretnego elementu.
Zdj 9. Otwieranie panelu związanego z nagrywaniem interakcji użytkowników.
Źródło: https://developer.chrome.com/docs/devtools/recorder/
Recording pozwala nagrywać interakcje użytkownika na stronie internetowej. Mogą to być m.in. kliknięcia, nawigacja czy też wypełnione formularze kontaktowe. Opcja ta okazuje się bardzo przydatna pod kątem testowania i debugowania konkretnych scenariuszy w witrynie.
Umożliwia analizowanie animacji CSS i manipulowanie ich parametrami na żywo.
Możliwości:
Chrome DevTools jest niezastąpionym narzędziem dla specjalistów SEO, marketerów oraz web developerów ułatwiającym dokładną analizę i optymalizację stron internetowych. Rozwiązanie to można wykorzystać na trzy kluczowe sposoby:
Stosując omawiane funkcjonalności, możemy m.in. zoptymalizować wydajność, poprawić kod strony i zwiększyć widoczność witryny w organicznych wynikach wyszukiwania.