Frazy z potencjałem – must have skutecznego pozycjonowania stron
6 min
6 min
Na skróty
Spis treści:
Jednym z etapów pozycjonowania jest zwiększanie widoczności fraz, które nie znajdują się na pierwszej stronie wyników Google, ale możliwe jest polepszenie ich pozycji poprzez proste działania optymalizacyjne. To frazy, które znajdują się na miejscach od 11 do 20, czyli są na drugiej stronie wyszukiwania Google. W jaki sposób sprawdzić, jakie frazy Twojej witryny są na tych pozycjach i jakie działania podjąć, aby polepszyć ich widoczność?
Pierwszym krokiem powinno być przefiltrowanie wszystkich fraz, pod którymi witryna jest widoczna w Google, a potem należy wybrać odpowiednie z nich i podjąć działania optymalizacyjne. Jest wiele metod, które pozwalają na znalezienie fraz dla danej strony internetowej. Przedstawiamy płatne oraz darmowe narzędzia, które na to pozwalają.
SEOPilot to jedno z narzędzi, które umożliwia wyselekcjonowanie wszystkich fraz wartych optymalizacji. Po utworzeniu projektu z własną witryną internetową wystarczy wybrać „frazy kluczowe bliskie TOP10”. Wyświetlą się wszystkie słowa kluczowe, które zajmują pozycje od 11 do 20. W widoku dostępna jest także konkurencyjność frazy.
Źródło: seopilot.pl
To kolejny system, który umożliwia weryfikację wielu danych, pomocnych podczas prac pozycjonerskich. Senuto jest płatne, ale gwarantuje mnóstwo możliwości. Jedną z nich jest weryfikacja miejsca wyświetlania się witryny pod konkretną frazą. W celu sprawdzenia, które z nich są słowami kluczowymi z potencjałem, wystarczy przefiltrować według miejsca i ustalić od 11 do 21. Można dowolnie manipulować zakresem i wziąć pod uwagę przy optymalizacji więcej fraz, na przykład do miejsca 30.
Źródło: semstorm.com
Semsorm to następne narzędzie analityczne, które w codziennej pracy wykorzystują pozycjonerzy. Dzięki niemu możesz wykonywać dokładną analizę pozycjonowania Twojej strony, ale też dobrać odpowiednie słowa kluczowe. Raport na temat fraz umożliwi Ci filtrowanie ich według pozycji, ale wskaże również inne istotne dane, jak na przykład potencjalny ruch, jaki możesz uzyskać na dane słowa kluczowe.
Źródło: semstorm.com
GSC jest podstawowym i darmowym systemem do weryfikacji działań na witrynie. Dzięki niemu bezpłatnie możesz monitorować nie tylko pozycję swojej strony na dane frazy, ale także weryfikować takie kwestie jak liczba odwiedzin czy wyszukiwań. Bez GSC nie ma pozycjonowania. Czy warto zatem kupować dostęp do innych narzędzi, skoro Google Search Console da Ci dostęp do tych danych, a jednocześnie nie będzie wymagało nakładów finansowych? Tak, jeśli chcesz skupić się na intensywnym pozycjonowaniu swojej domeny, to korzystanie z innych narzędzi umożliwi Ci także analizę konkurencji oraz badanie wskaźników, których nie zobaczysz na GSC. Jeśli chcesz natomiast sprawdzić frazy z potencjałem na Google Search Console, wystarczy, że posortujesz frazy Twojej witryny od najwyższych pozycji. Możesz wtedy weryfikować wszystkie miejsca słów kluczowych – od pierwszych do ostatnich.
Źródło: https://www.rankranger.com/documentation/search-console-average-position
Frazy z potencjałem, to te, jakie znajdują się na drugiej stronie wyszukiwania Google. Są już bardzo wysoko, bo Top20 to bardzo korzystne miejsce, jednak Twoje produkty lub podstrony nie trafiają do większości użytkowników. Liczne badania wykazały, że odbiorcy treści nie zaglądają na drugą stronę wyszukiwani. Wśród jednych z największych analiz jest badanie BackLinko, która zweryfikowała aż 1801 sesji użytkowników. Co z nich wynika? Jedynie 0,44% użytkowników wchodzi na drugą stronę wyników wyszukiwania. To ważna informacja, obrazująca jak wielkim błędem jest brak optymalizacji podstron, które mają frazy z dużym potencjałem. Są bardzo wysoko, ale nie na tyle, by zainteresować użytkowników. Dlatego też za wszelką cenę warto zadbać o to, aby znalazły się one na pierwszej stronie wyników wyszukiwania. Tym bardziej, że skoro są na drugiej stronie, to już zostały ocenione przez Google jako warte wysokich pozycji. Wystarczy wykonać analizę i sprawdzić jakich elementów brakuje na danej podstronie i w jaki sposób można ją poprawić, aby osiągała jeszcze wyższe pozycje.
Powyższy wykres prezentujący wyniki badań pokazuje, że warto zdobywać nie tylko pozycje w Top10, ale też dążyć do tego, aby podstrona była jak najwyżej. Tylko 9% osób sprawdza dół pierwszej strony wyników wyszukiwania! Dlatego po pierwszej optymalizacji frazy z dużym potencjałem i poprawie jej pozycji, warto znów ją zweryfikować i jeszcze bardziej ją poprawić pod kątem SEO. Dzięki temu można sukcesywnie dbać o jej większą widoczność dla użytkowników. Osoby, które uważają, że nie warto inwestować w SEO, a jedynie Google Ads powinny zainteresować się tym, że jedynie 19% osób wchodzi w reklamy Google w wynikach wyszukiwania. Wielu użytkowników darzy mniejszym zaufaniem wyniki oznaczone jako reklama. To kolejny dowód na to, jak ważne i wartościowe jest pozycjonowanie. Poprawianie pozycji podstron, które można zakwalifikować jako witryny z fazami z wysokim potencjałem, umożliwia łatwe zwiększenie widoczności. Strony będą ściągać coraz większy ruch i staną się najbardziej popularnymi z danej kategorii.
Nie wszystkie frazy z potencjałem są warte optymalizacji. To, że jakieś hasła zyskują pozycje w Google na drugiej stronie wyników wyszukiwania nie oznacza, iż warto jest w nie inwestować. Jak sprawdzić, które z nich należy poprawiać pod kątem wytycznych Google? Warto zweryfikować dwa najważniejsze elementy, są to:
Liczba wyszukań
Dopasowanie do branży
Im większa liczba wyszukań, tym większe zainteresowanie użytkowników internetu na daną frazę. Najpierw wyselekcjonuj więc podstrony, które mają frazy z dużym potencjałem, ale jednocześnie wyróżniają się jak największą liczbą wyszukiwań. Dzięki temu skupisz się najpierw na tych słowach kluczowych, które najbardziej Ci się opłacają. Poprawa ich widoczności zagwarantuje Tobie duży ruch, bo lepsza widoczność podstron odpowiadających na zainteresowania użytkowników przyciągnie ich na Twoje podstrony. Duży ruch podstron będzie jednocześnie dawał moc całej Twojej witrynie. Google zauważy, że podstrony Twojej witryny są odwiedzane przez wielu użytkowników i spędzają oni na nich czas, a więc warto wyróżniać w wynikach wyszukiwania całą Twoją witrynę. To sprawi, że dużo łatwiej będzie Ci osiągać wysokie pozycje na inne frazy, nawet te z największą konkurencyjnością. To ogromny plus, który napędzi pozycjonowanie całej strony i przyniesie Ci duże zyski. Dopiero później możesz zajmować się frazami z mniejszą liczbą wyszukiwań albo…skupisz się na innych frazach z dużym potencjałem. Kiedy tylko Twoje strony z dużym potencjałem trafią do TOP10, w ich miejsce wskoczą inne, równie ważne dla Twojego biznesu. Jednak liczba wyszukań nie jest jedyną kwestią. Zdecyduj się wyłącznie na frazy, które są powiązane z tematyką Twojej strony. Nie będzie dla Ciebie opłacalne optymalizowanie podstron pod frazy, które nie łączą się w żaden sposób z Twoją witryną. Użytkownicy szukając informacji i trafiając na Twoją stronę szybko z niej wyjdą, gdy tylko zobaczą, że nie odpowiada ona na ich potrzeby. To zwiększy współczynnik odrzuceń, który będzie wpływał na całą witrynę i pogorszy jej pozycjonowanie. Poza tym, czy chcesz być wysoko na frazy niezwiązane z Twoim biznesem? Raczej nie, ponieważ są one ewidentnie nieopłacalne. Szczególnie jeśli coś sprzedajesz. Większa liczba wejść na stronę nie przełoży się na konwersję. Podsumowując, najpierw wybierz frazy z dużym potencjałem i podstrony, które się pod nimi kryją, zweryfikuj pod kątem liczby wyszukiwań oraz dopasowania do branży. Jak sprawdzić liczbę wyszukań? Pomoże Ci przy tym każde narzędzie dla SEO, zarówno Senuto, Semstorm, jak i darmowe systemy od Google.
Jak już masz wybrane podstrony, które chcesz optymalizować, to dokonaj szybkiego audytu. Sprawdź:
Zadbaj o szybkość podstrony. Najczęściej wystarczy zmniejszyć rozmiar grafik. Przy okazji sprawdź czy są one ciekawe, interesujące dla odbiorców. Ponadto dodaj od razu opisy alternatywne, które będą związane z frazą z dużym potencjałem. Później zobacz meta opisy i uzupełnij je o słowo kluczowe. Potem zwróć uwagę na treść i w pierwszej kolejności dopasuj nagłówki. H1 i H2 powinny mieć frazę kluczową, może być odmieniona – Google dobrze sobie z tym radzi. Następnie wydłuż tekst, dodając treść, jaka może zainteresować użytkowników. Niech odpowiada na najpopularniejsze pytania, wciąga, interesuje. Podziel tekst także na akapity i zadbaj o dodatkowe nagłówki. Dzięki temu łatwiej będzie czytało się treść, długie ściany tekstu nie zachęcają do zapoznania się z nimi. Potem sprawdź czy w akapitach występuje dana fraza kluczowa. Jeśli jest jej mało, to zadbaj by pojawiała się około raz na 500-800 zzs. Po aktualizacji podstrony nie sprawdzaj jej pozycji co kilka dni, daj czas algorytmom Google. Wystarczy, jak będziesz weryfikować to raz-dwa w miesiącu. Jeśli pozycja podskoczyła, ale nie jest to dla Ciebie satysfakcjonujące, to zadbaj o kolejne elementy strony. Takie optymalizowanie podstron, które posiadają frazy z wysokim potencjałem sprawi, że będziesz zyskiwać coraz lepszą widoczność, potem ruch, a następnie zyski. Warto wdrożyć tę strategię i na niej opierać rozwój strony i biznesu. Oczywiście trafienie na drugą stronę wyników wyszukiwania również wymaga pracy, ale nie powinno się pozostawiać ich bez dodatkowej optymalizacji.
Czy sprawdzasz frazy z potencjałem z Twojej strony? Może masz doświadczenia z poprawianiem ich pozycji poprzez optymalizację? Podziel się swoim zdaniem w komentarzu!