Na skróty
Czym jest szablon strony HTML i jak go zrobić? Dlaczego to tak ważny element każdej witryny? Co warto wiedzieć na ten temat? Przedstawiamy wszystkie najważniejsze kwestie, o których musisz wiedzieć.
Szablon strony HTML to kod strony internetowej, w oparciu o który budowana jest witryna. Jak sama nazwa wskazuje, element ten składa się przede wszystkim z HTML (HyperText Markup Language) oraz CSS (Cascading Style Sheets). Tłumacząc bardzo prosto, CSS opisuje to, jak ma wyglądać HTML umieszczony na stronie.
Najczęściej do tworzenia stron internetowych wykorzystuje się system CMS WordPress. To najpopularniejsze oprogramowanie, które jest proste w obsłudze. Aby zrobić szablon strony HTML w tym systemie, konieczna jest nie tylko znajomość dwóch wspomnianych wcześniej języków, ale także PHP. Bez niego zaprojektowanie własnego szablonu będzie niemożliwe.
Szablon strony HTML pozwala tworzyć nowe podstrony (w tym wpisy blogowe) bez konieczności pojedynczego programowania/projektowania każdego adresu URL. System CMS wówczas buduje podstronę w oparciu o wcześniej ustalony szablon. Wizualnie cała zawartość domeny jest więc spójna.
Szablon strony HTML składa się z sekcji oraz znaczników. Odpowiednio zaprojektowana struktura pozwala wygodniej projektować witrynę, a ostatecznie taki serwis jest znacznie bardziej przejrzysty i komfortowy dla użytkowników. Dodatkowo właściwe zastosowanie znaczników może wpływać na SEO. Jeżeli strona ma przejrzystą strukturę, robot indeksujący wyszukiwarki lepiej „zrozumie” jej zawartość, co ma wpływ na ustalanie rankingu.
Sekcje to główne elementy witryny. Struktura szablonu strony HTML nie zawsze musi być taka sama, jednak istnieje kilka schematów, które należy stosować. Przede wszystkim witryna powinna posiadać nagłówek (<header>), a w wielu przypadkach także stopkę (<footer>). To górna i dolna część serwisów wyświetlana na ekranie komputerów i smartfonów. Z kolei bezpośrednia zawartość konkretnego adresu URL to sekcja <body>. Zależnie od typu strony można także używać znaczników. Do popularnych z nich należą:
Nie musisz stosować wszystkich znaczników. Wybierz te, które będą potrzebne w kontekście projektowanej przez Ciebie witryny.
Aby zrobić szablon strony HTML, warto zaopatrzyć się w odpowiednie oprogramowanie (edytor kodu). Doskonałym przykładem jest Brackets – darmowe narzędzie, domyślnie obsługujące HTML i CSS, a przy pomocy wtyczek pozwala tworzyć i edytować witryny także w PHP czy JS. Oprogramowanie pozwala ręcznie tworzyć szablon strony HTML, który następnie można wyświetlić w lokalnym środowisku (na komputerze, bez konieczności hostowania zasobów). Możesz w ten sposób budować swój szablon strony HTML, a następnie go testować. W sieci dostępne są także inne edytory – możesz więc wybrać odpowiedni, zależnie od własnych preferencji. Ostatecznie tworzenie szablonu HTML będzie wyglądać różnie, zależnie od tego, jaki efekt chcesz uzyskać. Jeżeli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę w tym zakresie, warto kierować się poradnikami, które pozwolą lepiej zrozumieć proces budowania strony internetowej.
Jeżeli chcesz założyć stronę internetową, nie musisz tworzyć ręcznie szablonu HTML. Takie elementy są dostępne za darmo w wielu systemach CMS, np. WordPressie. Wystarczy wybrać ten, który będzie zgodny z Twoimi potrzebami i w oparciu ten element stworzyć własną stronę. Zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że do zbudowania prostej witryny nie potrzebujesz wiedzy z zakresu HTML czy CSS.
Większość szablonów HTML dostępnych w WordPress jest projektowana w taki sposób, aby umożliwić pozycjonowanie strony oraz jej obsługę na urządzeniach mobilnych. Możesz więc nie tylko zaprojektować swoją witrynę, ale także dbać o jej widoczność w wyszukiwarce. Oczywiście poza WordPressem istnieją także inne systemy CMS:
Jeżeli chcesz założyć sklep internetowy, zapoznaj się z tymi systemami CMS:
Wybór konkretnego oprogramowania powinien być uwarunkowany Twoimi potrzebami oraz umiejętnościami pod kątem obsługi takiego systemu. Niektóre wyróżniają się intuicyjną budową i nie wymagają znajomości języków programowania. Inne są skomplikowane i złożone, a do poprawnego funkcjonowania potrzebują zaawansowanych umiejętności.