Pozycjonowanie

Co to semantyczne SEO i na czym polega?

3 min czytania

Semantyka to dziedzina na pograniczu lingwistyki i logiki. Zajmuje się znaczeniem słów, ich sensem i rodzajem komunikatów, które wpływają na późniejszy odbiór wyrażenia. Bada kontekst danego słowa lub zdania, a to – w zależności od wielu czynników – może dawać różne wyniki odbioru określonego słowa. Na bazie semantyki powstało semantyczne SEO. Czym jest? W jaki sposób jest wykorzystywane i jakie daje korzyści?

Co to semantyczne SEO i na czym polega?

Zdj 1. Każde słowo może mieć wiele różnych znaczeń – semantyczne SEO pozwala się do tego dostosować

Rzeczywiste znaczenie pojedynczego słowa niekoniecznie musi odnosić się do jego słownikowego znaczenia. Niekiedy opiera się na kontekście kulturowym, społecznym, wiąże się z wąskim zakresem słownictwa eksperckiego lub tzw. slangu (m.in. używanego przez młodzież). Zadaniem semantycznego SEO jest dostosowanie treści do tych zmiennych, aby trafić do określonych użytkowników i dawać im odpowiedź na wyszukiwane przez nie pytania.

Co to semantyczne SEO i na czym polega?

Zdj. 2. Semantyka to bardzo rozbudowany dział, wpływający na rozwój języka i jego zrozumienie.

Semantyczne SEO – co to jest?

Dzięki analizom semantycznym wyszukiwarka może dawać bardziej precyzyjne wyniki, odpowiadające na potrzeby użytkowników. Bierze pod uwagę m.in. popularność określenia czy potrzebę osoby szukającej. Wpływa na dokładność wyświetlania wyników, pozwalając każdemu użytkownikowi na uzyskanie pożądanego wyniku. 

Semantyczne SEO to optymalizacja treści polegająca na uwzględnienia kontekstu znaczenia różnych słów i zrozumieniu intencji danego użytkownika. Teksty umieszczone na stronie powinny dostarczyć użytkownikowi wszystkich odpowiedzi na zadawane przez niego pytania. Wyspecjalizowana w tym kierunku agencja SEO musi uwzględniać semantykę przy tworzeniu opisów kategorii, opisów produktów oraz w treściach blogowych.  Może być jedną z części składowych SXO (połączenia SEO i UX – user experience).

Zobacz  Agencja interaktywna - czym się zajmuje?

Na czym polega semantyczne SEO? Przykłady

Wyszukiwanie semantyczne dostosowuje wyniki wyświetlające się po wpisaniu danej frazy do potrzeby użytkownika, a także wspiera go w poszukiwaniu odpowiednich informacji. Niekiedy użytkownicy są w stanie określić zaledwie część informacji, a wyszukiwarka musi wiedzieć „o co im chodzi”. Jakie są przykłady wyszukiwania fraz opartych na semantyce?

  • „Dziadek do orzechów w poznańskim teatrze” – tutaj wyszukiwarka nie pokaże sprzętu do rozłupywania orzechów, a wyświetli termin wystawiania legendarnego baletu w Poznaniu.
  • „Pięta achillesowa reprezentacji Polski” – m.in. Google opiera się na znajomości popularnych związków frazeologicznych, dopasowując je do kontekstu pożądanego wyszukiwania. W przypadku wpisania powyższej frazy wyświetlą się treści związane z analizą gry reprezentacji Polski w piłce nożnej i najsłabszego jej gracza w ostatnich tygodniach.
  • „Łakamakafą” lub „bejba” – użytkownicy nie znają często nazw utworów, posługując się ich nazwami potocznymi. Po wpisaniu „Łakamakafą” w Google wyświetla się więc piosenka Bomfunk MC’s – Freestyler, a „bejba” to utwór Blanki pt. Solo.

Wiele wyników semantycznego wyszukiwania np. w Google opartych jest na znaczeniu kulturowym wyrażeń czy związkach frazeologicznych. 

Zalety i korzyści wynikające z wdrażania semantycznego SEO

Semantyczne SEO pozytywnie wpływa na pozycjonowanie treści i ich jakość. Teksty oparte na szeroko pojętej semantyce są rozbudowane, trafiają w potrzeby użytkownika, mają dużą wartość merytoryczną i zbudowane na bazie zróżnicowanych słów. 

Dzięki temu SEO zbudowane na semantyce daje następujące korzyści:

  • przekłada się na długi czas spędzony przez użytkowników na stronach internetowych, sięgających po treści merytoryczne i użytkowe;
  • wpływa na linkowanie wewnętrzne, ułatwiające stworzenie kompletnego leksykonu wiedzy, który jest korzystny dla użytkownika i zachęca w przejście przez kolejne podstrony;
  • poprawa parametrów strony, w tym DA (domain authority – parametr wskazujący na profesjonalizm i fachowe treści dostępne na danej stronie);
  • zwiększona szansa na cytowanie strony, które z kolei przekłada się na parametr DR (domain raiting – wskaźnik ilości i jakości linków zewnętrznych prowadzonych do danej strony).
Zobacz  Prawidłowa paginacja stron a SEO

Pozycjonowanie semantyczne buduje wiarygodność danej witryny wśród jej użytkowników i przekłada się na pozycje w wyszukiwarce. Pamiętaj, że treści dostosowywane do wyszukiwania semantycznego muszą być wartościowe (wyspecjalizowany content dopasowany do odbiorcy) i mniej oparte na słowach kluczowych (wskazana jest m.in. synonimizacja). Algorytmy wyszukiwarki będą wiedziały, jak naprowadzić użytkownika na określony tekst.

Dziennikarz, copywriter i przedsiębiorca, który działa w branży od ponad 10 lat. Wykładowca Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i licencjonowany konferansjer. Zajmuje się przygotowywaniem eksperckich treści związanych z marketingiem, a w szczególności pozycjonowaniem treści. Praca jest dla niego największą pasją.

Udostępnij

Oceń tekst

Średnia ocen 0 / 5. Liczba głosów: 0

Brak głosów - oceń jako pierwszy!

Zapytaj o ofertę SEO
Dołącz do newslettera
Powiązane artykuły Najnowsze Popularne

Zbuduj Twój potencjał SEO

Skonsultuj z nami Twoją sytuację w wyszukiwarce. Porozmawiajmy o Twoich celach i możliwościach współpracy