Marketing

Marketing dla firmy logistycznej

4 min czytania
Marketing dla firmy logistycznej

Firmy logistyczne odpowiadają za organizację szeroko pojętego transportu. Zajmują się spedycją, przewozem, a także operacjami magazynowymi. To przedsiębiorstwa, które adresują zakres swoich usług do klientów biznesowych, działających na szeroką skalę. Aby do nich dotrzeć, konieczny jest profesjonalny marketing dla firmy logistycznej. W jaki sposób kompleksowo się nim zająć? Które narzędzia marketingowe będą dopasowane do charakterystyki tej branży i jak znaleźć profesjonalistów, którzy skutecznie wypromują Twoje usługi?

Marketing dla firmy logistycznej

Zdj 1. Branża logistyczna to rozbudowana gałąź gospodarki. Wymaga zaawansowanych działań marketingowch

Źródło: https://pixabay.com/photos/production-facility-logistic-4408573/

Pamiętaj, że konkurencja wśród podobnych podmiotów gospodarczych jest bardzo duża i wyłącznie kompleksowo i profesjonalnie prowadzony marketing dla firmy logistycznej może przynieść skutki w postaci pozyskania kolejnych klientów. Brak prowadzenia działań promocyjnych (nawet w przypadku przedsiębiorstw, które mają wyrobioną renomę na rynku) to droga do stagnacji i problemów z utrzymaniem firmy.

Charakterystyka branży logistycznej – co warto o niej wiedzieć?

Firmy logistyczne działające w branży TSL zajmują się zróżnicowanymi usługami. Mogą pomóc w planowaniu odbioru, transportu i rozładunku towaru, ułatwią prowadzenie działań spedycyjnych, usprawnią proces zamówienia określonego ładunku itd. Przedsiębiorstwo pomoże również w znalezieniu odpowiedniego obszaru magazynowego. 

Powyższe operacje prowadzone są na dużą skalę, dla towarów hurtowych lub przewozu ładunków o dużych gabarytach. Ich usługi prowadzone są z myślą o konkretnych klientach. Jaki jest profil odbiorcy usługi logistycznej?

  • Handel hurtowy i detaliczny – najczęściej sieci handlowe, a wśród nich sklepy branżowe i sklepy spożywcze.
  • Wynajem – wynajem maszyn, pojazdów, nośników transportowych itd.
  • Branża budowlana – zarówno firmy działające na dużą skalę (np. wykonawcy inwestycji deweloperskich), jak i mniejsze przedsiębiorstwa.
  • Branża przemysłowa – marki działające w sektorze metalurgii, produkcji drobnicy, wyspecjalizowanego sprzętu itd.
  • Produkcja – produkcja spożywcza, elektroniczna, stolarska i wiele innych.
Zobacz  Jak zwiększyć wartość koszyka? 5 sposobów

Branża logistyczna działa w sektorze B2B. Najbardziej pożądani są stali odbiorcy usług, którzy stawiają na długofalową współpracę. Kontrakt na dłuższy okres to dla firmy logistycznej przede wszystkim zapewnienie płynności finansowej. Niektóre przedsiębiorstwa korzystają jednak także z możliwości wykonywania pojedynczych zleceń. Marketing dla firmy logistycznej celuje w te dwie grupy. 

Podkreślmy, że rynek TSL jest bardzo rozbudowany. W Polsce działa ponad 150 tysięcy firm z branży, co znacznie zwiększa konkurencję na rynku. Podmiotom, które wchodzą na rynek jest więc niezwykle trudno. Znaczenie profesjonalnego marketingu jest więc jeszcze bardziej istotne.

Jak prowadzić działania marketingowe w branży logistycznej? Na co zwrócić uwagę?

Wyżej wskazaliśmy, że marketing dla firmy logistycznej stanowi podstawę jej funkcjonowania. Działania marketingowe należy prowadzić jednak zgodnie z opracowanym harmonogramem, wytyczając m.in. cele strategiczne i dobierając prawidłowe narzędzia.

Jakie działania należy podjąć, aby prowadzić prawidłowy proces marketingowy dla firmy logistycznej?

  1. Charakterystyka grupy docelowej – określ czy celujesz w przedsiębiorców działających w handlu, czy stawiasz na współpracę z podmiotami z sektora produkcyjnego. Ma to ogromne znaczenie przy planowaniu działań promocyjnych.
  2. Analiza działań konkurencji – zwróć uwagę na działania podejmowane przez konkurencję. Uwzględnij tutaj charakter promocji, zakres świadczonych usług, ceny czy rejonizację.
  3. Wytyczenie celów marketingowych – istotne jest co chcemy osiągnąć przez działania marketingowe. Niektóre firmy budują świadomość marki wśród odbiorców, inne chcą zwiększyć sprzedaż usług, a jeszcze inne promują konkretny zakres działań. 
  4. Przygotowanie strategii działań – strategia to dokument podstawowy. Stanowi plan prac marketingowych, wskazuje cele i harmonogram działań. Ma istotne znaczenie także dla sektora TSL.
  5. Dobór narzędzi marketingowych – dzięki stosowaniu określonych narzędzi, w skuteczny sposób można dotrzeć do wskazanej w strategii grupy docelowej.
Zobacz  Slug na stronie – co to jest i jak wpływa na SEO?

Marketing dla firmy logistycznej

Zdj 2. Logistykę i marketing łączy bardzo szeroki zakres prowadzonych działań

Źródło: https://pixabay.com/photos/industry-businessman-man-mens-suit-2633879/

Narzędzia marketingowe, które pomogą wypromować firmę logistyczną

Pamiętaj, aby dobrać narzędzia pod kątem modelu biznesowego odbiorców. Np. współpraca z influencerami może nie trafić do większych podmiotów z sektora produkcyjnego. Tego typu firmy cenią sobie jakość usług, terminowe wykonywanie zleceń i konkurencyjne ceny. Narzędzia marketingowe muszą podkreślać właśnie takie zalety. 

  • SEO – optymalizacja strony internetowej pod kątem wyszukiwarki może przynieść bardzo wymierne korzyści. Pozycjonowanie regionalne lub krajowe na frazy takie jak „firmy TSL” lub „firma logistyczna pomorze” ułatwia dotarcie do klienta, który naprawdę zainteresowany jest naszymi usługami.
  • Content marketing – branża TSL to sektor specjalistyczny. Odbiorcy trzeba pokazać, że „znamy się na rzeczy”. Przygotowanie bloga firmowego czy zewnętrznych wpisów eksperckich uwiarygadnia nas w jego oczach.
  • Google Ads i inne reklamy PPC – podobnie jak SEO, reklamy te pozwalają na skuteczne dotarcie do precyzyjnie określonej grupy odbiorców.
  • Media społecznościowe – w przypadku branży logistycznej warto zainwestować w prowadzenie takich social mediów jak LinkedIn i Facebook. 
  • Direct marketing – profesjonalny mailing i kontakt z klientem w bezpośredniej formie buduje relacje i wpływa wymiernie na sprzedaż.

W jaki sposób wybrać agencję do prowadzenia działań marketingowych w branży logistycznej?

Wybierz wykonawcę działań marketingowych zgodnie z założonym planem. Jeżeli w marketingu stawiasz na SEO i SXO, pomocna będzie doświadczona i profesjonalna agencja SEO (dobrze, jeżeli ta ma doświadczenie w prowadzeniu promocji dla branży TSL). Przedsiębiorstwa z zakresu public relations sprawdzą się w bezpośrednim kontakcie z klientem, budowaniu pozytywnego obrazu marki i działaniach digital marketingowych. Możesz też związać się z podmiotem odpowiedzialnym za media społecznościowe lub poszukać firmy, która zajmie się wszystkimi elementami strategii marketingowej.

Zobacz  Na czym polega marketing strategiczny?

Przy poszukiwaniu partnera marketingowego zwróć uwagę na jego doświadczenie, fachowość, wiedzę i systematykę prowadzonych prac. Poproś o referencje i przykłady wykonywanych zleceń. W ten sposób zwiększasz swoje szanse na sukces!

Dziennikarz, copywriter i przedsiębiorca, który działa w branży od ponad 10 lat. Wykładowca Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i licencjonowany konferansjer. Zajmuje się przygotowywaniem eksperckich treści związanych z marketingiem, a w szczególności pozycjonowaniem treści. Praca jest dla niego największą pasją.

Udostępnij

Oceń tekst

Średnia ocen 0 / 5. Liczba głosów: 0

Brak głosów - oceń jako pierwszy!

Zapytaj o ofertę SEO
Dołącz do newslettera
Powiązane artykuły Najnowsze Popularne

Zbuduj Twój potencjał SEO

Skonsultuj z nami Twoją sytuację w wyszukiwarce. Porozmawiajmy o Twoich celach i możliwościach współpracy